Bakan Özhaseki Hacılar'da Kentsel Dönüşümün Temelini Attı

Bakan Özhaseki Hacılar'da Kentsel Dönüşümün Temelini Attı

Bakan Özhaseki Hacılar'da Kentsel Dönüşümün Temelini Attı
  • 24-08-2017 15:28

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin Hacılar ilçesinde kentsel dönüşüm temel atma törenine katıldı. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin Hacılar ilçesinde 200 daireyi kapsayan kentsel dönüşüm projesinin temel atma törenine katıldı. Törende Bakan Özhaseki'ye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da eşlik etti. Hacılar'da kendisini dinleyenlere seslenen Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekerek, bu konuda sürdürülen çalışmaların hızlanarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul'da önemli görevler üstlendiğini dile getiren Özhaseki, "Bir dönem İstanbul'da büyük yolsuzuluklar yaşanmış, şehrin bazı bölgelerinde çöp dağları oluşmuştu. Sular akmazdı. 1994'te Sayın Cumhurbaşkanımız göreve başladığında iyi niyetle yola çıktı. Allah da işini rastgetirdi ve İstanbul bir dünya şehri oldu. Kendisinin en yakın çalışma arkadaşlarından biri de Sayın Veysel Eroğlu, hocamız İSKİ'nin başına geçtiğinde gelirler artırıldı, torbanın dibini sıkıca tuttu kaçak da verdirmedi. Biriken kaynakları da İstanbul'un yararı için kullandı. Daha sonra Veysel Hocamız Kayseri'de kurulacak bir su arıtma tesisinde bize büyük katkılar sağladı, tecrübelerini bizimle paylaştı" diye konuştu.
 
 
"CENNET GİBİ VATANIMIZ VAR AMA ALT TARAF HAREKETLİ"
 
Törendeki konuşmasında deprem tehdidine karşı kentsel dönüşümün en ciddi önlem olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki, "Kentsel dönüşüm konusu iki açıdan önemli. Gelir düzeyimiz arttı, insanların refahı artmaya başladı. Bu eski ve sağlıksız yapılardan bir an önce çıkmamız lazım. Türkiye deprem ülkesi... Cennet gibi bir vatanımız var ama alt taraf hareketli. Üst taraf da hareketli ama ona gücümüz yetiyor. Ne kadar terör örgütü varsa canlarına okuyoruz. PKK da gelse, FETÖ denilen ahlaksızlar da gelse DEAŞ da gelse hepsine gücümüz yetiyor. Ancak yerin altındaki hareketlilikle kavga edilmez. Ona uygun hareket edilir. Tabiat Allah'ın bize bir lütfu. Yerin altındaki hareketlere gözünüzü kapatmayın diyor" açıklamalarını yaptı. 
 
Geçtiğimiz günlerde 18. yılı nedeniyle gündeme gelen 17 Ağustos Marmara depremini de konuşmasında hatırlatan Bakan Özhaseki, söz konusu depremin ardından ekibiyle beraber bölgeye giderek incelemelerde bulunduğunu söyledi. Özhaseki, "1999 depremi yaşandığında ekibimle beraber hemen Adapazarı'na hareket ettik. Ertesi gün orada ilk aşevi açan belediye de biziz. Oradan önemli dersler çıkarılması gerektiğini gördük. Zemine hiç dikkat edilmediğini, zeminin 2-3 kat battığını gördük. Sonra kötü işçilik ile yapılmış, beton kalitesi çok düşük. Tüm bunlar bir araya gelince oradaki binlerce evin yıkılması mukadder hale geliyor. Çaresi yok yıkılır... Dosdoğru iş yapmamız lazım, teknolojiyi en iyi şekilde kullanmamız lazım" ifadelerini kullandı. 
-CSB.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER