Eroğlu Sivas'da temel attı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Sinop'un Erfelek ilçesinde Musa Can Meydanı'nda düzenlenen "DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma ve Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ORKÖY Kredi Sertifikaları Dağıtım Merasimi’ ‘ne katıldı.

Eroğlu Sivas'da temel attı
  • 10-08-2017 13:32

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, buradaki konuşmasında, Erfelek'in bir orman ilçesi olduğunu ve özellikle kestanesiyle adından söz ettirdiğini belirterek, Bakanlık olarak ilçede kestane ormanları oluşturacaklarını ve 49'ar yıllığına orman köylülerine kiralayacaklarını söyledi.

Kestanenin balının da çok değerli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, orman teşkilatlarının, kestane balı üretmek isteyen her vatandaşa gerekli desteği vereceğini dile getirdi.


Sinop'a 8 yatırım müjdesiyle geldiklerini bildiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'de şu ana kadar inşa ettiğimiz tesis sayısı 7 bin. Bunu neden söylüyorum? Eskiden bir baraj yapmak için yıllarca konuşulurdu, şimdi biz 423 baraj, bin gölet yaptık. Yeni yapacağımız baraj ve göletlerle Allah'ın izniyle tarihe geçeceğiz. Çünkü bu millete hizmet etmek bizim için bir ibadettir. Sinop'a hizmet etmek de boynumuzun borcudur. Zaten Sayın Valimiz, milletimizin taleplerini bize illettiler. Biz de bunların bir kısmını ilgili genel müdürlerimize ilettik. Vatandaşlarımızı seviyoruz, onlar için hizmet etmek bizim için bir mutluluk vesilesidir."
 

"Terör Örgütlerine Geçit Yok"

FETÖ, PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle mücadeleye değinen Prof. Dr. Eroğlu, vatandaşlardan rahat olmalarını istedi ve şunları kaydetti:

"Merak etmeyin kardeşlerim, hükümetimiz, devletimiz onların inlerine giriyor. Bütün dağlarda devamlı onları etkisiz hale getiriyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devletinden daha güçlü başka kurum ve kuruluş yoktur. En büyük devlet bizim devletimiz. Onların hepsini tamamen bertaraf edeceğiz. Buna inanın. Zaten artık bütün dağlarda şanlı bayrağımız dalgalanıyor. Terör örgütlerine geçit yok. Tabii bu hainlere, alçaklara silah veren, eğiten bazı devletler var. Allah bunlara silah verenleri de ıslah etsin."
Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun konuşmasının ardından tesislerin temeli atıldı, çiftçilere sertifikaları verildi.

Merasimin ardından Sinop Valiliğini ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, basına kapalı gerçekleştiren, yatırımları değerlendirme toplantısı öncesi Bakanlığı tarafından kentte yürütülen projelere ilişkin bilgi verdi.

Prof. Dr. Eroğlu, bir gazetecinin orman yangınlarına ilişkin sorusu üzerine, Türkiye'nin bu alanda dünyada en ileri teknolojiye sahip ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Oluşturdukları yangın harekat merkezinden, Türkiye'nin neresinde yangın çıkarsa takip edebildiklerini, anında müdahalede bulunduklarını anlatan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çok güçlü hava araçlarına sahip olduklarını belirtti.
Türkiye'de yanan ormanların oranının diğer ülkelere göre düşük olduğuna işaret eden

Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Kanada'da son yangında yanan alan miktarı 500 bin hektar. Çok acı üzülüyoruz ama Türkiye'de yılda yanan alan miktarı 8 bin hektar civarında. Merak etmeyin, hakikaten çok güçlü bir ekibimiz var. Ülkemizde çıkan yangınlara müdahale etmekle birlikte civarımızdaki ülkelerde çıkan yangınlara da müdahale ediyoruz. O ülkelere destek veriyoruz. Rusya'da bir dönem çıkan yangına bizim ekiplerimiz müdahale etti ve söndürdü. Sayın Putin bizim ekibimize başarısından ötürü takdirname verdi. Yani biz yangınlar konusunda çok iyi bir ekibe sahibiz." 

Vatandaşlardan piknik yaparken doğayı kirletmemelerini isteyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

"Vatandaşlardan ricam şu, Allah aşkına piknik falan yapıyorsanız, yapın da çöpünüzü, şişenizi lütfen poşete koyup götürün. Ormanlar çöplük değil sevgili kardeşlerim. Belediyeler, sizler de ormanlara çöp atmayın. Vatandaşlar piknik yaparken ateş yakmasınlar ne olur, etlerini evde kızartıp gelsinler çünkü geçen sene Trabzon'da çıkan yangın orada piknik yapanların ateşinden çıktı. Bir de şu sigara içenler var. Kardeşim, aracında küllük var, oraya at. Sen o izmariti aracından dışarı atıyorsun, zaten otlar alışmaya hazır durumda. İçme daha iyi, zaten yasak."

Bakan Eroğlu, valilik ziyaretinin ardından AK Parti Sinop İl Başkanlığına ziyarette bulundu.

Partililerle bir araya gelen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti olarak son 15 yılda ülkede büyük yatırımlara imza attıklarını dile getirdi. Bakan Eroğlu, 2019 yılında yapılacak seçimlere az bir süre kaldığına işaret ederek, "2019 yılı milletimizin tarihinde bir dönüm noktası olacak çünkü yeni bir sisteme geçiyoruz. Eskiden yüzde 30 ile bile iktidar olunuyordu, şimdi yüzde 50 artı 1 olması gerekiyor. Bunun için önce yerel, daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok çalışmalıyız. Kapı kapı dolaşacağız ve inşallah bu seçimlerde istediğimiz sonuçları alacağız." ifadelerini kullandı.
-ormansu.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER