HDP'nin Yolu HDK'nin Örgütlenmesinden Geçiyor

HDK 9. Genel Kurulu: HDP'nin Yolu HDK'nin Örgütlenmesinden Geçiyor. Halkların Demokratik Kongresi 9. Genel Kurulu yapılıyor. Tutuklu eski eş genel başkan Figen Yüksekdağ'ın telefon görüş hakkıyla katıldığı kongrede, HDP Eş Genel Başkanı Temelli, HDP'nin siyasi yolunun HDK örgütlenmesinden geçtiğini söyledi.

HDP'nin Yolu HDK'nin Örgütlenmesinden Geçiyor
  • 14 Ocak 2019, Pazartesi 11:12

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, genel kurulda yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde başlayan açlık grevlerini hatırlattı.

Türkdoğan, "İnsan hakları savunucuları olarak bu süreci takip etmek için merkezi bir koordinasyon oluşturduk. Taleplerini dinledik. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin tamamen kalkması gerekir" ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden haftalık telefon görüşü aracılığı ile Genel Kurul katılımcılarına seslendi. 

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kongrede yaptığı konuşmaya "7-8 yıl önce büyük bir heyecanla yan yana geldik. O gün o büyük heyecanın en önünde koşan arkadaşım Sebahat Tuncel'i sevgiyle selamlıyorum" sözleriyle başladı. 

"7-8 yıl önce oluşturduğumuz bu heyecan dünden çok daha güçlü. Dünden çok daha fazla bugün HDK'ye ihtiyacımız var" diyen Temelli, "Siyasetin toplumsallaşması, toplumun siyasallaşması dediğimiz meseleyi ete kemiğe dönüştürdüğümüz yerdir HDK" ifadelerini kullandı ve ekledi: 

"Uzun bir mücadele tarihinden geldik"

"Çok uzun bir mücadele tarihinden süzülüp geldik, bir fikriyat etrafında örgütlendik. Bu fikriyat olmasaydı güçlü bir örgütlülüğü hayata geçiremezdik. O yüzden bu fikriyata sımsıkı sarılmak gerekiyor. Çünkü yeni bir paradigmadır.

"Kapitalist köhne sisteme ve bu ceberrut devlete karşı halkların iktidarının nasıl var edilebileceğine dair bir fikriyattır bu. Demokratik ulus anlayışıdır, demokratik cumhuriyetin inşasıdır. Bir fikriyatınız varsa güçlü bir örgütlülüğü var edebilirsiniz, güçlü bir örgütlülüğünüz varsa yaşamı dönüştürebilirsiniz. Bu fikriyatın sahibini, İmralı'yı, Sayın Öcalan'ı bir kez daha selamlıyorum.

"Tecrit demokrasiye ve barışa uygulanmaktadır Tecrit, bu fikriyatadır, tecrit bu anlayışadır. Tam 20 yaşındadır tecrit. Bu 20 yıllık tecridin son 3 buçuk yılı ağırlaştırılmış koşullarda geçmektedir.

"Tecrite karşı mücadele barış mücadelesidir"

"Bu ağırlaştırılmış tecrit koşullarında sadece 11 Eylül 2016'da, bir de dün Sayın Mehmet Öcalan görüşe gidebilmiştir. Oysa 15 günde bir aile görüş hakkı var Sayın Öcalan'ın. Devlet bu hakkı gasp etmiştir.

(kaynak: bianet)

linki: https://bianet.org/bianet/siyaset/204411-hdk-9-genel-kurulu-hdp-nin-yolu-hdk-nin-orgutlenmesinden-geciyor

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık