Dağlıca-Çukurca Yolunun Bitmesi Terör Örgütünün Bağını Kesecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "Dağlıca-Çukurca Yolunun Bitmesi Terör Örgütünün Bağını Kesecek"

Dağlıca-Çukurca Yolunun Bitmesi Terör Örgütünün Bağını Kesecek
  • 31-07-2017 12:13

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari'de yapımı süren Dağlıca-Çukurca yolunda incelemelerde bulundu.
Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı'na gelen Bakan Soylu beraberindekilerle helikopterle Çukurca ilçesindeki Dağbaşı üs bölgesine giderek yapımı süren Dağlıca-Çukurca yolunda incelemelerde bulundu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yaptığı açıklamada, bölgeye, sınır boyunda kahraman Mehmetçik, komutanlar ve güvenlik kuvvetleriyle bir arada olmak için geldiklerini belirterek, "Bu içinde bulunduğumuz alan terör örgütünün yıllarca burada güvenlik kuvvetlerimize bu alanı bırakmamak için bir şekilde mücadele ettiği yerler. Ama Allah'a hamdolsun, özellikle komutanlarımız bölgenin nasıl alındığını, burada devletin ve milletin hakimiyetinin nasıl kurulduğunu gösterdiler." diye konuştu.
  - "Yolun bitmesi terör örgütünün bağını kesecek"
Bölgeye geliş sebeplerinden birinin sürdürülen yol çalışmasını yerinde incelemek olduğunu dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ulaştırma Bakanlığımız ve bölge çok iyi çalışıyor. Özellikle şu yolun yapılmasının ne aşamada olduğunu görmek için geldik. Buradaki terörle mücadele kadar önemli bir adım ve önemli bir parçasıdır bu yol. Özellikle çok teşekkür ediyoruz. Çok kısa bir zaman içinde, uzun zamandır yapılamayan bu yolun 11 kilometresi şu anda bitmiş durumda. Şimdi Ulaştırma Bakanımız ile biraz önce buradan telefonla konuştuk. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Geriye 16 kilometremiz kaldı. Burası Çukurca yolu. Dağlıca-Çukurca yolunun toplam 26-27 kilometresinin bitmesi demek buralarda hem bizim intikalimizin hem lojistiğimizin sağlanması, hem de terör örgütünün buralarla olan bağının tamamen kesilmesi anlamına gelir ki bu yolla ilgili bu mesafenin alınmasını da son derece sevindirici buluyoruz."
Bakan Soylu, geriye kalan 16 kilometrelik yolun da çok yakın zamanda bitirileceğine inandığını ifade etti.
- "Herkesin moralini çok yüksek görüyoruz"
Terör örgütü PKK'nın bu yolların yaptırılmaması için çaba sarf ettiğini dile getiren Soylu, "Çünkü ciddi bir şekilde mevzi kaybediyor. Bu görünen dağların tamamında şu anda Allah'a şükürler olsun ki bir taraftan askerimiz, bir taraftan jandarmamız, polisimiz, özel harekatımız, korucularımız, hep birlikte ciddi bir mücadeleyi ortaya koyuyorlar. Sınır boylarından ve buralardan Mehmetçiğimiz kuş uçurtmamaya çalışıyor ve mümkün olduğunca da daraltıyor. Bu tabloyu biz geçen sene geldiğimizde çok arzu ediyorduk, bu yolun bu istikamette oluşmasını. Terörle mücadelede aldığımız mesafe kadar bu gelişmelerde de aldığımız mesafeyi önemsiyoruz. Herkesin moralini çok yüksek görüyoruz Allah'a şükürler olsun." diye konuştu.
- "Şehitler Tepesi boş değil"
Bakan Soylu, bölgedeki Kale Tepe'de geçen sene terör örgütüne karşı büyük mücadele verildiğini anımsatarak, "Cumhurbaşkanımızın söylediği Şehitler Tepesi boş değil. İşte bu toprakta hem ay yıldızlı bayrağımızın dalgalanması için hem de hürriyetimizin ve birliğimizin bu ülkede devam edebilmesi için fedayı can edenler, yani sadece yattıkları yer değil aslında, sadece aramızda olmaları değil, şehitler tepelerinde ortaya koydukları kahramanlık ve büyük üstün mücadele bizim burada rahat adım atmamızı ve rahat tedbir almamızı sağlıyor. Minnettarız Allah razı olsun." ifadesini kullandı.
Bölgedeki yolun devamının sağlanmasının önemine işaret eden Soylu, çalışmalardan dolayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına, Karayolları Genel Müdürlüğüne, müteahhitlere, yolun güvenliğini alan ve bunu sağlayan tüm güvenlik güçlerine teşekkürlerini sundu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Hakkari ziyaretinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler de eşlik etti.
Bakan Soylu yapımı süren Şırnak-Van karayolunda incelemelerde bulundu 
Hakkari'de yapımı süren Dağlıca-Çukurca yolundaki incelemelerin ardından helikoptere binerek, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Şırnak'a gelen Bakan Soylu, beraberindekilerle yapımı devam eden Şırnak-Van karayoluna geçti.
Burada çalışmalarla ilgili Karayolları Şube Müdürü Enver Yüce ve diğer yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, yolda geçen yıl eylül ayından beri hiçbir gelişme olmadığını müteahhit firma yetkilisine söyledi ve "Ekim ayının başında tekrar geleceğiz. Eğer gelişme yoksa kusura bakmayın. Çünkü biz geciktikçe teröristlerin iştahını kabartıyoruz." ifadelerini kullandı.
- "Çok kısa süre içerisinde Van ile buluşturacağız"
Bakan Soylu, burada yaptığı açıklamada, Hakkari'de yapımı süren Dağlıca-Çukurca yolunda incelemeler yaptıklarını hatırlattı. Karayolları Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdaresince yapımı süren Şırnak-Van yolunun bölgenin ekonomisini de önemli noktaya getireceğine işaret eden Soylu, yolun Van ile Habur arasındaki iletişimi sağlayacağını vurguladı.
"Güvenliğimiz açısından aynı zamanda hayati bir yoldayız. Öyle tahmin ediyorum ki çok kısa süre içerisinde Van ile buluşturacağız." diyen Soylu, şöyle devam etti:
"Yol Siirt, Şırnak, Van üçgeninde mesafeleri kısaltacak. Ekonomik gelişmenin daha iyi bir noktaya gelmesi açısından önemli. Bu yolun bir diğer önemli noktası da; Bestler-Dereler de şu an bulunduğumuz yer de dahil terör örgütünün uzun yıllar boyunca neredeyse alanı. Eylül ayında burada 6 şehidimiz oldu. Bu yollar aynı zamanda terör örgütünün bu hayatiyet alanlarını tamamen ortadan kaldıracak."
Yolun güvenliği ve tamamlanma sürecine ilişkin incelemeler yaptıklarını aktaran Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da bu yollarla birebir ilgilendiğini kaydetti. Soylu, "Sadece kırsalda, şehirde terörle mücadele değil aslında kalkınma ve yollarla attığımız adımlarla, şehirleri birbirleriyle bütünleştirerek, bambaşka bir bakışı ortaya koymaya çalışıyoruz. İnşallah çok yakın bir zamanda tekrar geleceğiz ve burada ne mesafe aldığımızı göreceğiz." şeklinde konuştu.

-icisleri.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER