Aydın’ın 5 yılına FETÖ’cü danışman damga vurdu

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun eski danışmanı ve FETÖ üyeliğinden aranan Erkan Karaarslan, yakınları ve ortağı aracılığıyla kurduğu şirketlerle belediyeden 28 danışmanlık ihalesi aldı

Aydın’ın 5 yılına FETÖ’cü danışman damga vurdu
  • 27 Ekim 2018, Cumartesi 15:44

TOLGA TEKİN

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde bugüne kadar yaşanan yolsuzluk, adam kayırma ve FETÖ ile işbirliği iddialarını da ilk olarak Yeni Asır gündeme getirdi.
Yeni Asır, CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun FETÖ firarisi olan danışmanı Erkan Karaarslan'ın akrabalarına ihalelerde kıyak geçtiği haberini de okuyucularına duyurmuştu.

ÇARPICI İDDİALAR

CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun eski danışmanı olan ve FETÖ üyeliği suçundan aranan firari sanık Erkan Karaarslan'ın talimatıyla kurulan iki danışmanlık şirketinin Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ'den ihale aldıkları iddia edilmişti. Bu şirketlerin sahiplerinden birinin mobilya ve dekorasyon işleri yapan teyzesinin oğlu Osman Çolak, diğer şirketin sahibinin ise Karaarslan'ın ortağı börekçi İsmail Aydın olduğu ortaya çıkmıştı. Karaarslan'ın yakınları ve ortağı aracılığıyla kurduğu şirketlerle Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden yaklaşık 28 danışmanlık ihalesi aldığı iddia edilirken bu iddialarla ilgili hukuki süreç başlatılmıştı.

HAPSİ İSTENİYOR

İddialarla ilgili başlatılan soruşturmanın ardından aralarında FETÖ/PDY firarisi Erkan Karaarslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da bulunduğu 17 sanık hakkında, 'ihaleye fesat karıştırma' suçundan iddianame hazırlandı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nde danışmanlık adı altında yapılan usulsüzlükler ve ihaleye fesat karıştırma' suçlarından aralarında FETÖ/
PDY firarisi Erkan Karaarslan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu ile belediye çalışanlarının da olduğu 17 kişi hakkında hazırlanan 16 sayfalık iddianame Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

SADECE 3 ŞİRKET GİRMİŞ

İddianamede, FETÖ firarisi Karaarslan hakkında 9 yıldan 22 yıla, Çerçioğlu hakkında 6 yıldan 14 yıla, diğer sanıklar için ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede, Karaarslan'ın, başkanın danışmanı olmasına rağmen danışmanlık ihalelerinde kendisine ait veya akrabalarına kurdurduğu, yönetiminde ve ortaklığında bulunduğu ya da danışman olarak bulunduğu şirketlere davet mektupları gönderdiği, başka şirketlere herhangi bir davet yapılmadığı, ihaleye de 3 şirketten alınan fiyatlar üzerinden yaklaşık maliyet cetveli oluşturulup, sadece bunlardan birinin teklif vererek girdiği, diğerlerinin ise girmediği yer aldı.

BAŞKANLIK KATINDA ODA

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nce sanık Erkan Karaarslan'ın resmi ve gayriresmi görevinin bulunmadığı yönünde yazılı bildirimde bulunulduğu belirtilen iddianamede, kendisinin, sosyal medya hesaplarında belediyedeki makam odasının fotoğrafını paylaştığı vurgulandı.
Dava yakında görülecek
İdd ianamede, "İhalelerde rekabet, saydamlık, eşitlik ve açıklık ilkelerine aykırı olarak tüm şüpheliler tarafından atılı suçların işlendiği, belediye başkanı olan Çerçioğlu'nun danışmanı tarafından bu tür işlerin organize edilmesinde ve hizmetin verilmemesinden bilgisinin olmamasının, hayatın olağan akışına aykırı olduğu, 5216 sayılı yasanın 18. maddesi gereğince amiri olarak belediyenin ve bağlı kuruluşların denetiminden sorumlu bulunduğu anlaşılmaktadır" denildi. Dava ilerleyen günlerde, Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

KAYNAK: YENİ ASIR

LİNKİ: https://www.yeniasir.com.tr/ege/aydin/2018/10/26/aydinin-5-yilina-fetocu-danisman-damga-vurdu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık