ANKARA BATIKENT'TEKİ KÖPEK ÖLÜMLERİ

Öldürülen Köpeklerin Davasına Ankara Büyükşehir Belediyesi Müdahil Olacak İlk duruşmaya müşteki sıfatıyla Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından davet edilen Ankara Büyükşehir Belediyesi, davanın takipçisi olacak.

ANKARA BATIKENT'TEKİ KÖPEK ÖLÜMLERİ
  • 18 Mayıs 2019, Cumartesi 18:06

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde 9 Nisan 2019'da 13 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesi ve yaralanması olayıyla ilgili başlatılan soruşturma ve davaya Ankara Büyükşehir Belediyesi müdahil oluyor. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma ve açılan davaya Büyükşehir Belediyesi müşteki sıfatıyla çağrıldı.

Ankara Adliyesi'nde 24 Eylül tarihinde saat 09.20'de görülecek ilk duruşmaya müşteki sıfatıyla Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından davet edilen Ankara Büyükşehir Belediyesi, davanın takipçisi olacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruya göre Türkiye'de ilk kez bir belediye hayvanlara yönelik şiddet konusunda görülecek bir davanın takipçisi olacak.

"Ankara'da yaşanan ve tüm Türkiye'de büyük infial uyandıran sokak köpeklerinin zehirlenmesi olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmaya Büyükşehir Belediyemizin müdahil olma başvurusu sonuç verdi."

Ne olmuştu?
Ankara Batıkent'te 9 Nisan gecesi bir araçla gelen kişilerin bıraktıkları tavuk etinden zehirlenen 13 sokak köpeği ölmüş, bazıları da veteriner kliniğinde tedavi altına alınmıştı.

Gece saatlerinde mahalle halkının konuyu sosyal medyaya taşımasının ardından çok sayıda kişi de Twitter üzerinden tepki göstermişti.

Köpeklerin zehirlenmesiyle ilgili Ankara Barosu ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) suç duyurusunda bulunmuştu. Baro'nun suç duyurusu dilekçesinde ayrıca, zehirlenen hayvanların ya klaşık 45 dakika boyunca kıvranarak, acı çekerek ve ağlayarak öldüklerine de dikkat çekilmişti.

Sosyal medya üzerinden çok sayıda kişinin, yetkililerin ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuyla ilgili harekete geçmesi için çağrısının ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da sosyal medya hesabı üzerinden;

"Büyükşehir belediyesi zabıta ve sağlık daire başkanlığını bu vahşetin sorumlularının ortaya çıkarılması ve yasal işlem yapılması için görevlendirilmiştir." açıklamasını yapmıştı.

Konuyla ilgili gözaltına alınan üç kişi adliyedeki işlemlerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. (AÖ)

BİANET

http://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/208619-oldurulen-kopeklerin-davasina-ankara-buyuksehir-belediyesi-mudahil-olacak?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık