Fitch: 2019 Türkiye Parakende Sektörü İçin Zor Bir Yıl

Fitch Türk Lirası'nın değer kaybı nedeniyle perakende ve tüketici ürünleri sektörünü zor bir yıl beklediği uyarısını yaptı. Fitch'in uyarısının ardından Migros 2018 için zarar açıklaması yaptı.

Fitch: 2019 Türkiye Parakende Sektörü İçin Zor Bir Yıl
  • 07 Mart 2019, Perşembe 20:10

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 2019'un Türkîye perakende ve tüketici ürünleri sektörü için zorlu bir yıl olacağını açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in “faaliyet ortamında daha fazla kötüleşmeye karşı en kırılgan şirketler” arasında gösterdiği Migros, bugün 2018 bilançosunu açıkladı.

Migros zarar açıkladı

Migros 2018’de satış hacmini 2017’ye göre yüzde 22 artışla 18,7 milyar liraya çıkartmış. Ancak 835,6 milyon lira zarar etti. Bilanço açıklamasında neden olarak TL'deki değer kaybına paralel sert artan finansman giderleri gösterildi. 1954’te İstanbul Belediyesi tarafından tanzim satış yaklaşımıyla kurulan Migros, 1975’te Koç Holding tarafından satın alınmıştı. Koç Holding 2007’de Migros’u satışa çıkarttı, bugün Anadolu Grubu’na ait.

Kırılgan diğer şirket Yaşar Holding

Fitch’in kırılgan olarak gösterdiği diğer şirket Yaşar Holding. Tüketici ürünleri sektörünün büyüklerinden olan Yaşar Holding gıda, içecek, boya, turizm, temizlik kağıdı, dış ticaret ve enerji gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor ve 22 şirketi 24 fabrika ve tesisi, iki vakfı ve 7 bin 500 çalışanı bulunuyor.

Satış hacmi düşüyor

Fitch’e göre tüketici güveninin düşmeye devam etmesi şirketlerin satış hacimlerini düşürüyor. Market zincirleri maliyet artışlarını tüketicilere yansıtma kabiliyetleri üzerinde baskı yaratacak.

Döviz cinsinden borçlar

Artan finansman maliyetlerinin, finansmana ulaşım zorluklarının ve yükselen döviz cinsinden borçların perakende ve tüketici ürünleri sektöründe finansal esnekliği sınırlayacağını belirten Fitch, bu risklerin hali hazırda kredi notlarına dahil edildiğini vurguladı.

Büyüme imkanı da var

Kredi derecelendirme kuruluşu, bütün bu zorluklara rağmen 2019'un Türkiye modern perakendesi için büyüme imkanlarını beraberinde getireceğini, bu şirketlerin geleneksel perakendecilerden pazar payı almak için iyi konumda olduklarını söyledi. (HK)

BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık