Bölge İstinaftan KARAR Çıktı

MALATYA ZİRVE YAYINEVİ CİNAYETİ DAVASINA İLİŞKİN GAZİANTEP BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ 3. CEZA DAİRESİ MAHKEMESİ İSTİNAF KARARI AÇIKLANDI

Bölge İstinaftan KARAR Çıktı
  • 15-07-2017 16:37

CİNAYETİN ASLİ FAİLLERİNE ÜÇER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Cinayeti işleyen 5 sanığa üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve ayrıca "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve eylemin silahtan sayılan bıçak ile ve birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi" nedeniyle her maktul için onar yıl, "nitelikli yağma" suçundan da 9 yıl 9 ay hapis cezası verilmesine hükmetti. 

GİZLİ TANIK İLKER ÇINAR’IN ASILSIZ İFADELERİYLE SANIK DURUMUNA DÜŞÜRÜLEN 9 İSİMLE İLGİLİ YEREL MAHKEMECE VERİLEN BERAAT KARARLARI ONANDI

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, E.Albay Mehmet Ülger, Binbaşı H.Y, Astsubay A.A, M.G, A.A, Uzman Çvş. A.G, M.Ç, Akademisyen Ruhi Abat ile Levent Ercan Gelegen hakkında yerel mahkemece verilen beraat kararları onandı. 

Olayda öldürülen misyonerlerin yakınları ve bağlı oldukları şirketin avukatlarınca yapılan yerel mahkemece verilen Beraat kararı aleyhine “Sanıkların tamamının eylemleri örgüt kapsamında değerlendirilmelidir” yönündeki itirazları ise Esastan Reddedildi.

9 sanık hakkında “Terör Örgütü Yöneticiliği”, "Terör örgütü üyeliği" ve benzer suçlardan verilen beraat kararlarını onayan mahkeme, "haberleşmenin gizliliğini ihlal ve resmi belgede sahtecilik suçlarından" E.Alb. Mehmet Ülger'e verilen 13 yıl 9 ay ile Binbaşı Haydar Yeşil'e verilen 14 yıl 10 ay 22 gün hapis cezasını kesin olarak bozdu.

Nisan 2007 yılında yaşanan olaydan sonra başlayan yargılamalar FETÖ’cü polis-savcı ve hakimlerin müdahaleleri sayesinde yaklaşık 9 yıl sürmüştü. Soruşturmayı açan savcıların ve yargılamayı yapan hakimlerin tamamına yakını FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edildiler ve tutuklanarak cezaevine kondular.

İLGİLİ KARARIN BELİRLİ SAYFALARIÇOK OKUNAN HABERLER