Bu iddialar doğru mu?

Mersin’in Silifke ilçesinde 190 dönümlük denize sıfır arazinin bakan yakını kişilere kiralanarak, ruhsat olmamasına rağmen villa inşaatı için harekete geçildiği, tesiste kadın ve erkekler için haremlik selamlık plaj inşa edileceği iddia edildi!

Bu iddialar doğru mu?
  • 20-07-2017 18:14

Mersin’in Silifke İlçesi’ne bağlı Yeşilovacık Mahallesi’nde 190 dönümlük devlet arazisinin özel bir  şirkete 49 yıllığına kiralanması ile hem denizin hem de oranının talan edildiği ortaya çıktı! CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyarak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine, talana dikkat çekti.

RUHSAT VERİLMEDİ AMA İNŞAAT BAŞLADI!

Doğal güzellikleri ve cennet gibi koylarıyla bilinen, çam ormanlarının denizle buluştuğu ve iki doğal koyun iç içe olduğu alanın son günlerde iş makinalarının esareti altında kaldığını söyleyen Atıcı, “Milletimize ait olan 190 dönümlük bu doğa harikası orman alanının Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından özel bir şirkete 49 yıllığına kiralandığı bilgisi edinilmiştir. Orman alanında en az 30 adet 3’er katlı villa yapılması planlandığı ve ruhsat verilmediği halde inşaat faaliyetlerinin başladığı tespit edilmiştir. Orman Kanunu’nun kıyı ve sahil şeritlerinin durumunu düzenleyen ilgili maddesine aykırı bir biçimde sahil şeridine duvar çekildiği, denizde dolgu yapıldığı ve inşaat tabelalarının da asıldığı görülmektedir.

Hükümet yatırımları konusunda son derece geride kalan Mersin’in sahip olduğu doğal güzelliklerin de bu yolla yok edilerek rant aracı haline dönüştürülmesi,  kamuoyunda ‘talan ve peşkeş’ algısı uyandırmaktadır.

Bununla birlikte bu ormanlık alanın bakanlardan birinin akrabalarına verildiği, plaj kısmının ise ikiye bölünerek erkekler ve kadınlar plajı haline getirileceği iddia edilmektedir.

HAREMLİK SELAMLIK PLAJ MI YAPILACAK?

Buna göre; Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait olan bu arazi hangi yöntemle, kaç yıllığına ve kim/lere kiralanmıştır? Bu alanın kira bedeli ne kadardır? 190 dönümlük mesire alanına 3’er katlı 30 villanın yapılacağı, ayrıca çadır ve karavan tesislerinin de ekleneceği doğru mudur? Mesire alanı içinde bulunan iki doğal koyun, hazırlanan projeye göre ‘Erkekler ve Kadınlar’ plajı olarak ayrıldığı iddiaları gerçek midir? İlgili belediye tarafından henüz bir ruhsatlandırma işlemi yapılmamasına rağmen, kanunsuz şekilde yapılan inşaat çalışmalarıyla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır? Ormanlık alanı kiralayanlar arasında bakan akrabaları olduğu iddiaları doğru mudur?”. (bülten)

HABERİN ASIL KAYNAĞINDAKİ ORJİNAL GÖRÜNTÜSÜ AŞAĞIDADIR

KAYNAK: MERSİN HABERCİ GAZETESİ

LİNKİ: http://www.mersinhaberci.com/haber/10203/bu-iddialar-dogru-mu.htmlÇOK OKUNAN HABERLER