Hasankeyf Çembere Alınıyor: Bu Yok Etme Çemberidir

Batman Valisi, 8 Ekim'den itibaren Hasankeyf'in trafiğe kapatılarak çembere alınacağını duyurdu. Hasankeyf Koordinasyonu "Bu çember, 12 bin yıllık tarihi ve Dicle Vadisini yok etme çemberidir" açıklaması yaptı.

Hasankeyf Çembere Alınıyor: Bu Yok Etme Çemberidir
  • 25 Ağustos 2019, Pazar 14:18

12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf, içinde bulunduğu Dicle Vadisi'yle, Ilısu Barajı'nın suları altında bırakılmak üzere.

Devlet Su İşleri (DSİ) 18 Temmuz'da Ilısu Barajı'da kapakların kapatılarak, şu an için az aşamada su tutma işlemini başlattı.

Cumhuriyet gazetesinden Mehmet Kızmaz'ın haberine göre, Batman Valiliği, DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci KÖSELİ ve Karayolları 9. Bölge Müdürü Ökkeş CEYLAN ile TOKİ temsilcilerin katıldığı Yeni Hasankeyf Yerleşim yeri Koordinasyon Toplantısı'da Hasankeyf ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

TIKLAYIN - "Hasankeyf'i Kurtarmak Hayal Değil, Referandum Yapılabilir"

''Giriş ve çıkışlara izin yok"
8 Ekim'den itibaren yeni Hasankeyf yerleşkesinin yolunun trafiğe açılacağını ifade eden Batman Valisi Hulusi Şahin şöyle konuştu:

"Bu yol açılınca eski Hasankeyf yolu trafiğe kapatılacak. Bu tarihten sonra eski yerleşim yerinde artık herhangi bir trafik olmayacak. Yeni yolun açılmasıyla beraber eski yerleşim yerini tamamen güvenlik çemberine alacağız. Giriş ve çıkışlara izin verilmeyecek.

"Bu nedenle vatandaşlarımız tüm planlarını karayollarının takvimine uygun şekilde yapmaları gerekiyor. Zaman daralıyor."

"Kabul etmiyoruz, sessiz kalmayın"
Hasankeyf Koordinasyonu ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: 

"Batman Valisi, 8 Ekim'den itibaren Hasankeyf'in trafiğe kapatılarak giriş ve çıkışlara izin verilmeyeceğini, Hasankeyf'in tamamen 'güvenlik' çemberine alınacağını söyledi.

"Bu çember,12 bin yıllık tarihi ve Dicle Vadisini yok etme çemberidir.

"KABUL ETMİYORUZ. SESSİZ KALMAYIN!" 

(PT) 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık