Emine Bulut ve kadın cinayetlerinin faili şiddeti besleyen iktidardır

Kırıkkale’de Emine Bulut’un eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürülmesi, iktidarın kadın politikalarının şiddeti beslediğinin en açık göstergesidir.

Emine Bulut ve kadın cinayetlerinin faili şiddeti besleyen iktidardır
  • 26 Ağustos 2019, Pazartesi 19:55

Türkiye’de 2018 yılında 440, 2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadın cinayete kurban gitmiştir.  Bu acı tablo kadın cinayetlerini durdurmak için adım atmayan devletin sorumluluğunun her cinayetteki payını açıkça ortaya koymaktadır. Bu tablo kadın düşmanı söylemleri üretenlerin, cezasızlık politikalarını hayata geçirenlerin eseridir. Bu kan gölünü yaratanlar, kadın bedeni üzerinden siyaset yapanlar, kadın cinayetlerinin araştırılmasına yönelik önergeleri ve kanun tekliflerini reddedenlerdir.  .

Nafaka gündemi ve İstanbul sözleşmesinin feshedilmesi gibi taleplerle kadına yönelik eşitsizlik daha üst düzeye çıkarılarak, kadınların kazanımları gasp edilmek istenmiştir.

Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulanmasına son verilmelidir. 6284 sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmalıdır.

Türkiye’de boşanmak aile üzerinde inşa edilen kadın düşmanı politikalar nedeniyle suç gibi gösterilmektedir.  Boşanmayı tabulaştırmak yerine kadın cinayetleri engellenmelidir. Adalet erkek adalet olarak değil, gerçek adalet olarak yeniden inşa edilmelidir.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bu vahşete sessiz kalmayacağız. Tüm kamuoyunu bu zorbalık ve cehalet düzenine karşı sorumlulardan hesap sormaya,  hukukun ve laik demokratik bir yaşamın savunucusu olmaya çağırıyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık