CHP'den yasal başvuru: İmamoğlu'nun mazbatasını verin!

CHP İstanbul İl Başkanlığı, yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının verilmesi için İl Seçim Kurulu'na resmen başvuruda bulundu. Dilekçede, "Yasalarımıza göre mazbatanın verilmesi için kesin sonuçların ilanı beklenmez" denildi; 'yerleşmiş içtihatların ve teamüllerin herkese eşit şekilde uygulanması' çağrısı yapıldı.

CHP'den yasal başvuru: İmamoğlu'nun mazbatasını verin!
  • 08 Nisan 2019, Pazartesi 11:39

DUVAR – İstanbul’daki yerel seçimlerin resmi sonuçları AK Parti’nin tartışmalı itirazları nedeniyle hâlâ resmen açıklanmamışken, CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi için resmen başvuruda bulundu. İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na verilen dilekçede, ilgili kanun maddeleri ve geçmiş uygulamalar bir bir sıralandı; hukuki çerçeve dahilinde İmamoğlu2nun mazbatasının verilmesi talep edildi.

‘YASALARIMIZA GÖRE KESİN SONUÇLARIN İLANI BEKLENMEZ’

İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun CHP adına verdiği dilekçede, İmamoğlu’nun mazbatasının 2972 sayılı kanun çerçevesinde verilmesinin gerektiği vurgulandı. Bu kanunun ‘İl seçim kurulunda birleştirilen oy tutanaklarına göre en çok oyu alan adayın seçim kazandığına hükmettiği’ hatırlatılarak, dilekçede “Yasalarımıza göre mazbatanın verilmesi için kesin sonuçların ilanı beklenmez” denildi.

‘İL SEÇİM KURULU KANUNU UZUN YILLAR BÖYLE UYGULADI’

“Seçim yasaları devlette ve belediyelerde ‘devamlılığı’ ve ‘boşluk’ oluşmamasını hedefler” vurgusunun yapıldığı dilekçede, “Zaten uzun yıllardır ülkemizde tüm İl Seçim Kurulları kanunu bu şekilde uygulamıştır” denildi. CHP, “Yerleşmiş içtihatların ve teamüllerin herkese eşit şekilde uygulanması” çağrısında bulundu. (HABER MERKEZİ)

gazeteduvar.com.tr

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık