Flamingo Yavruları Tuz Gölünde Efsane Yürüyüşlerine Başladılar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü nesli tükenme tehlikesi altındaki kuşların korunması ve izlenmesi amaçlı çalışmaların etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak için faaliyetlerini sürdürüyor.

Flamingo Yavruları Tuz Gölünde Efsane Yürüyüşlerine Başladılar
  • 30-06-2017 22:01

Bu amaçla Bakanlık 2016 yılında yapılan kuşların sayı ve durumlarını ortaya koyarak envanter çalışmalarına temel oluşturmak, ekosistemin güncel durumları ve sorunlarının hayvanlar üzerindeki etkisini görmek ve popülasyonlarının araştırılmasında veriler elde etmek amaçlı Flamingo türü Kuş Kolonilerinin sayımı çalışmalarını 2017 yılında da devam ettiriyor.

Bilindiği üzere büyük Flamingonun en önemli kuluçka alanından biri olan Tuz Gölü'ndeki Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi çamur adalarında ortalama on bin çift civarında flamingo kuluçkaya yatmakta. Türkiye'deki ve Batı Palearktikteki flamingo varlığının devamlılığı için Tuz Gölü'ndeki üreme kolonilerinin korunması büyük önem arz ediyor.

-csb.gov.tr-

 

Üremek için her yıl olduğu gibi bu yılda Tuz Gölüne gelen Flamingo ve yavruları, tuz örtüsü üzerinde yürüyüşleri ile eşsiz güzellikte görüntüler sunuyor.ÇOK OKUNAN HABERLER