Ersoy Kartal’da Çöken Binayı Meclis Gündemine Taşıdı!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Kartal’da Çöken Binayı Meclis Gündemine Taşıdı!

Ersoy Kartal’da Çöken Binayı Meclis Gündemine Taşıdı!
  • 11 Şubat 2019, Pazartesi 15:11

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; 6 Şubat 2019 Çarşamba günü İstanbul’un Kartal İlçesi, Orhantepe Mahallesi, Sema Sokak’ta bulunan; 1 bodrum, 1 zemin ve 7 normal kattan oluşan bir binada meydana gelen çökme sonucu resmi açıklamalara göre 14 kişinin yaralandığı, 21 kişinin ise hayatını kaybettiği olaya ilişkin soru önergesi verdi.

“Ülkedeki tüm yapıların fen ve sağlık şartlarına uygun olması devletin yükümlülüğü altındadır ve bu yükümlülük devredilemez”

Ersoy; 1999 Marmara depreminin üzerinden geçen 20 yıla rağmen afet yönetmeliği yetersizliğinin ve imar affı politikalarının bugün 21 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğuna dikkat çekerek, Kartal Faciasına konu olan yapı için imar barışı başvuru yapılmış olduğunu hatırlattı.

Ersoy; Bu acı olayın özellikle seçim zamanları çıkan kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı politikalarının sonuçlarını ortaya koyduğunu dile getirmiştir. İmar affıyla, “ülkedeki tüm yapıların fen ve sağlık şartlarına uygun olması devletin yükümlülüğü altındadır ve bu yükümlülük devredilemez” hükmü, Anayasaya ve diğer kanunlara aykırı olarak yapı maliklerine devredilebilmiştir. İmar affı politikası bu seçim döneminde de ‘imar barışı’ olarak af yasalarında rastlanmayan ölçüde geniş bir kapsamı içererek gündeme gelmiştir. Kartal Faciasına konu olan yapının imar barışından yararlanması için başvuru yapıldığı bilinmektedir.

Bu bağlamda İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Kartal’da Çöken 14 Kişinin Yaralandığı, 21 Kişinin ise Hayatını Kaybettiği Binayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu!

 

1.      Yapının 1992 yılında 5 katlı olarak yapı ruhsatına sahip olduğu ve son 3 katın ruhsatsız olarak inşa edildiği bilinmektedir. Ruhsatsız inşaatın sorumluları; yapanlar, göz yumanlar, gerekli denetimi yapmayanlar araştırılacak mı?

2.      Kartal’da çöken bina gibi İstanbul’da imar affından yararlanan kaç bina bulunmaktadır?

3.      Para toplama gayesi ile yapılan “imar barışı”na "denetim" eşlik etmekte midir?

4.      Kaçak yapılaşmayı teşvik eden imar affı politikalarının sonuçlarının sorumluluğunu hangi kurum üstlenecektir?

5.      Kartal'da yaşanan yıkımda sorumluluğu olan herhangi biri/kurum hakkında soruşturma yapılacak mıdır?

6.      Bir bina yıkımında trafiğin kilitlenmesi, yaratılan kaos, kurtarma çalışmalarındaki eksiklik ne göstermektedir? Yapının çökmesinden hemen sonra afet yönetiminin yetersizliğinde sorumluluğu olan herhangi bir kurum hesap verecek mi?

7.      Her gün "deprem" beklentisi haberleri yapılan İstanbul için gerçek bir afet yönetimi" planı var mıdır?

8.      İstanbul'un deprem toplanma alanlarına ne oldu? İktidar tarafından 450 orta büyüklükte toplanma alanının 270 tanesi neden ve hangi yasal gerekçe ile AVM ve lüks konut projelerine ayrıldı? Herhangi bir deprem anında halkın nerelerde toplanması planlanmaktadır?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık