GÖKER’İN 10 TEMMUZ DÜNYA HUKUK GÜNÜ MESAJI

CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ DR. MEHMET GÖKER’İN 10 TEMMUZ DÜNYA HUKUK GÜNÜ MESAJI

GÖKER’İN 10 TEMMUZ DÜNYA HUKUK GÜNÜ MESAJI
  • 09 Temmuz 2019, Salı 21:01

Bütün dünyada hukukun evrenselliği ilkesi gereğince ve herkese eşit olarak uygulanması adına 10 Temmuz 1967 günü Dünya Hukuk Günü olarak ilan edilmiştir.

Hukuk devletinin amacıvatandaşların devlete güven duyduğu vehukukun üstünlüğü her alanda görebildikleri, herkesin hak arama özgürlüğünden yararlanabildiği, yargının siyasal baskıdan etkilenmeden bağımsız ve güvenceli bir ortamda çalışabildiği demokratik bir hukuk devleti yaratmaktır.

Anayasa'mızın 2'nci maddesinde vücut bulan hukuk devleti ifadesi, demokratik yöntemlerle iktidarı elde eden siyasi iktidarların kendilerinin de sonuna kadar hukuka bağlı kalmalarını öngörür.

Ancak ülkemizde hukuk devletinden söz edebilmek mümkün değildir. Güçler ayrılığı ilkesinin yok edildiği, Yasama, Yürütme ve Yargının birbirine karıştığı ve tüm yetkinin tek bir kişinin elinde toplandığı ve bir takım talimatlarla kararların verildiği bir dönemden geçmekteyiz.Yaşanan bu olumsuzluklar toplumda adalet duygusunun yok olmasına neden olmaktadır.Taraf olmayan bertaraf olur söyleminden hareketle hukukun üstünlüğünün ayaklar altına alındığı ve üstünlerin hukukunun yaşanır olduğu bu günler de geçecektir.

Ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş hak, hukuk ve adalet duygularını yeniden inşa etmek için Ankara’dan İstanbul’a yürüyerek giden Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, insanlarımızın yüreğine umut ve adalet duygularını yeniden ekmiştir.Hâkimlerin, savcıların ve tüm adalet savunucularının kimsenin önünde cübbelerini iliklemediği, hiç kimseden talimat almadığı, güçler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü bağlamında sadece hukuk ve vicdan ile karar verecekleri günler çok uzak değildir.

Hukukun üstün olduğu ve herkesin yalnızca kendisi için değil başkaları için de adalet istediğiTürkiye’de ve dünyada yaşamak umuduyla tüm vatandaşlarımızın 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü’nü kutluyorum.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık