CHP’li Tanrıkulu’ndan ‘Yargı Reformu Paketi’ne tepki: Metnin kendisinde bir özeleştiri yok, mevcut durumun övülmesi var

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Yargı Reform Paketi’ne “AKP iktidarı döneminde yargı uygulamaları, adalet uygulamaları nedeniyle bir rahatsızlık ortaya çıkmıştır. Bu rahatsızlıkları gidermek ve ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak amacıyla düzenleme ihtiyacı doğmuştur. Bunun için de bir özeleştiri yapmak gerekir. Oysa bu metnin kendisinde bir özeleştiri yok. Aksine mevcut durumun övülmesi var.” sözleriyle tepki gösterdi.

CHP’li Tanrıkulu’ndan ‘Yargı Reformu Paketi’ne tepki: Metnin kendisinde bir özeleştiri yok, mevcut durumun övülmesi var
  • 30 Mayıs 2019, Perşembe 23:07

Twitter’dan yayınladığı videoda Reform Paketi içerisinde bilgi ve görüş alınanların yazıldığını fakat görüş alınanlar arasında parlamentoda bulunan siyasi partilerin olmadığını söyleyen Tanrıkulu, “Sizden önce yargının bağımsız ve tarafsızlığı sorunu vardı ama siz kendi döneminizde yargıyı yok ettiniz. Yargıyı yürütmenin bir parçası haline getirdiniz. Çözüm yargıyı yeniden tarafsız bağımsız bir şekilde kurmaktan, şeffaf, adil ve dürüst yargılamayı sağlamaktan geçmekte.” dedi.

Tanrıkulu, yargıda yeni ihtiyaçlar ile beraber reformlar yapılabileceğini fakat asıl sorunun yargı zihniyetinde olduğunu belirterek iktidarın bu zihniyetin dönüşmesinde hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Tanrıkulu sözlerine şöyle devam etti:

“Mesele savunmanın yargıya katılımında değil yargının savunmaya tahammülsüzlüğünde. Şu anda savunma yargının kurucu unsuru olarak değil yargı tarafından geciktirici unsur olarak görülüyor. ‘Savunma ve avukat olmasa iyi bir yargı sistemi olacak, adalet sistemi olacak’ diyen yargıçlar var. Mesele mevzuat değiştirmekte, anayasa değiştirmekte değil mesele yargıdaki zihniyeti değiştirmekte. Devletten değil yurttaşın haklarından yana bir yargı zihniyeti oluşturmak önemli. Bu belgede bunlara yer verilmemiş.”

politikyol.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık