Çankırı da 154 milyonluk yatırım

Çankırı da 154 milyonluk yatırım

Çankırı da 154 milyonluk yatırım
  • 27-07-2017 20:42

Toplu temel atma merasimine iştirak etmek için Çankırı’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Belediye Başkanı İrfan Dinç’i makamında ziyaret etti. Burada bir basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Eroğlu, konuşmasında önemli yatırımlar için Çankırı’da olduklarını söyledi.

Devrez Çayı üzerine yapılacak Kızlaryolu Barajı'nın 400 milyona mal olacağını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bu barajı yapmak için azmettik ve hızlı bir şekilde yapılacak. Baraj bölgeye hayat verecek. Vatandaşların gelirini artıracak. Büyük ve zor bir baraj ama biz zor barajları yapmaya alıştık. Dünyanın en zor barajlarını biz yapıyoruz.  Gölet yapma rekoru bizde." diye konuştu.

Dört tesisin temelini atmak için kente geldiklerini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koyunbaba Barajı'nın temelini atacağız. Bu baraj Çankırı'nın çok istediği bir barajdı. Çiftçimiz, her yıl 102 bin dekar arazisini sulayarak ortalama 65 milyon lira ek gelir elde edecek. Önümüzdeki yıldan itibaren sulama başlayacak. Biz her yıl ne kadar alan sulanıyorsa sulamaya başlayacağız. Sonunu beklemeyeceğiz. Bu tesisle birlikte yeni bir uygulama başlattık. Yapan bir firma üç yıl o tesisi işletecek. Parasını biz vereceğiz. Daha önce müteahhit yapıp bırakıp gittikten sonra sıkıntılar çıkıyordu. Bu şekilde bu problemi ortadan kaldıracağız." 

"Eskiden Arılar Ormana Giremezdi"

Prof. Dr. Eroğlu, ülke genelinde yoğun bir ağaçlandırma çalışması başlattıklarını dile getirerek, "Ormanlar artık kırsal kalkınmanın lokomotifi olarak kullanılacak. Ormanlık alanları parselliyoruz. Gelir getirici ceviz ağacı dağıtacağız. Talep edenlere kura ile bu alanları vereceğiz. Geliri 49 yıl boyunca  bakımını yapıp yetiştiren vatandaşa ait olacak. Çankırı'ya iki tane bal ormanı kuracağız. Eskiden arılar ormana giremezdi, biz arılar için orman kuruyoruz." ifadelerini kullandı. 

Ülkenin birlik beraberliğinin önemine değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bizim birlik beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirmemiz lazım. Birbirimizi seveceğiz, kusur görmeyeceğiz, kenetleneceğiz. Türkiye'yi yıkmak isteyen hainler var. 80 milyon biriz, kardeşiz, Türkiyeyiz. Herkesi kucaklıyoruz, hiç ayrım yapmıyoruz. Hangi partiden olursa olsun aynı desteği gösteriyoruz." diye konuştu.

FETÖ'nün hain bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bu FETÖ, dini cemaat falan değil. Bunlar dini istismar eden hain alçak, sahtekar. Bu oyunları yabancılar tezgahlıyor. Irak ve Pakistan'da da benzer şeyler oldu. Artık seferler kılıçla, topla olmuyor. Birtakım planlar oluyor.  Biz herkesin inancına saygılıyız. İnançlı insanlar başımızın tacı ama istismar edenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu aziz milletin ferdi olmaktan bahtiyarım. Bu millet tarihin en kanlı darbe girişimine 'dur' dedi. Biz tek millet, tek devletiz, birbirimizi seveceğiz."

Çankırı’ya 154 Milyon Liralık Yatırım 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çankırı'da Belediye Meydanı'nda düzenlenen toplu temel atma merasiminde yaptığı konuşmada, kentin son dönemde önemli yatırım aldığını söyledi.

Bugün dört tesisin temelini atacaklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Bugün 154 milyon liralık tesislerimizin temelini atacağız. Bunlar içinde Koyunbaba Barajı, Korgun Yolkaya Gölet Sulaması, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak ormancılık faaliyetleri, Milli Parklar tarafından temeli atılacak tesisler bulunuyor." diye konuştu.

Başka şehirlerde yaşadıkları için köyde kalan küçük arazilerini ekemeyenlere destek vereceklerini bildiren Prof. Dr. Eroğlu, bu desteklerle üretimi artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Orman köylerine önemli destek verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Orman köylerine faizsiz kredi veriyoruz. Bal üretmek isteyen ve parası olmayanlara bal ormanı kuruyor, verdiğimiz kredinin yüzde 20'sini hibe ediyoruz. Baba oğluna vermez böyle bir imkân ama devlet baba veriyor." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Partisinin Çankırı Gençlik Kollarınca Recep Tayyip Erdoğan Parkı'nda düzenlenen pikniğe katılan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, gençliğe sahip çıkmayan milletlerin destan yazamayacağını belirterek 15 Temmuz'da Türk gençlerinin hain darbe girişimine destansı şekilde karşı koyduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyük hedefleri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, "Büyük hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir. Biz büyük bir milletiz ve büyük hedeflerimiz var. Gençlerin de büyük hedefleri var. 2071 yılında Malazgirt zaferinin bininci yıl dönümünde Türkiye küresel bir güç olacak. Bu millet 21. yüzyıla damgasını vuracak." dedi.

-ormansu.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER