El Konulan Yılanlar

El Konulan Yılanlar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesine Gönderildi…

El Konulan Yılanlar
  • 19-07-2017 15:16

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Samsun’da yasadışı yollarla ülkeye sokulduğunu tespit ettiği birer adet piton ve boa yılanına el koydu. El konulan yılanlar ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesine gönderildi.
 

DKMP Genel Müdürlüğü Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları üzerine Türkiye’de yaban hayvanı türlerinin ticareti ve denetimi noktasında pek çok çalışma yapıyor. DKMP ekipleri de bu talimat doğrultusunda zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ülkemiz yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası ticaretini kontrol ediyor ve bu konuda yapılan ihbarları anında değerlendiriyor.

Şahsa İdari Para Cezası Uygulandı

Bu çerçevede DKMP ekiplerine Samsun’da bir vatandaşın ülkeye yasadışı yollarla bir adet piton ve boa yılanını soktuğu ve evde beslediği ihbarı geldi. İhbar üzerine olaya müdahale eden ekipler evde yılan besleyen ve bu yılanları yasadışı yollarla yurda sokan şahsa 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun ilgili maddesine muhalefetten 914 TL idari para cezası keserek, yılanlara el koydu. El konulan yılanlar ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesine gönderildi.

Ticarete Konu Türün CITES Belgesi Olmak Zorunda

DKMP Genel Müdürlüğü 1996 yılında taraf olduğu CITES Sözleşmesi’ne istinaden ülkeye yasadışı yollarla sokulan ya da ülkeden yine yasadışı yolla yurt dışına çıkarılan türlerin takibini yapıyor. DKMP bu konuda İç İşleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile işbirliği yaparak sözleşme yükümlülüklerinden kaynaklı olarak, nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitki türlerinin neslinin devamını ve gelecek nesillere aktarımını sağlamak maksadıyla sözleşme ekinde yer alan türlerin uluslararası ticaretinin belirli esaslar çerçevesinde yapılmasını sağlıyor.

CITES listelerinde yer alan bir türün canlı, ölü, parça ve türevleri ticarete konu ise mutlak suretle CITES Belgesinin, ilgili yönetim otoritesinden alınması gerekiyor.
-ormansu.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER