HASTA MAHPUSLAR 368. F OTURMASI

Mahpus Gazeteci Erol Zavar Ameliyat Edilmesi Gerekirken Cezaevinde Tutuluyor İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu'nun hasta mahpusların serbest bırakılması için yaptığı 368. F Oturması'nda, hasta mahpus Erol Zavar’ın serbest bırakılmasını istendi.

HASTA MAHPUSLAR 368. F OTURMASI
  • 13 Nisan 2019, Cumartesi 18:37

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta mahpuslara dikkat çekmek için 368. F Oturması'nı derneğin Beyoğlu Çukurçeşme Sokak'ta bulunan binasının önünde gerçekleştirdi.

Eylemde açıklamayı komisyon üyesi Mehmet Acettin okudu.

Acettin, gazeteci Erol Zavar'a yargılandığı bir dosyadan 2001’de  müebbet hapis cezası verildiğini,  Sincan F Tipi Hapishanesi’nde tutulurken 1 5 Temmuz darbesi sonrası Tekirdağ F tipi Hapishanesi’ne gönderdildiğini hatırlattı.

Zavar'ın acilen ameliyat edimesi gerektiğini belirten Acettin şu detayları belirtti: 

“Erol Zavar, 15 defa mesane kanseri hastalığından dolayı ameliyat olmuştur. Mesanesinden kanser tümörü alındı.

“Kalp rahatsızlığı, Koah, Migren, Astım, Troid nodülü, akciğerde nodül, bacağında platin, dizinde menüsküs, safra kesesinden ameliyat, bel ve boyun fitlğı gibi hastalıkları İle hapishane koşullarında kalmaktadır. Son olarak annesi Fikriye Zavar'ın komisyonumuza verdiği bilgi ise şöyle:

“9 Nisan 2019 Salı günü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi'ne götürülen Erol Zavar kalbinden rahatsızlığı nedeniyle ilaçlı kalp grafiği çektirilmiş, Tiroid bezi nodül'ünün ameliyat edilmesi için de cezaevine oğlunun dilekçe verdiğini, ameliyat zamamm beklediğini belirtmiştir.

“Kalbinden rahatsızlık yaşadığını ve anjiyo olması gerektiği bilinen Erol Zavar birçok hastalıkla yaşam mücadelesi veriyor. Troid kanserinden dolayı acilen kanser nodülünün ameliyatla alınması gerekmektedir.

“İnsan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak diyoruz ki; uzun süredir takibinde olduğumuz hasta mahpus Erol Zavar'ın bu ağır hastalık koşullarında hapishanede kalması insani bakımdan vicdanları yaralamaktadır. Erol Zavar ve benzeri durumda olan ağır hasta mahpusların serbest bırakılmasını İstiyoruz.” (EMK) 

BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık