Deniz canlılarına sahip çıkalım

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, aşırı sıcaklar nedeniyle Doğu Akdeniz sahillerindeki yavru Caretta Caretta'ların ve yeşil deniz kaplumbağalarının olumsuz yönde etkilendiğini hatırlattı. Mezitli kıyılarının canlı çeşitliliği bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Başkan Tarhan, ilçe sakinlerini de daha duyarlı olmaya çağırdı.

Deniz canlılarına sahip çıkalım
  • 25-07-2017 12:58

Doğu Akdeniz sahillerindeki yavru caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalar aşırı sıcaklıklarla nedeniyle olumsuz yönde etkileniyor. Yetkililer, erkek yavru kaplumbağaların 32 derece sıcaklıkta cinsiyet değişimine uğradığını ve bu nedenle neslinin devamının tehlikeye girdiğini belirtti. Mezitli Davultepe 100’üncü Yıl Tabiat Parkı’nda başlatılan çalışmaları yakından takip eden ve bu konudaki hassasiyetini her fırsatta dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yavru kaplumbağaların sağlıklı bir şekilde denize ulaşabilmesi için vatandaşların sahillerde daha duyarlı ve dikkatli olması gerektiğini hatırlattı.

SAHİL TEMİZLİĞİNDE CİDDİ ÇALIŞMALAR BAŞLATTIK

2017 yılı üreme sezonunda caretta carettaların daha sağlık bir şekilde denize ulaşmalarını sağlamak için kumsallarda çeşitli çalışmalar başlattıklarını belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kaplumbağaların nesillerinin tükenmesindeki en önemli rollerden bir tanesi de denizlerimizin ve kumsallarımızın kirli olması. Bu konuyu da göz önünde bulundurarak, sahillerimizde temizlik konusunda ciddi çalışmalar başlattık. Gönüllü arkadaşlarımızla birlikte sahil temizliği yaparak, farkındalık oluşturduk. Daha önce ve ilerleyen günlerde dalgıç arkadaşlarla birlikte denizin dibine atılan atıkları topluyoruz. Mezitli sahillerimizdeki yuva çıkışlarını gözlemleyerek, yavruların denize ulaşmasında yardımcı olduk. Mezitli kıyıları canlı çeşitliliği bakımından çok zengin bir yere sahip. Bu nedenle ilçe halkının daha dikkatli olması gerekiyor” şeklinde konuştu.
-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER