Helmut Kohl'ün danışmanı, 21. yüzyılın başında Avrupa’nın Rusya’ya nasıl ihanet ettiğini anlattı

Eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl’un dış politika ve güvenlikten sorumlu danışmanı Horst Teltschik, Vladimir Putin’in devlet başkanlığı görevine başladığında yakınlaşmadan yana olduğu Avrupa’nın kendisine ve Rusya’ya sırt çevirdiğini belirtti.

Helmut Kohl'ün danışmanı, 21. yüzyılın başında Avrupa’nın Rusya’ya nasıl ihanet ettiğini anlattı
  • 11 Mart 2019, Pazartesi 19:46

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Teltschik, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilk göreve başladığı 21. yüzyılın başında Avrupa ile yakınlaşmadan yana olduğunu, ama yaşlı kıtanın kendisine ve Rusya'ya sırt çevirdiğini söyledi.

O zamanlar Rus liderin Avrupa genelindeki güvenlik meselelerine yakın ilgi duyduğunu ve hatta NATO üyeliği konusunda görüşmeye hazır olduğunu belirten Teltschik, Putin'in Avrupa'ya düşman olmadığını vurguladı.

"Batı'da kızmayı ve parmak sallamayı severler, medya Putin'i her şeyi yapabilecek güçlü bir cani olarak gösteriyor. Böyle bir tutumun tek taraflılığını fark etmemek mümkün değil" diyen Hıristiyan Demokrat siyasetçi, Batı'nın Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) dâhil edilmesinin yanı sıra Rusya ile ilişkileri de düşünmesi gerektiğine dikkat çekti.

"Avrupa genelinde serbest ticaret bölgesi kurma imkânları görüşülebilirdi, ancak Brüksel herhangi bir girişimde bulunmadı" diyen Teltschik, şu anda ise NATO'nun tatbikat, keşif uçuşları yaparak ve sürekli olarak Rusya'nın sınırlarına doğru ilerleyerek durumu kötüleştirdiğinin altını çizdi.

tr.sputniknews.com

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık