Bay Limonatacı, “Biz bunu başaracağız”

Mersin’de bir limonata fabrikasının açılması konusunda yoğun bir biçimde çalışmalarına devam eden ve Mersin’de ‘Bay Limonatacı’ diye anılmaya başlanan Fatih Alkar, “Sonuna kadar da biz bu işin peşinde olacağız. Hiç kimse bizi öğrenilmiş çaresizlik ile bir yerlerde durmamızı beklemesin. Biz bunu başaracağız” şeklinde konuştu.

Bay Limonatacı, “Biz bunu başaracağız”
  • 27-08-2017 20:34

Haber Gencay Olcan

Limonatanın Mersin’de bir marka değeri oluşturması için çalışmalarına devam eden ve Mersin’de Bay Limonatacı olarak anılmaya başlanan Çukurova Gazetesi Köşe Yazarı, televizyon programcısı ve Mali Müşavir olan Fatih Alkar, İçel Sanat Kulübü’nde Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu ve Mersin Limonatası yürütme kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alkar, Mersin’in tarım cenneti olmasından hareketle bir gündem yarattıklarını ve bunu hep beraber yaptıklarını ifade etti. Mersin’e bir limonata fabrikası kazandırma çalışmalarına devam edecekleri ve limonatada bir Mersin markası yaratacaklarını ısrarla vurgulayan Alkar, Sayın bakanımızdan tutun çok değerli yöneticilere kadar ve yerel yönetimlerin dinamiklerine kadar bu konu bilgileri dâhilindedir. Biz görevimizi yapmaya devam ediyoruz. Böyle bir günde bu pastayı fikir olarak oluşturduk” dedi. Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu ise böyle özverili çalışmalarından dolayı Fatih Alkar’a teşekkür etti. Önemli bir konuyu ele aldığı için hem şahsı hem de Mersin Ziraat Odası Mühendisleri Odası olarak bölgeye katma değer sağlayacak bu tür etkinliklerin her zaman destekçisi olacaklarını dile getirdi. Ayrıca iki yıldır bölgenin en büyük sorunlarından olan ve özellikle şeftali üretiminde çiftçileri perişan eden Akdeniz Meyve Sineği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Karaoğlu, “Eğer 4 milyon TL civarında bir destek gelirse bakanlıktan bütün bölgemizdeki çiftçilerimize bedava tuzak dağıtımı demektir. Bu da çiftçilerimizin desteklenmesi demektir. Seneye böyle bir projeden katkı sağlanırsa çiftçimizi desteklemiş olacağız. Bu da bize çok şey kazandıracak çünkü hasada başladığımız anda ürünlerimizi o sinekten korumak için ilaç atıyoruz. Ama biz hasadı 3-4 güne bir yapıyoruz. Hem maliyetler artıyor hem de kalıntı olayı oluyor. Ama biz tuzakla savaşıma geçtiğimiz zaman tuzağı asacaksınız 4 ay boyunca ilaca ihtiyaç duymayacaksınız. Ve bu şekilde ilaçsız ve kalıntısız ürün yetiştirmiş olacağız” dedi.

MERSİN’DE ‘BAY LİMONATACI’ OLARAK ANILMAYA BAŞLADI

Gazeteci Fatih Alkar olarak öğrendiği şeyleri şu ana kadar Mersin’in gündemine daha çok getirdiğini belirten Alkar, “Çok şükür ki bu konu taşeron işçilerinden tutun odalara ve kurumlara kadar hassasiyetle değerlendiriliyor. Ve bana bazı arkadaşlarım, 25 yıllık Mali Müşavirlik ve Gazetecilik yapmamızdan sonra ‘Bay Limonatacı’ sıfatı koydular. Ben bunu kabul ettim. Benim için önemli olan bu kent kazansın, bu kentin kazanacağı o kadar çok marka ve katma değer yaratacak konular var ki; işte biz uzmanlardan aldığımız bilgi ve onlar da baştan beri bizimle hareket ediyorlar. Bu konunun daha ileri bir noktaya gelebilmesi için çaba gösteriyorlar. Bizimle birlikteler ve sonuna kadar da biz bu işin peşinde olacağız. Hiç kimse bizi öğrenilmiş çaresizlik ile bir yerlerde durmamızı beklemesin. Biz bunu başaracağız. En azından bu algıyı oluşturduk. Sayın bakanımızdan tutun çok değerli yöneticilere kadar ve yerel yönetimlerin dinamiklerine kadar bu konu bilgileri dâhilindedir. Biz görevimizi yapmaya devam ediyoruz. Böyle bir günde bu pastayı fikir olarak oluşturduk. Burada uzmanlardan aldığımız bilgi bir simgeseldir. Bu simge, bildiğiniz gibi limonda yüzde 70 ile Türkiye birincisiyiz. Muzda keza yine üretim alanında birinciyiz. Çilekte yine Anamur’dan Silifke’ye kadar yine birinciyiz. Üzüm’ün Türkiye’de yüzde 38’ini üretiyoruz. Ve sofralık kayısıda Türkiye ikincisiyiz. Dolayısıyla bunu ve bunları sürekli gündemde tutmaya, yöneticilerimizle yetkililerimizle görüşmeye devam edeceğiz. Sağ olsunlar. Bu tatil gününde hep beraber bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim” diye konuştu.

“BUNU KİMİN YAPTIĞI ÖNEMLİ DEĞİL”

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu ise böyle özverili çalışmalarından dolayı Fatih Alkar’a teşekkür etti. Önemli bir konuyu ele aldığı için hem şahsı hem de Mersin Ziraat Odası Mühendisleri Odası olarak bölgeye katma değer sağlayacak bu tür etkinliklerin her zaman destekçisi olacaklarını dile getiren Karaoğlu, “Bunu kimin yaptığı önemli değil; önemli olan bölgemize hem ekonomik hem de bir marka olarak katkı sağlasın. Az önce Fatih Bey çok iyi bir şekilde açıkladı. Biz Ziraat Mühendisiyiz ama Fatih Bey bu konudaki çalışmalarıyla bir Ziraat Mühendisi kadar bilgi sahibi oldu. Bölgemizde biliyorsunuz limonda, çilekte ve muzda birinciliğimiz var. Kayısı’da ikinciyiz. Ve özellikle sofralık üzüm dediğimiz tabii ki İzmir bölgesinde de üzüm vardır. Sofralık olarak düşündüğünüz zaman üretimde Türkiye’nin yüzde 35-38’ni karşılayan bir bölgeyiz. Ve bir de Tarsus Beyazı olarak anıldığını herkes biliyor. Şimdi biz bu tür marka değeri olan ürünlerimize sahip çıkarsak biz bölgemize hem marka olarak hem de ekonomik olarak katma değer sağlamış oluruz” dedi.

“AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURDUK”

Bu ürünlerin nasıl yetiştirildiğini kimsenin bilmediğini belirten Karaoğlu, iki yıldır bölgenin en büyük sorunu haline gelen özellikle şeftalide Akdeniz Meyve Sineği sorunu ile mücadele ettiklerini ifade etti. Akdeniz Meyve Sineği’nin büyük problemler yaratarak çiftçiyi zarara uğrattığını belirten Karaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu problem limonda da olmaya başladı. Normalde bu problem tatlı meyvelerde kendini gösterir. Ama limon ekşidir diyeceksiniz. Demek ki bu problem tür seçmiyor. Her türlü üründe zarar yapabilecek bir problemdir. Limon ekşi olmasına rağmen şu anda eğer beslenme ortamı sağlayacak ürünler kalmadıysa limona da zarar vermeye başladı. Şimdi biz bu ortam da tabii ki Ziraat Mühendisleri odası olarak duyarlı olduk. Göreve geldiğimizden bu yana bölgemizde üretimsel, hastalıksal ve zararlı bazda biz, her türlü toplantının içinde olmaya çalıştık. İnşallah bundan sonra da olacağız. Bu konuyla ilgili dört beş tane kurumumuzu bir araya getirdik. Bununla ilgili Akdeniz Meyve Sineği çalışma grubu oluşturduk. Biz ürünlerimizi yetiştiriyoruz ama sofralık, iç piyasa ve ihracat bölümü var. Fakat yetiştirirken de bunun birtakım kalıntı sorunları ortaya çıkıyor. Bu ürünleri hepimiz yiyoruz. Kalıntı dediğimiz kanserojen maddelerdir. Bunlara da dikkat etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİ İÇİN 4 MİLYON TL CİVARINDA DESTEK LAZIM”

Akdeniz Meyve Sineği sorununda tuzakla savaşımı gündeme taşıdıklarını kaydeden Karaoğlu, şu an şeftalide ruhsat alındığını kaydetti. Gelecek yıldan itibaren tanıtımı da yapılıp çiftçiye dağıtılacağını söyleyen Karaoğlu, “Biz Sayın Bakanımızdan 1 milyon TL’lik destek almıştık. Şu anda yeni çalışmalar yapılıyor. Eğer 4 milyon TL civarında bir destek gelirse bakanlıktan bütün bölgemizdeki çiftçilerimize bedava tuzak dağıtımı demektir. Bu da çiftçilerimizin desteklenmesi demektir. Şu an bakanlığımız dönümü 35 TL destek sağlıyor. Ama seneye böyle bir projeden katkı sağlanırsa çiftçimizi desteklemiş olacağız. Bu da bize çok şey kazandıracak çünkü hasada başladığımız anda ürünlerimizi o sinekten korumak için ilaç atıyoruz. Ama biz hasadı 3-4 güne bir yapıyoruz. Hem maliyetler artıyor hem de kalıntı olayı oluyor. Ama biz tuzakla savaşıma geçtiğimiz zaman tuzağı asacaksınız 4 ay boyunca ilaca ihtiyaç duymayacaksınız. Ve bu şekilde ilaçsız ve kalıntısız ürün yetiştirmiş olacağız. Biz bunla ilgili önümüzdeki günlerde üniversite hocalarımızla birlikte Çamlıyayla’da toplantı yapıp çiftçilerimize bu konuyu anlatacağız” diye sözlerini bitirdi.

Konuşmalardan sonra sohbete katılan Karaoğlu, Alkar ve Mersin Limonatası yürütme kurulu üyeleri, üzerinde Mersin’i temsil eden üzüm, limon, kayısı ve çilek gibi meyvelerin bulunduğu pastayı hep birlikte kesti. Alkar, doğal olarak Mersin Limonundan yapılan limonatayı etkinliğe katılanlara ikram etti.

KAYNAK: ÇUKUROVA
LİNK: 
http://www.cukurovagazetesi.com/bay-limonataci-biz-bunu-basaracagiz-37361.htmlÇOK OKUNAN HABERLER