HDP İstanbul, İzmir, Adana’da Aday Göstermeyecek

HDP Sözcüsü Oluç, düzenlediği basın toplantısında İstanbul, İzmir, Adana Büyükşehir Belediyeleri için aday göstermeyeceklerini, demokrasi güçlerinin işaret ettiği adaylara oy verilmesi için çalışacaklarını söyledi.

HDP İstanbul, İzmir, Adana’da Aday Göstermeyecek
  • 28 Ocak 2019, Pazartesi 18:40

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Sözcüsü Saruhan Oluç, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde İstanbul, Adana ve İzmir'den aday çıkarmayacaklarını açıkladı.

Bu üç şehirde HDP kendi logosu ile belediye başkan adayı göstermeyeceğini ifade eden Oluç, demokrasi güçlerinin işaret ettiği adaylara oy verilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Oluç, bu iller dışındaki büyükşehirler ve il belediyeleri için çalışmalar tamamlandığında açıklama yapacaklarını söyledi.

"Yedi ilde aday gösterilmeyecek" deniyordu
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) kulis bilgilerine dayandırarak aktardığı habere göre, HDP’nin haftasonu düzenlenen Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antep, Urfa ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday göstermeyeceği ifade edilmişti.

Aynı haberde İstanbul'un Şişli ve Mersin'in Akdeniz ilçeleri gibi partinin oy potansiyelinin olduğu yerlerde ilçe belediyeleri için aday gösterileceyi belirtiliyordu.

TIKLAYIN - Yerel Seçimlerde 21 Kritik İl

Uzun zamandır konuşuluyor
HDP’nin Batı’da bazı illerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adaylarını destekleyeceğine dair kulis haberleri Ekim 2018’de medyada yer almaya başlamıştı.

Örneğin 6 Ekim 2018’de BBC Türkçe’de yer alan habere göre, HDP kulislerinde şu görüşler dile getirildi:

* İstanbul, İzmir ve hatta Ankara'da CHP adayını destekleyebiliriz. Bu konuda tek kriterimiz, bizi kriminalize etmeyen, demokrat kimlikli bir aday olması. Bunun karşılığında belki HDP'nin güçlü olduğu bazı ilçelerde de CHP'liler HDP adayını destekleyebilir. Mersin, İzmir, Adana'da da bu yaklaşım izlenebilir.

* Eğer AKP-MHP yerel ittifak yaparsa, CHP tek başına bu illerde zorlanabilir. CHP, İYİ Parti ile ittifak yapmak istese de bu partinin tavrı henüz net değil, CHP oylarını bölebilir. Kaldı ki CHP her yerde HDP ile ittifak yapmak zorunda da değil. İzmir, bazı Akdeniz illeri, İstanbul'da İYİ Parti'nin oylarını bölmesi durumunda zor durumda kalacağını düşünerek, bizimle tabanda ittifaka yönelebilir.

* HDP olarak her ne kadar bölgede aday çıkaracak olsak da İç Anadolu, Karadeniz, Ege ve Akdeniz'in kimi önemli illerinde aday çıkarmayarak, biz CHP adayına destek verebiliriz. (EKN)

bianet

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık