BM Kadın Birimi 8 Mart Mesajı: "Eşitlik Varsa, Gelecek Var"

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, yönetim kademelerinde, iş hayatında, akademide, bilimde ve siyasette eşitliğe vurgu yapan mesajlar ve kısa film, UN Women Turkey Facebook hesabında yayınlanacak.

BM Kadın Birimi 8 Mart Mesajı:
  • 05 Mart 2019, Salı 21:37

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel olarak, iş hayatında, akademide, bilimde ve siyasette toplumsal cinsiyet eşitliğine odaklandığı bir sosyal medya kampanyası yapacak.

“Eşitlik Varsa, Gelecek Var” mesajının verileceği sosyal medya kampanyası kapsamında, Türkiye’deki kadınların farklı iş kollarındaki durumlarına yönelik mesajlar ve istatistiki bilgiler UN Women Turkey Facebook hesabında paylaşılacak.

"Eşitlik varsa gelecek var"

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ise iş yaşamında, eğitim, bilim ve yönetimde toplumsal cinsiyet eşitliğine odaklanan bir filmi yayınlanmaya başlayacak.

Film, toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargıların kadınların ekonomi, eğitim gibi alanlara katılımı ve bu alanlarda temsiliyetine yaptığı olumsuz etkiye vurgu yapacak.

Kadınların hayatın farklı alanlarında görüntülendiği filmde, “Okuma, Çalışma, Konuşma, Yönetme Varsa, Eşitlik Var, Gelecek Var” mesajı verilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 

* Kadınların işgücüne katılım oranı 2.5

* Üst ve orta düzey şirket yöneticisi kadın oranı .7

* Kadın öğretim elemanları oranı D.

* Kadın milletvekili oranı .48 (dünya ortalaması $.1)

Bilimde eşitlik
Türkiye, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) araştırmasına (11 Şubat 2019) göre, bilim alanında cinsiyet eşitliğinde Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde yer alıyor. Türkiye’de kadın bilim insanı ve mühendislerin oranı yüzde 45.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında, 2030'a kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadınların, erkeklerin, kız çocuklarının ve oğlan çocuklarının her anlamda ve her alanda eşit oldukları bir dünyaya ulaşmak hedefiyle, “50-50 bir Gezegen” vizyonuyla Türkiye ve dünyada çalışmalar yürütüyor. - BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık