Atıkların ekonomiye kazandırılması için 1413 tesise lisans verildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in atıkların ekonomiye kazandırılması ve geri dönüşümünün sağlanması amacıyla ve kanalizasyon bulunmayan yerlerde vatandaştan atık su bedeli tahsilatı yapmaya devam eden belediyelere ilişkin yöneltmiş olduğu yazılı soru önergelerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yanıt geldi.

Atıkların ekonomiye kazandırılması için 1413 tesise lisans verildi
  • 28 Ekim 2019, Pazartesi 19:46

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2017 ve 2019 yılları arasında atık geri kazanımı yapan toplam 1413 tesis ile atık bertarafı yapan 86 tesise çevre izin ve lisans belgesi düzenlendiğini bildirdi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde sanayileşme, nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı olarak atık üretiminin artması sonucunda gerek çevrenin korunması gerekse atıkların ekonomiye kazandırılması hususunda ilgili bakanlığın çalışmaları ve projeleri nelerdir? 2017 ve 2019 yılları arasında atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amaçlı kaç tesis açılmıştır? Ülkemizde atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amaçlı çalışan tesislerde kaç işçi istihdam edilmektedir?” şeklindeki sorularını yöneltti.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in  önergesine verdiği yanıtta Bakan Kurum şu ifadelere yer verdi:

“Atıkların kaynak olarak kullanılabilmesi ve ekonomiye kazandırılabilmesi amacıyla birçok çalışma yürütülmekte olup bu amaç doğrultusunda atıkların yan ürün veya alternatif hammadde olarak kullanımına yönelik gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmıştır.

 

Endüstriyel atıkların geri kazanımı ve hammadde olarak kullanılmasıyla atık bertaraf maliyetleri azaltılmakta, düzenli depolamaya gönderilen atık miktarı düşürülmekte, bertaraf tesislerinin kullanım ömrü uzatılmakta ve doğal kaynaklara ikame olarak atıkların kullanılmasıyla doğal kaynaklar korunmaktadır.

 

Oluşan atıkların etkin bir şekilde yönetilerek bertaraf tesislerine gönderilmesi yerine atık hiyerarşisine uygun olarak mümkün olduğunca proseste yeniden kullanılması, farklı sektörlerde hammadde olarak kullanılması ve geri kazanımının yapılması ile ekonomiye kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

Mevzuat kapsamında çeşitli sektörlerden kaynaklanan atıklara ürün/yan ürün onayı verilerek hammadde olarak kullanılması sağlanmaktadır. Sanayi atıklarının farklı sektörlerde "alternatif hammadde" olarak kullanılması amacıyla tesislere alternatif hammadde kullanım onayı verilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren çimento, kireç vb. fabrikalarında Bakanlığımızdan alınan izin/lisanslar kapsamında, atıklar ek yakıt veya alternatif hammadde olarak kullanılmaktadır.

 

Çevrenin korunması ve atıkların ekonomiye kazandırılması hususuna ilişkin olarak Bakanlığımız tarafından Sıfır Atık Projesi ve KAP (Katı Atık Programı) Projesi yürütülmektedir.

 

2017 ve 2019 yılları arasında atık geri kazanımı yapan toplam 1413 tesis ile atık bertarafı yapan 86 tesise çevre izin ve lisans belgesi düzenlenmiştir.

 

Bakanlığımızda atık bertaraf etmek ve geri dönüşüm sağlamak amacıyla tesislerde kaç işçinin çalıştığına dair veri bulunmamaktadır” dedi.

 

“KANALİZASYON OLMAYAN YERDE ATIK SU BEDELİ”

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kanalizasyon bulunmayan yerlerde vatandaştan atık su bedeli tahsilatı yapmaya devam eden belediyelere ilişkin ise, “Kanalizasyon bulunmayan yerlerde alınan atık su bedellerinin yerel mahkeme tarafından yasal olmadığı ve alınamayacağı kararı verildi. Halen kanalizasyon bulunmayan yerlerde belediyelerce, vatandaşlardan atık su bedeli tahsilatı devam etmekte midir? Varsa hangi Belediyeler bu işlemi devam ettirmektedir” şeklindeki sorularını yöneltti.

 

Bakan Kurum, kanalizasyon bulunmayan yerlerde vatandaştan atık su bedeli tahsilatı yapmaya devam eden belediyelere ilişkin soruya verdiği yanıtta:

“Yerleşim yerlerinde kentsel atık suların toplanması, bertaraf hizmetlerinin tarifelendirilmesi ve atık su bedelinin yansıtılması ile ilgili uygulamalar; 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 11’nci maddesi ve bu kanuna dayanılarak çıkartılan "Atık su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin" 11. ve 17. maddeleri çerçevesinde yürütülmekte olup, söz konusu mevzuat gereğince belediyelerin, atık su altyapı, yatırımı, yaptıkları yerlerdeki atık su kaynaklarından atık su bedeli almaları gerekmektedir” şeklinde yanıt verdi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, atık su bedelinin kanalizasyon olmayan yerlerde hala alınmaya devam ettiğini belirterek, “Bakan açıklaması bu bedelin atık su yatırımı halinde olabileceğini, mahkeme kararının da bu yönde olduğuna dikkat çekiyor. Bu uygulamayı bu durumda kim talimatlandıracak? Herhalde bu işin düzelmesi için birilerinin talimatı gerekiyor. O da bakanlık olmalı ”dedi.- BÜLTEN-

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık