Bakan Özhaseki: "Kayseri'de 1 Milyon 200 Bin Dönüm Arazi Sulu Tarıma Geçecek"

Bakan Özhaseki: "Kayseri'de 1 Milyon 200 Bin Dönüm Arazi Sulu Tarıma Geçecek"

Bakan Özhaseki:
  • 24-08-2017 15:31

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek yatırımların temel atma törenine katıldı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 749 milyon lira yatırımla hayata geçirilmesi için temelleri atılan 6 tesisin temel atma törenine katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu  ile birlikte törene katılan Bakan Özhaseki, geçmiş dönemdeki yatırımlarla Kayseri'de 700 bin dönüm arazinin sulu tarıma geçtiğini söyledi. Gelecek dönemlerde yapılacak yatırımlarla bu alanın 1 milyon 200 bin dönüme çıkacağını belirten Özhaseki, "Kayseri'de belediye başkanlığımız döneminde kanalizasyonlar, arıtma tesisleri yoktu. Şehrin alt yapısının tamamını değiştirdik. Sayıları  iki bine yakın park inşa ettik. 1 milyon metrekareden fazla araziyi park olarak açtık. Geldiğimiz noktada yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Bakanlarımızla Kayseri'ye gelip, projeleri inceliyoruz. Önümüzde önemli bir sorun var. Deprem ülkesinde yaşıyoruz. Bu ülkenin altı hareketli. Üstündeki hareketliliklere gücümüz yetiyor. Hepsinin canına okuyoruz. Güneydoğuda çukur kazanları kazdıkları çukura gömdük. Ama toprağın altındaki hareketlilik için hazırlıklı olmalıyız. Sayın Başbakanımız ve Bakanlar Kurulumuz uygun gördü, önümüzdeki yıldan itibaren başta İstanbul olmak üzere yılda 500 bin konutu yenileyeceğiz. Bunun için teşvikleri geliştirdik. Kayseri de bundan istifade edecek. 15 senede 7.5 milyon yapıyı yenileyeceğiz. Türkiye'deki yapı stoğunun yarısını yeniden inşa ediyoruz. Japonya'daki insanlar deprem geldiğinde korku hissetmiyorsa, bizim insanımız da bu standartlara ulaşacak" diye konuştu. 
 
 
"BATI, DÜŞMANLIĞINI AŞİKAR ETMEYE BAŞLADI"
 
Kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalar devam ederken diğer taraftan Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terörden zarar gören konutların da bulunduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, buradaki yapıların da yeniden inşa sürecinin devam ettiğini belirtti. Özhaseki şunları söyledi:
 
"Diğer taraftan Güneydoğu'ya gidip orada terörden evi zarar gören insanların evini de yeniliyoruz. Teröristlere hak ettikleri dersi verdik. Evi yıkılanlara da yardım ediyoruz. Devletin iki eli vardır. Bir eliyle hırsıza, bölücüye, uğursuza vurur. Diğeri de şefkat eli... O eliyle de düşenin yaralarını sarar. Biz Güneydoğu'da yaraları sarmaya devam ediyoruz. Dışarıdan gelen her türlü tehlikelere karşı uyanık oluyoruz. Son günlerde özellikle batı, düşmanlıklarını aşikar etmeye başladı. Yıllardır bu insanfsız teröristlere niye silah verdiler? Bu katilleri neden barındırıyorsunuz?  O teröristlere her türlü meydanı açarken bizim bir bakanımızın oradaki vatandaşlarımızla buluşmasına engel oluyorlar."
 
"BAKAN EROĞLU KAYSERİ'DEN İLGİSİNİ EKSİK ETMİYOR"
 
Bakan Özhaseki ile Bakan Eroğlu, bir dizi programa katılmak üzere bulundukları Kayseri'de Valiliği de ziyaret ettiler. Burada basın mensuplarıyla bir araya gelen Özhaseki ve Eroğlu, gelecek dönemde hayata geçirilecek projeler hakkında da bilgi verdi. Bakan Eroğlu'nun Kayseri'ye olan ilgisinin hiç eksilmediğini belirten Özhaseki, Eroğlu ile birlikte Kayseri'ye gelen ve projeleri yakından takip eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratlarına da teşekkür etti.
 
-CSB.GOV.TR-ÇOK OKUNAN HABERLER