Bu kitabevinde 300 haftadır her cumartesi söyleşi yapılıyor…

Bu haftaki konuk; İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan 10. yılını geriden bırakan ve İstanbul’da bir tarih, akademi, kültür-sanat, aydınlanma merkezi gibi çalışan Moda Tarihçi Kitabevi’nin her cumartesi günü düzenli olarak sürdürdüğü söyleşi dizisinin 300.sü bu hafta gerçekleştiriliyor. İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’ın konuk olacağı “100. Yılında Kurtuluş Savaşımız” konulu söyleşi 2 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da…

Bu kitabevinde 300 haftadır her cumartesi söyleşi yapılıyor…
  • 31 Ekim 2019, Perşembe 10:40

İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı, CHP eski Milletvekili, gazeteci-yazar Gülsün Bilgehan Moda’da Tarihçi Kitabevi’nde yurttaşlarla buluşacak.
İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile gazeteci Metin Toker’in kızı olan Bilgehan, Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde yazı dizileri yayımlandı.
Anneannesi Mevhibe Hanım’ın hayatını 2 cilt olarak 1994 ve 1998 yıllarında yayımladı. 2015’de Bilgi Yayınevi tarafından “Mevhibe-Çankaya’nın Hanımefendisi” adı altında tek cilt olarak yayımlandı. Muhafazakâr bir Osmanlı kızı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı’nın ve ikinci Cumhurbaşkanı’nın eşi, Lozan’dan Cumhuriyet’e devrimlerden demokrasiye ve oradan ilk demokratik muhalefete uzanan yolda hem tanık, hem de İsmet İnönü’ye verdiği güç ve destekle yakın tarihimizi şekillendiren kişi olarak Mevhibe İnönü’yü anlattığı eseriyle Bilgehan, İstanbul Birleşik Kadın Kuruluşları tarafından “Yılın Kadın Yazarı” seçildi. “Mevhibe” 2001 yılında Yunancaya çevrildi ve “Abdi İpekçi” ödülünü kazandı. 2003’te Gülsün Bilgehan’ın “Pembe Köşk’ten Masallar” kitabı çıktı.

Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan, 22-24-26. dönemlerde CHP Ankara Milletvekili seçilen ve 2010-2011 arasında CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevi yapan Bilgehan, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKMP) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) asamblesi Türk delegasyon üyeliği yaptı. Avrupa Konseyi’nin en önemli ihtisas komisyonlarından olan “Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanı” seçildi. Bu göreve iki kez seçilen ilk Türk siyasetçi oldu. AKMP Sosyalist Kadın Çalışma Grubu Başkanlığı görevini sürdürdü.  
Avrupa Konseyi Üstün Hizmet Madalyası ve Fransa Devleti Onur Nişanı sahibi olan ve İnönü Vakfı Başkan Yardımcılığını sürdüren Gülsün Bilgehan, 2 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da gerçekleşecek olan söyleşinin ardından kitaplarını da imzalayacak.

BÜLTEN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık