DSİ’DEN MERSİN’E BİR MÜJDE DAHA

MERSİN DEĞİRMEN ÇAY BARAJI’NIN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

DSİ’DEN MERSİN’E BİR MÜJDE DAHA
  • 26-07-2017 19:41

Mersin’in hasretle beklediği Değirmençay Barajı’nın sözleşmesi Genel Müdürümüz Murat Acu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törende imzalandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen imza törenine, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, DSİ Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan ve yüklenici firma yetkilileri katıldı.

İmza merasiminin ardından baraj ile ilgili açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Murat Acu;“Değirmençay Barajı Akdeniz Bölgesi’nde, Mersin ili sınırları içerisinde, kent merkezinin 30 km kuzeybatısında yapılacak olup, projenin Erçel deresi üzerinde tesis edilecek olan yüksek basınçlı borulu sulama sistemi ile 31.310 dekar zirai arazinin sulanmasının yanında,2060 yılına kadar daçevre yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır. ’dedi.

Açıklamasının devamında Mersin’in tarım alanında Türkiye'nin önde gelen kentlerinden biri olduğunu bildiren Genel Müdür Acu; “Bilindiği üzere Sulama da tarımın olmazsa olmazlarından. Bu nedenle Mersin başta olmak üzere ülkemizin birçok noktasında barajlar ve sulama göletleri inşa ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de Mersin'in en büyük barajı olma özelliğini taşıyacak olan Değirmençay Barajı’dır “dedi.

Barajın bölge için çok büyükönem arz ettiğini belirterek açıklamalarını sürdüren Acu; “Geçimin meyvecilikle sağlandığı Değirmençay'da sulanabilen tarım arazisinin artması ile yörenin çehresi değişecek ve vatandaşımızın refah düzeyi yükselecektir. Böylece vatandaşımız kazanacak, vatandaşımız kazanınca da ülkemiz kazanacaktır. Diğer taraftan yöredeki yerleşim yerlerine memba kalitesinde içme suyu temin edilerek, vatandaşımızın daha sağlıklı yaşamasına katkı sağlanacaktır. ’dedi.
DSİ Genel Müdür Acu sözlerini,bu projenin en büyük destekçisi olan Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarını sunarak, emeği geçenlere de teşekkür ederek sonlandırdı.
Baraj Gövdesi
Tipi    :Ön Yüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu
Temelden Yüksekliği    :110,50    m
Toplam Dolgu Hacmi    :4.323.671        m3

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER