Bölgeye 29 Milyar 919 Milyonluk Yatırım Müjdesi

Bölgeye 29 Milyar 919 Milyonluk Yatırım Müjdesi

Bölgeye 29 Milyar 919 Milyonluk Yatırım Müjdesi
  • 17-08-2017 12:00

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Tunceli'ye gelen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Valiliği ziyaret ederek, Vali Tuncay Sonel'den brifing aldı.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çeşitli tesislerin temel atma törenine katılmak için kente geldiklerini söyledi.

Gün içerisinde 9 önemli tesisin temelini atacaklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

"39 bin dekar alanda 150 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Burada bazı yerlere oturma, yürüyüş ve mesire alanları yapacağız. Yol kenarları, mezarlıklar ve birtakım kutsal yerleri ağaçlandırarak, çardak yapacağız. Burada amacımız 585 fidan üretelim, bunları vatandaşlara dağıtalım. Bugün temel atma merasiminden sonra vatandaşlara fidan dağıtacağız. Bu yıl orman köylerindeki 25 aileye 400 bin lira kredi ve hibe desteği vereceğiz. Bu yıl yine bir köyde badem, 10 köyde de dut fidanı dikerek vatandaşlara vereceğiz. Munzur Vadisi biliyorsunuz milli park. Buraya dört orman köşkü yaparak, 2018 yılında vatandaşların hizmetine sunacağız. Beğenirlerse, talep olursa sayısını arttıracağız."

Bölgeye 29 Milyar 919 Milyonluk Yatırım Müjdesi

Prof. Dr. Eroğlu, bakanlıklar tarafından kente sağlıktan eğitime birçok yatırım yapıldığını belirterek, hükümetin yöreye her türlü desteği vermeye devam edeceğini dile getirdi.

Ulaşımı rahatlatmak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bölünmüş yolların yapıldığını anımsatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) burada bin 458 konut yaptı. Gerçekten muhteşem tesisler yapılmış. Burası hızla kalkınıyor, gelişiyor. Bu bölgeyle alakalı Tunceli'nin içerisinde olduğu Doğu Anadolu Gelişim Projesi var. Bu proje kapsamında bölgeye 2019 yılına kadar 29 milyar 919 milyon liralık yatırım yapılacak. İçme suyu, göletler, dere ıslahları, ağaçlandırma, mesire alanları gibi birçok çalışma yapılacak. İsteyen belediyelere proje getirmesi halinde ücretsiz fidan desteği de sunulacak." diye konuştu.

"Sadece Örtü Yangınıydı ve Hemen Müdahale Edildi"

Tunceli kırsalında güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmalar sonrasında meydana gelen örtü yangınlarına da değinen Prof. Dr. Eroğlu, yangınlara ekiplerce müdahale edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Eroğlu, sosyal medyada yayılan haberleri görünce şaşırdığını aktararak, "Sanki Kaliforniya'daki yangın alınmış, buraya monte edilmiş. Olmaz, bu doğru bir şey değil, yalan. Sadece örtü yangınıydı ve hemen müdahale edildi. Görçek köyündeki yangın 8 hektarlık bir yangın. İzmir'de bizim geçen 700 hektar alan yandı. Kontrol edemiyorsun, rüzgâr oluyor. Burada da araçlar gereçler herkes müdahale etmiş. Sadece örtü yangını idi, meşeler ayakta." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Tunceli kırsalında yanan bölgelerden çekilen fotoğrafları gazetecilere göstererek, "Görüyorsunuz, ağaçlar dimdik ayakta değil mi? Sadece örtü yangını. Yani Kaliforniya yangınıyla alakası yok. Kaliforniya'da 500 bin hektar yandı." diye konuştu.

Karşılar köyünde çıkan yangına 21 ekibin müdahale ettiğini aktaran Prof. Dr. Eroğlu, yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

"Orman, Su Olmazsa Türkiye Çöl Olur"

Prof. Dr. Eroğlu, ekiplerin her türlü olumsuzluğa karşı yangınlara müdahale ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Biraz insaf sahibi olmak lazım. Orada arkadaşlarımız yangına karşı cansiperane göğsünü siper ediyor, siz burada Kaliforniya yangınını bir görüntü olarak gösteriyorsunuz. Bu etik değil, doğru değil. Ormanlar 80 milyonun ortak malıdır, Türkiye'nin akciğerleridir. Orman, su olmazsa Türkiye çöl olur. Bu nedenle hep birlikte ormanımızı ve suyumuzu koruyacağız. Orman varlığımız son 14 yılda 1,5 milyon hektar yani 15 milyon dekar artmış durumda."

Tunceli'nin Hozat ilçesinde geçen yıl çıkan yangına müdahale için giden arazözlerin teröristlerce yakıldığına işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Hozat yolunda yakıldı. Biz 'yansın, boş ver' demedik, yenisini gönderdik. Dolayısıyla burada ormanın, vatandaşın düşmanı bir terör örgütü var. Bizim emniyet teşkilatımız buradaki insanın malını, canını, namusunu korumak için orada can veriyor. Yangın söndürmeye giden arazözü yaktılar." dedi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, valilik ziyaretinin ardından İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen programa katıldı.

Tunceli'nin terörle anılmasını istemeyen Prof. Dr. Eroğlu, "Artık Tunceli'nin bir huzur şehri, güzellikler şehri, güzel insanların diyarı olarak anılmasını istiyoruz. Refahın arttığı, özellikle inanç turizminin, kültür ve tabiat turizminin canlandığı güzel bir il olarak hazırlayacağız." dedi.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, PKK terör örgütü tarafından 16 Haziran'da Tunceli-Pülümür karayolunda katledilen öğretmen Necmettin Yılmaz'a da Allah'tan rahmet diledi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bütün şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacak. Bu hainleri kesinlikle etkisiz hale getireceğiz. Bundan da bütün Tunceli halkı emin olsun, üstlerine gidiyoruz. Eskiden böyle bir şey yoktu ama şimdi biz de çok muhteşem bir savunma sanayi kuruldu. Biz eskiden ne gerekiyorsa dünyadan onu satın alırdık, şimdi kahraman ordumuzun, silahlı kuvvetlerin istediği bütün teçhizat ve mühimmatın yüzde 70'ini kendimiz üretiyoruz. Artık Altay tankını, Atak helikopterini, dünyanın en modern harp gemilerini, insansız hava araçlarını, silahlı İHA'ları biz üretiyoruz. Artık gücümüz var. Çünkü biz büyük bir milletiz kardeşlerim. Hep birlikte 80 milyon kardeşiz, 80 milyonluk büyük bir milletiz. Türk'ü, Kürt'ü, Sünni'si, Alevi'si hiç fark etmez biz tek bir milletiz. Bizi hiç kimse ayıramaz. Asırlardan beri tek bir milletiz, etle kemik gibiyiz. İnşallah bunlarla, daha etkili mücadeleyle büyük hamleler, operasyonlar yapılıyor. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum. İnşallah hep birlikte, Tunceliyi muhteşem bir huzur şehri, çiçek gibi bir Tunceli yapmaya hazır mıyız? Biz de sizlerin hizmetkârı olarak hazırız." 

-ormansu.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER