Ambalajlı Su Üretimine Dair Soru Önergesi verdi

HDP MİLLETVEKİLİ RIDVAN TATAR AMBALAJLI SU ÜRETİMİ İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ. İŞTE O AÇIKLAMA VE BÜLTENİ:

Ambalajlı Su Üretimine Dair Soru Önergesi verdi
  • 30 Ocak 2019, Çarşamba 10:46

BÜLTEN

Tüm canlıların ihtiyacı olan suyun, ticari bir meta haline dönüştürülüp ambalajlanarak satılması hem çevresel açıdan, hem de insan sağlığına dönük taşıdığı riskler açısından yoğun tartışmalara konu olmaktadır. En son Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden akademisyenlerin, araştırma sonuçlarına dayanarak kaleme aldıkları “Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi” adlı makalelerinde, ambalajlı içme sularında ağır metallerin, baryum ve stronsiyum gibi elementlerin tespit edildiğini açıklamaları, durumun vahametini açıkça göstermektedir. Ülkemizde on milyar litrenin üzerinde bir ambalajlı su pazarı olduğu dikkate alındığında halk sağlığı açısından ne denli büyük bir riskle karşı karşıya olduğumuz görülebilir. Ancak bu konudaki araştırma sonuçları ne firmalarca ne de Sağlık Bakanlığı’nca kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

Konuyla ilgili HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği  soru önergesi ektedir.

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Sağlık BakanıFahrettin Kocatarafından Anayasanın 98‘inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı ve 99‘uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Rıdvan Turan
MersinMilletvekili

Tüm canlıların ihtiyacı olan suyun, ticari bir meta haline dönüştürülüp ambalajlanarak satılması hem çevresel açıdan, hem de insan sağlığına dönük taşıdığı riskler açısından yoğun tartışmalara konu olmaktadır. En son Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden akademisyenlerin, araştırma sonuçlarına dayanarak kaleme aldıkları  “Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi” adlı makalelerinde, ambalajlı içme sularında ağır metallerin, baryum ve stronsiyum gibi elementlerin tespit edildiğini açıklamaları durumun vahametini açıkça göstermektedir. Ülkemizde on milyar litrenin üzerinde bir ambalajlı su pazarı olduğu dikkate alındığında halk sağlığı açısından ne denli büyük bir riskle karşı karşıya olduğumuz görülebilir. Ancak bu konudaki araştırma sonuçları ne firmalarca ne de Sağlık Bakanlığı’nca kamuoyuyla paylaşılmaktadır.
Bu bağlamda;
1.      Türkiye’de ambalajlı su piyasası miktar ve ciro olarak ne kadardır. Piyasada faaliyet gösteren kaç firma vardır? Bu firmaların isimleri nelerdir? Üretim yaptıkları yerler nerelerdir?

2.      Bakanlığınız tarafından bu firmalara yönelik son beş yılda gerçekleştirilen denetimler sonucunda tespit edilen, insan sağlığına olumsuz etki yapan ürünleri üreten firmaların isimleri nelerdir?

3.      Sağlık Bakanlığı’nın ambalajlı su üretimi yapan firmaları denetleme kriterleri nelerdir? Bu firmalar hangi periyodik zamanlarda denetlenmektedir?

4.      Sağlık Bakanlığı, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen firmalar hakkında ne türden adli ve idari işleme başvurmaktadır?

5.      Denetimi yapılan bu firmaların ürettikleri su içerisinde insan sağlığını olumsuz etkileyen hangi maddeler, ne düzeyde tespit edilmiştir?

6.      Sağlık Bakanlığının yapılan araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşılmamasının sebebi nedir?

7.      Ambalajlı su üretimi yapan firmaların analiz sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmamasının gerekçeleri nelerdir?

8.      Sağlık Bakanlığı’nın ambalajlı su üretimi yapan firmalara yönelik rapor hazırlayan kurum, kuruluş ve kişiler üzerinde baskı uyguladığı iddiaları doğru mudur?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık