Dırdırı bırak Pompeo

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Twitter üzerinden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu hedef alarak ‘Dırdırı bırak, istediğimize petrolümüzü satarız’ ifadelerini kullandı.

Dırdırı bırak Pompeo
  • 31 Ağustos 2019, Cumartesi 23:57

Suriye'ye petrol taşıdığı iddiasıyla geçen ay Cebelitarık'ta durdurularak el konulan İran tankeri İngiltere tarafından serbest bırakıldı.

Fakat tankerdeki petrolün nereye boşaltılacağı veya Suriye'ye götürülüp götürülmediği yeni bir tartışma başlattı. 

Tankerin Mersin Limanı'na yanaştığı ve burada petrolü boşalttığı iddiaları da gündeme geldi fakat Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tankerin Mersin'e değil Lübnan'a gittiğini söyledi.

ABD ise geminin Suriye'ye gideceğini iddia ediyor. 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ABD'ye cevaben, bağımsız bir ülke olan İran'ın, tankerinin hangi ülkeye gidip gitmeyeceğini karar verebilecek durumda olduğunu hatırlattı. Twitter hesabı üzerinden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya seslenen Zarif, "dırdırı bırak" dedi.

Cevad Zarif, yaptığı paylaşımda, “ABD bizi savunmadan mahrum bıraktı: Biz füzeler yaptık ve ABD'den şikayetler geldi. ABD bizi nükleer yakıttan mahrum bıraktı: Biz bunu yaptık ve ABD'den şikayetler geldi. Şimdi ABD, İran'ın geleneksel müşterilere petrol satmasını önlemek için korsanlık ve tehditlerle uğraşıyor. Dırdırı bırakın @SecPompeo. İsteyen herkese petrolü satacağız” ifadelerini kullandı.

Pompeo ayrıca, Cevad Zarif'in tankerin serbest bırakıldıktan sonra Suriye'ye yönelmeyeceğini "İngiltere'ye garantilediğini" iddia etmişti. Ancak, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tahran'ın herhangi bir ülkeye hiçbir garanti vermediğini söylemişti.

Wall Street Journal gazetesi de geminin Suriye’ye gideceğini iddia etmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise tankerin Lübnan'a gideceğini söylemiş, fakat Lübnanlı yetkililer bu iddiayı yalanlamıştı.

Bugün ise gemide bulunan petrolün Türkiye’ye ait tankerlere boşaltıldığı ortaya atıldı. Gemi hala Mersin açıklarında bekliyor. (HABER MERKEZİ)

ARTI GERÇEK

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık