Eroğlu, Kilis'te...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Resul Osman Mesire Yeri ve Musabeyli Barajı sulaması temel atma merasimi için geldiği Kilis'te, Vali İsmail Çataklı'yı ziyaret etti.

Eroğlu, Kilis'te...
  • 21-06-2017 19:14

Daha sonra Resul Osman Mesire Yeri ve Musabeyli Barajı sulaması temel atma merasimine katılan Prof. Dr. Eroğlu, burada yaklaşık 5 bin kişiyle iftar yaptı.

Kilis Belediyesi tarafından Resul Osman Mesire alanında düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Kilislilerin gönlünün çok geniş olduğunu ve neredeyse bir kişinin 2 Suriyeliyi misafir ettiğini belirtti.
web_kilis valilik basın

Kilis'e 33 müjdeyle geldiklerini, yapılması planlanan yatırımların yaklaşık 284 milyon lira değerinde olduğunu aktaran Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:

"Kilis'in nüfusu mevcut nüfusunun iki katı kadar dolayısıyla sizlere teşekkür ederiz. Sizlerde 'ensar-muhacir' ruhu var dolayısıyla sizler ensar o kardeşlerimiz muhacir Allah Mekke'den Medine'ye hicret eden kardeşlerimizi bağrına basan ensarların sevabı kadar sevap versin. Geçen yılın sonuna kadar Kilis'imize yaklaşık 3 milyar TL'lik yatırım yaptık. Bakanlık olarak ta burada susuzluk vardı hanımlar birbirine 'senin su günün ne zamandı' diye sorarlardı, Allah'a şükür biz Seve Barajı'nı inşa ettik orada muhteşem bir isale hattı, arıtma tesisi, depolar ve ana dağıtım hatlarıyla suyu verdik ancak tabi Suriyeli kardeşlerimiz geldi neredeyse 135 bin kişinin daha su ihtiyacı olunca şimdi Yukarı Afrin Barajı'nı yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl sonuna kadar bitireceğiz. Allah nasip ederse, onun hem isale hattını hem de arıtma tesisini yapacağız. Ayrıca göletler yapıyoruz, inşallah burada sulama tesisleriyle barajlarla çiftçilerimize de destek vereceğiz."
web_kilis drone görüntüsü

Gaziantep ve Kilis'in kullandığı Kayacık Barajı'nın yanında Doğa Pınar Barajı için çalışmaların başlatıldığını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, böylelikle 80 bin dekar münbit toprağının sulanacağını müjdeledi.
web_kilis merasim

Orman teşkilatının bölgede artık gelir getirici türleri yetiştireceğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Mesela ormanlık alanın yakınında köy varsa ceviz, badem, zeytin Antep fıstığı dikecek 3 yıl bakımı ve bütün masrafları ormana ait ondan sonra bölgedeki hane halkına kura ile eşit ve adil şekilde dağıtılacak." dedi.

kaynak: ormansu.gov.tr ÇOK OKUNAN HABERLER