Erdoğan: CHP 1946-1947’de Sandıkta Hile Yaptı

Erdoğan, CHP’nin 73 yıl önceki seçimleri açık oy / gizli tasnif usulüyle kazandığını ifade ederken 72 yıl önce de Mersin Arslanköy’de muhtar seçimlerinde usulsüzlük yaptığını söyledi.

Erdoğan: CHP 1946-1947’de Sandıkta Hile Yaptı
  • 30 Ocak 2019, Çarşamba 11:07

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçim toplantısında konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 73 yıl önceki 1946 seçimlerini açık oy / gizli tasnif usulüyle kazandığını söyleyen Erdoğan, 72 yıl önceki 1947 muhtarlık seçimlerinde de CHP’nin Mersin Arslanköy’de sayımlarda hile yapmak istediğini ama bunu başaramadığını ve Demokrat Partili (DP) muhtar adayının seçimleri kazandığını anlattı.

Ancak Mersin Valisinin seçimin yenilenmesi kararı sonrası itiraz eden halkın “isyan” ile suçlandığını, sanıklar hakkında idam istendiğini söyleyen Erdoğan, bir yıl sonra sanıkların beraat ettiğini aktardı.

“CHP budur”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi milletime sesleniyorum, gençliğe sesleniyorum. İşte CHP'yi tanımak istiyorsanız, CHP budur.

“CHP hiçbir zaman sandıktan çıkan iradeye saygı duymamıştır. CHP hiçbir zaman milli iradeye saygı duymamıştır.

“CHP hep az önce de ifade ettiğim gibi açık oy, gizli tasnif ile seçim yapma yoluna gitmiştir.

“Partimizi kapatmaya yeltendiler”

“Rahmetli Menderes sandıktan çıktığı halde arkasında CHP'lilerin olduğu darbecilerin urganından kendini kurtaramamıştır.

“Yine aynı CHP, sandıktan çıkan rahmetli Türkeş'i ve arkadaşlarını 12 Eylül'de en ağır işkencelere maruz bırakarak, idamla yargılayanların mirasçılarını bugünlerde yeniden vitrine çıkartmak suretiyle 60 yıldır hiç değişmediğini gösteriyor. 

“Başbakanlık görevine gelen rahmetli Erbakan'ı alaşağı eden de yine aynı kafadır.

“Bölücü terör örgütünün güdümündeki siyasi partiyle girdiği yakın ilişki CHP'nin gerçek yüzünün sadece bir kısmıdır. Biz adeta anayasa değiştirebilecek güce sahipken partimizi kapatmaya yeltendiler. CHP'nin başındakiler de ‘Ankara'da da savcılar, hakimler varmış’ dediler.

“Yontulmamış faşist zihniyet”

“Şimdi yanlarında yoldaşları var, yandaşları var. Bu yandaş, yoldaşlarıyla beraber şu anda adeta karşımızda cumhur ittifakına karşı bir ittifak oluşturdular. Başarılı olamayacaklar.

“Ben inanıyorum ki 31 Mart'ta benim vatandaşım gereken dersi verecektir.

“İş başında bulundukları belediyelerden, kendi partilerindeki uygulamalardan çok iyi biliyoruz ki bu kılıfın altında gücü ele geçirmek için yanıp tutuşan yontulmamış bir faşist zihniyet vardır.

“Biz sandığın namusunu koruduğumuz sürece, CHP'nin o sandıktan çıkma şansı yoktur.”

“Gece saat yarım, bir gibi 10-15 kişiyi aradım, sizi de arayabilirim”

31 Mart seçimlerinde sandık görevlilerinin yapması gerekenleri anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen gün İstanbul'da il başkanımız dedi ki ‘Biz sandıklarda, sandık kurulu üyelerini belirledik.’ Getir bakalım dedim, getirdi önüme.

“Ben de tuttum rastgele şöyle bir 10-15 tane sandık kurulu üyesini gece saat yarım bir gibiydi, telefonla aradım. Bir kaç tanesi henüz hangi sandıkta görevli olduğunu bilmiyordu. Bir gece sizi de arayabilirim.

“Çünkü bu işi sıkı tutacağız, hafife almayacağız. Sıkı tutacağız ki 31 Mart'ta biz çıkalım.”

NBŞ kotası yüzde 2,5; SMA ilaç bedelleri ödenecek

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasını yüzde 5’ten yüzde 2,5’a indirdiklerini açıklayan Erdoğan, SMA hastalarının çok pahalı olan ilaç bedelinin geri ödemesine ilişkin sorunu çözdüklerini belirterek, şimdi aynı hastalığın diğer tiplerinin de ilaç bedellerini geri ödeme listesine alacaklarını söyledi.

Bununla ilgili kararın komisyonda alındığını ifade eden Erdoğan, yakında yürürlüğe gireceğini belirtti.(EKN)

KAYNAK: BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık