Dört barış akademisyeninin duruşması ertelendi

Barış akademisyenlerinden Esra Mungan, Meral Camcı, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy’un yargılandığı dava 23 Mayıs’a ertelendi. Mahkeme, Kaya ve Ersoy’un savunmalarının istinabe yoluyla alınmasına karar verdi.

Dört barış akademisyeninin duruşması ertelendi
  • 28 Ocak 2019, Pazartesi 18:37

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiri kapsamında basın toplantısı düzenleyen akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, “Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davanın 9'uncu duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Akademisyenler Esra Mungan ve Meral Camcı’nın hazır bulunduğu duruşmaya avukatları İlkay Bahçetepe ile Meriç Eyüboğlu sağlık sorunları sebebiyle katılamadı. Avukatlar mahkeme heyetine mazeret raporu sundu.

CEZALANDIRILMALARI TALEP EDİLDİ

Mahkeme başkanı, akademisyenler Mungan ve Camcı’ya hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) hükümlerini kabul edip etmediklerini sordu. Mungan ve Camcı, HAGB konusundaki kararlarını avukatlarıyla görüştükten sonra bildireceklerini söylediler. Savcı, mütalaasını tekrarlayarak dört akademisyenin “Örgüt propagandası” suçuyla cezalandırılmasını talep etti.

Avukatların mazeretlerini kabul eden mahkeme heyeti, yurtdışındaki akademisyenler Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy’un mütalaaya karşı savunmalarının istinabe yoluyla alınması için ara karar oluşturdu.

Bir sonraki duruşma 23 Mayıs gününe ertelendi.

mezopotomya.ajansı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık