Detay Üst

Ardahan'da bulunan Rus general Vasiliy Geyman olabilir

Kars Müzesi Müdürü Alp, Ardahan'da bulunan çürümemiş haldeki cesedin, Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'a ait olabileceğini söyledi.

Ardahan'da bulunan Rus general Vasiliy Geyman olabilir
  • 29-04-2017 00:42

Ardahan'ın Karagöl Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında dün vatandaşlarca yapılan kazıda, toprak altındaki tek bir oda şeklinde düzenlenmiş bir mezarda bulunan ve Rus subaya ait olduğu değerlendirilen vücudu ile kıyafetlerinin büyük bölümünün çürümemiş cesedin kimliğinin belirlenmesi amacıyla başlatılan çalışmalara devam ediliyor.

Kars Müzesine götürülerek muhafaza altına alınan cesedin, Rus tarihinde Ardahan'da 1905-1913 yıllarında görev yapan ve Rus tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'a ait olabileceği kaydedildi.

Kars Müzesi Müdürü Necmettin Alp, bulunan cesedin kimliğinin tespiti için araştırmaların sürdüğünü ifade etti.
"HENÜZ KİMLİĞİ TESPİT EDİLMİŞ DEĞİL"
Tüm ihtimalleri değerlendirdiklerini ve titizlikle çalışmaları yürüttüklerini aktaran Alp, şunları kaydetti:

"Üniformasıyla gömülmüş olarak Ardahan'da bulunan Rus askerinin omuzunda 3 yıldız var. Geyman, 1905-1913 yıllarında Ardahan'da görev yapmış gözüküyor. Adli soruşturma devam ediyor. Bulunan cesedin kimliğinin aydınlatılması için araştırma yapmak lazım, henüz kimliği tespit edilmiş değil. Bu konuda Rus arşivlerinde askeri kaynakların bilgileri varsa arşiv taramasında daha kolay çıkar" ifadesini kullandı.

Ardahan'ın Karagal Mahallesi'nde vatandaşlarca bir inşaat alanında yapılan kazıda, tek bir oda şeklinde düzenlenmiş ve etrafı taştan duvarlar ile örülen toprak altındaki bir mezar bulunmuştu.

ANKARA'DAN EKİP İNCELEYECEK

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan, 1877-78 Rus işgali döneminde yaşamını yitirdiği düşünülen Rus subayın cesedi ile üzerindeki üniformasının tabutunun tamamen kapalı olması yüzünden çürümemiş olabileceği belirtildi.

Alınan bilgiye göre, Ardahan'ın Karagöl Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında dün vatandaşlarca yapılan kazıda, toprak altındaki tek bir oda şeklinde düzenlenmiş bir mezarda bulunan ve Rus subaya ait olduğu değerlendirilen ceset, tabutuyla Kars Müzesinin deposunda muhafaza altında tutuluyor.

Ardahan ile Kars'ın 1877-78 yıllarında Ruslar tarafından işgal edilmesinin ardından Rus Ordusu'nda görevli iken hayatını kaybettiği düşünülen subayın cesedinin büyük bölümü, ayağındaki botlar ve üzerindeki üniforma ile tabutunun çürümeme nedeni de araştırılıyor.

"HAVA TEMASINDA BULUNMAYAN ORTAMDA OLDUĞU İÇİN ÇÜRÜMEMİŞ"

Müze yetkilileri, Rus subayın cesedinin büyük bölümü ve elbiselerinin, tabutun hava almayacak şekilde tamamen kapalı olması, botların orijinal deriden yapılması, tabutunun da yine çevresi taştan inşa edilen ve toprak altında bulunduğu için hava teması bulunmayan ortamda yer alması dolayısıyla bugüne kadar çürümeden gelmiş olabileceğini belirtti.

Hava temasının yaşanmamasının çürümeyi geciktirdiğine işaret eden yetkililer, saç ve sakallarının da bozulmadığı gözlenen Rus subayının cesedinin incelenmesi için Ankara'dan Kars'a bir heyetin geleceği öğrenildi.

Heyetin Kars'ta ceset üzerinde, Ardahan'da da mezar ve çevresinde araştırma yapacağı kaydedildi.(NTV)ÇOK OKUNAN HABERLER