Başkan Gün, “İşçilerimizi ezdirmeyeceğiz”

HAK-İŞ Mersin İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Hüseyin Gün, “696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen ve KİT'lerde çalışan işçi arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmemek için var gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

Başkan Gün, “İşçilerimizi ezdirmeyeceğiz”
  • 01 Şubat 2019, Cuma 11:08

Hüseyin Gün beraberinde yönetim kurulu üyeleriyle sendikanın yetkili olduğu kamu kurumlarında çalışan üyelerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi. İşçilerin kadro, ücret zammı, enflasyon farkı, sosyal haklarında iyileştirme taleplerini dinleyen Gün, “Kanun Hükmünde Kararname ile sürekli işçi kadrosuna geçen ve KİT’lerde çalışan işçi arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmemek için var gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz. İşçilerin ücret ve sosyal haklarında, artan enflasyon karşısında Türkiye istatistik kurumu tarafından belirlenen 2018 yılı yıllık enflasyon oranı kadar, yani yüzde 20,30 oranında artış yapılmasını talep ediyoruz.” dedi.

“İŞÇİLERİN HAKKINI SAVUNACAĞIZ”

Bugüne kadar her zaman işçilerin yanında olduklarını ve haklarını savunduklarına dikkat çeken Gün, şunları söyledi: “Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan’ın Ankara’da düzenlemiş olduğu, Başkanlar Kurulu toplantısında, teşkilatlanma çalışmaları, taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde yaşadığı sıkıntılar, kadro kapsamı dışında kalan taşeron işçilerin durumu ve enflasyon oranları görüşüldü. Kadroya ve işçi statüsüne geçişi yapılan işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmişti. TÜİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) yüzde 20,30 olarak açıklandı. Bu nedenle çalışanların satın alma gücü azaldı. Hükümetimizin el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışmakta iken sürekli işçi kadrosunu geçen çalışanlar ile halen KİT’ler de çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunması taleplerimizi yineliyoruz. Bu kapsamdaki çalışanların çok büyük talep ve beklentileri bulunmaktadır. Üyelerimiz bu taleplerini dilekçe göndermek şeklinde demokratik yöntemlerle ortaya koymaktadırlar. Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz.”

ESKİ İŞÇİYE VAR, YENİ İŞÇİYE YOK

Gün açıklamasına şöyle devam etti: “2018 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem Toplu sözleşme ile belirlenmiştir. Bu toplu sözleşmesine göre belirlenen ücret zamlarına geriye dönük altı aylık enflasyon farkı eklenmiştir. Bu şekilde,2018 ve 2019 yılında yapılan zamlar ile kamu çalışanları enflasyon karşısında korunmuştur. Bu nedenle biz de HAK-İŞ Konfederasyonu Hizmet İş Sendikası olarak, işçilerin ücret ve sosyal haklarında artan enflasyon karşısında TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) yüzde 20,30 oranında zam yapılmasını talep ediyoruz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık