HDP'li Turan: Eczanelerde bulunamayan ilaçlarla ilgili soru önergesi

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği, eczanelerde bulunamayan ilaçlarla ilgili soru önergesi: Son günlerde, özellikle kuduz aşısı, şeker, tansiyon, kalp, antiviral ilaçlar, mide ilaçları, çocuk antibiyotikleri, B12 vitamini gibi yüzlerce çeşit ilacın eczanelerde bulunamaması vatandaşları mağdur etmektedir. İlaç yokluğunda hastaların tedavisi aksamakta ve hastalıklar ileri boyutlara ulaşmaktadır. Konuyla ilgili, basında yer alan haberlerde, Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, TEİS’e yazı yazarak eczanelerde bulunamayan ilaçların adlarını ve barkod numaralarını talep etmiş, TEİS’ten bakanlığa verilen yanıtta bulanamayan ilaçların listesi gönderilmiştir. Dolayısıyla bakanlık eczanelerde hangi ilaçların olmadığını bilmektedir.

HDP'li Turan: Eczanelerde bulunamayan ilaçlarla ilgili soru önergesi
  • 11 Şubat 2019, Pazartesi 11:11

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği, eczanelerde bulunamayan ilaçlarla ilgili  soru önergesi: Son günlerde, özellikle kuduz aşısı, şeker, tansiyon, kalp, antiviral ilaçlar, mide ilaçları, çocuk antibiyotikleri, B12 vitamini gibi yüzlerce çeşit ilacın eczanelerde bulunamaması vatandaşları mağdur etmektedir. İlaç yokluğunda hastaların tedavisi aksamakta ve hastalıklar ileri boyutlara ulaşmaktadır. Konuyla ilgili, basında yer alan haberlerde, Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, TEİS’e yazı yazarak eczanelerde bulunamayan ilaçların adlarını ve barkod numaralarını talep etmiş, TEİS’ten bakanlığa verilen yanıtta bulanamayan ilaçların listesi gönderilmiştir. Dolayısıyla bakanlık eczanelerde hangi ilaçların olmadığını bilmektedir.

Eczanelerde bulunamayan ilaçlar

Son günlerde, özellikle kuduz aşısı, şeker, tansiyon, kalp, antiviral ilaçlar, mide ilaçları, çocuk antibiyotikleri, B12 vitamini gibi yüzlerce çeşit ilacın eczanelerde bulunamaması vatandaşları mağdur etmektedir. İlaç yokluğunda hastaların tedavisi aksamakta ve hastalıklar ileri boyutlara ulaşmaktadır. Konuyla ilgili, basında yer alan haberlerde, Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, TEİS’e yazı yazarak eczanelerde bulunamayan ilaçların adlarını ve barkod numaralarını talep etmiş, TEİS’ten bakanlığa verilen yanıtta bulanamayan ilaçların listesi gönderilmiştir. Dolayısıyla bakanlık eczanelerde hangi ilaçların olmadığını bilmektedir.

 

Yeni İlaç Kuru Tarifesi

İlaç fiyatlarında, 2018 Şubat'ında belirlenen ve 1 yıl boyunca uygulanan Euro kuru, 2.69 baz alınmaktadır.  Yeni ilaç kuru tarifesi ise 15 Şubat 2019’da belirlenecektir. Bu süreçte özellikle ithal ilaçların zamdan önce piyasaya sürülmediğine dikkat çekilerek birçok ilaç şirketinin zammı bekleyerek üretimi yavaşlattığı veya daha az ilaç ürettikleri, depo ve diğer dağıtım kanallarının da ilaçları kendilerine sakladıkları, iddialar arasında yer almaktadır. Bunun yanında, Türkiye’deki ilaçlar yüzde 60 oranında ithal edilmektedir. Yeni kur tarifesi tarihinin önceden ilan edilmesi, ağustos ayından bu yana Dolar ve Euro’daki artışlar düşünüldüğünde, ilaç yokluğu iddialarını daha da güçlendirmekte, ilaç üreticilerinin dolaylı bir şekilde ilaçları piyasaya sokmamasına zemin hazırlamaktadır.

Hastaların Mağdur Olması

İlaçların eczanelerde olup olmaması, bakanlığın ilaç firmalarıyla anlaşıp anlaşamamasına bağlı bir hale gelmiştir. Vatandaşların, ilaca ulaşması, ilaç firmalarının tekelinde olup, onların inisiyatifine bırakılmıştır. Hastaların ilaçları temin etmesi belli şartlara ve koşullara bağlı hale geldiği için hastalar mağdur olmaktadır.

 

Bu bağlamda,

1.      TEİS’in, Sağlık Bakanlığı’na listesini gönderdiği bulunamayan ilaçlar hangileridir, neden piyasada bulunmamaktadır?

2.      Sağlık Bakanlığı, ilaçların üretim veya ithalatından itibaren tedarik zincirinde gerçekleştirdiği her hareketi izleyerek hangi ilacın nerede, ne zaman üretildiği, hangi depoda olduğu gibi bilgilere ilaç takip sisteminden ulaşabilirken, ilaçların ve muadillerinin azalması ve yokluğu durumunda, vatandaşların mağdur olmaması için ne gibi önlemler alınmaktadır?

3.      İthal ilaçla ilgili yaşanan bu sorunlara karşı, bakanlığın yerli ilaç sanayini korumak ve yerli ilaç üretimine yönelik, teşvikleri, projeleri var mıdır?

4.      Türkiye’de bulunan ilaçların yarısından fazlası ithal edilirken, yaz dönemindeki döviz kuru artışlarına karşı, bakanlık vatandaşların mağdur olmaması için hangi kriterlere göre zam oranlarını belirlemektedir?

5.      Hastalar belli ilaçları eczanelerde bulamadığında, sorumlu üretici firmalar hakkında bakanlık denetleme ve soruşturma yapmakta mıdır?

6.      Vatandaşların ilaca ulaşamamasıyla kronikleşen bu sorun karşısında bakanlık hangi çözümleri üretmektedir?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık