MEME KANSERİNDE HAYAT KURTARAN ÖNERİ

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Hilmi Sarıoğlu Meme kanseri ile ilgili yanlış kanılar üzerine bilgi verdi. ‘’Kadınların ancak 5’te bir’inde ailesinde kanser hikâyesi mevcuttur.’’

MEME KANSERİNDE HAYAT KURTARAN ÖNERİ
  • 14-02-2013 19:00

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Hilmi Sarıoğlu Meme kanseri ile ilgili yanlış kanılar üzerine bilgi verdi.

‘’Kadınların ancak 5’te bir’inde ailesinde kanser hikâyesi mevcuttur.’’

Meme Kanseri Kadınlarında sık görülen hastalık olduğunu vurgulayan, Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Hilmi Sarıoğlu,’’ Meme Kanseri Kadınlarında sık görülen bir hastalıktır; ama tanı koymada çeşitli ve tıbbı zorlukların yanı sıra, halk arasındaki yaygın inanışlar hastalığın tanı ve tedavisinde güçlüklere neden olmaktadır. Ailesinde meme kanseri görülmemesi kişide de kanser gelişmeyeceği anlamına gelmez. Kanser tanısı konulan kadınların ancak 5’te birinde ailesinde kanser hikâyesi mevcuttur. Ancak 1.Derece yakınlarında meme ve yumurtalık kanseri görülme riski diğerlerinden daha fazladır. Bu kişilerin takipleri daha yakından yapılmalıdır. ’’  dedi.

‘’ 20’li yaşlarda da özelikle ailesinde meme kanseri olanlarda bu hastalık görülebilir.’’

Meme kanserinin gelişme riskinin yaş ilerledikçe arttığını söyleyen Uzmanı Dr. Hasan Hilmi Sarıoğlu,’’ Meme kanserinin gelişme riskinin yaş ilerledikçe arttığı doğrudur; ama 20’li yaşlarda da özelikle ailesinde meme kanseri olanlarda bu hastalık görülebilir. Mammoraği meme kanserinin erken tanısında çok önemlidir. Hastanın diğer organlarına ilerlemeden tedavi şansını artırır. Alınan radyasyon ve memeye uygulayan sıkılaştırma işlemi meme kanserine neden olmaz .’’ diye konuştu.

 ‘’Meme kanseri her 8 kadından görülmesine rağmen her 100 erkekten birinde görülmektedir.’’

Bir ailenin birçok bireyinde kanser görülmesi genetik olabileceğini ifade eden Dr. Hasan Hilmi Sarıoğlu,’’ Bir ailenin birçok bireyinde kanser görülmesi genetik olabilir; ancak bulaşıcı değildir. Kullanılan koltuk altı ter gidericiler meme kanserine neden olmaz. Meme kanseri her 8 kadından görülmesine rağmen her 100 erkekten birinde görülmektedir. Kadınlarda görülen belirtilerle aynıdır. Yani erkeklerde meme kanseri olabilir. Ayın belirli dönemlerinde ele gelen sertlikler hassasiyet ve ağrı olabilir. Buna fibrokistik meme değişikleri denir. Bunalar her ay hasta tarafından memesi muayene edilerek fark edilir. Her bilinçli kadın kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmeli ve bu muayeneyi düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirmelidir. Memedeki kitlelerin % 80’i bu kitleler iyi olsun, kötü huylu olsun, kadınların kendisi tarafından ya tesadüfen, ya da kendi kendine meme muayenesinde keşfedilmektedir.  ‘’ şeklinde konuştu.

kaynak: mersin siyaset

linki: http://www.mersinsiyaset.net/234-21645.htmlÇOK OKUNAN HABERLER