İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hakkari'de

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hakkari'de

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hakkari'de
  • 01-09-2017 19:26

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Hakikaten bu ülke inşallah 21. yüzyılda etrafımızdaki coğrafyanın ve dünyanın parıldayan yıldızı olacaktır. Biz buna inanıyoruz. Çok badirelerden geçtik. Allah'a hamdolsun ki bugün dimdik ayaktayız. Güçlüyüz ve kuvvetliyiz." dedi.

Çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Hakkari’ye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, beraberinde Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, 3. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı ile Yüksekova 3. Tümen Komutanlığı'nda bayram namazını kıldı, kurban kestirdi.

Güvenlik güçleri, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bayramlaşan Bakan Soylu burada yaptığı konuşmada, Yüksekova'da bayram namazı kılıp, kurban kesmenin ve vatandaşlarla bir araya gelmenin kendisi için çok anlamlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bayram tebriklerini ileten Bakan Soylu, "Allah nice bayramlara hep birlikte ağız tadıyla ulaşmak nasip etsin." dileğinde bulundu.

"Burada memleketimiz, milletimiz, tarihimiz, medeniyetimiz, insanlık adına birlik ve beraberliğimiz ve gelecek adına çok önemli bir görevi icra ediyorsunuz." diyen Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Bilesiniz ki bu güzel vatanın hür kalabilmesi için Ezan-ı Muhammedi'nin sabahleyin o her taraftan kulaklarımıza gelen Allah-u Ekber nidalarının bu coğrafyada ebediyen göklerde ve semalarda o seslerin eksik olmaması için şu nazlı nazlı dalgalanan al yıldızlı bayrağımızın birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin, hürriyetimizin o anlamını ebediyen bize anlatabilmesi için sadece 80 milyonun duası değil, bu güzel yurdumuzda cennet vatanımızda ayakta kalmamızdan kuvvet bulan milyonlarca, milyarlarca insanın duası da bizimle ve sizinle beraberdir biz buna inanıyoruz."

- "Önümüzdeki günler aydınlıktır"

Memleketin 780 bin kilometrekaresinde vatandaşların rahat bir şekilde yaşayabilmeleri için şehit olanlara şükranlarını bir kez daha ifade ettiklerini dile getiren Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Hakikaten bu ülke inşallah 21. yüzyılda etrafımızdaki coğrafyanın ve dünyanın parıldayan yıldızı olacaktır. Biz buna inanıyoruz. Çok badirelerden geçtik. Allah'a hamdolsun ki bugün dimdik ayaktayız. Güçlüyüz ve kuvvetliyiz. Kim ne plan yaparsa yapsın kim ne hesap ederse etsin biz birbirimizle sıkı sıkıya birlik ve beraberlik içerisinde tek milletin, tek bayrağın, tek vatanın ve tek devletin olduğu anlayış içerisinde meseleyi sürdürürsek bilmenizi istiyorum ki hedeflerimize ulaşma konusunda herhangi bir eksikliğimiz söz konusu olmayacaktır." 

"Vücudundaki nişaneler onur parçası" olan gazilere de minnet ve şükran duyduklarını vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bugün ülkemizin her tarafında bu ülkeyi muhafaza etmek için çaba sarf eden askerimize, polisimize, jandarmamıza, korucumuza, her birine ayrı ayrı şükranlarımızı ifade ediyoruz. Allah onları kazadan beladan esirgesin, Allah onları muzaffer ve muhafaza etsin. Bu duayı sadece biz yapıyor değiliz, sabah namazına kalkan milyonlar ve milyarlar da yapıyor. Şu anda Arafat'ta hac farizasını yerine getirenler bu duayı yapıyorlar. Kabe-i Muazzama etrafında o Allah'ın evini tavaf edenler bu duayı yapıyor."

"Bizi farklı ve yalnız zannedenler hep yanılmaya mahkûm olmuşlardır." ifadesini kullanan Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki günler aydınlıktır. Bize milletimizin verdiği görevi hakkıyla yerine getirme kabiliyetimiz de irademiz de mevcuttur. 

Hiçbir endişemiz yok. Türkiye'ye hak bildirmeye çalışanlara karşı işimizi yaparak gerekli cevabı vereceğiz. Bunu hep birlikte sağlayacağız ve gerçekleştireceğiz. Ne geçmişimize ne de geleceğimizde bizlerden bahseden nesillerimize mahcup olacağız. Birlik, beraberlik, kardeşlik ve aynı zamanda zenginlik içerisinde inşallah geleceği kucaklayacağız" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölücü terör örgütü PKK'nın gün geçtikçe eridiğini vurgulayarak, "Kime gidiyor? 3 tane imece için yolunu yapan adamı, silahsız adamı öldürüyor ve buna Türkiye'nin allı pullu aydınları sessiz kalıyor. Buna o HDP denilen PKK'nın partisinin temsilcileri, başka bir şey olunca yalan, dolan her türlü iftirayı atıyorlar ama sadece helal rızkıyla beraber çoluk çocuğuna nafaka getirmek isteyen işçinin öldürülmesine ses çıkarmıyorlar." dedi.

Bakan Soylu, Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki bayramlaşmanın ardından beraberinde Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, 3. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel ve İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile Şemdinli ilçesindeki Aktütün 5. Hudut Tabur Komutanlığını ziyaret etti.        

Burada güvenlik güçleriyle bayramlaşan Soylu, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her şeyiyle birbirine yeten bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyümesini engellemeye çalışanların bunu başaramadığını vurgulayan Soylu, "Türkiye birinci, ikinci ve üçüncü çeyrekte de büyüyor. 'Türkiye'ye turist gelmesin' dediler, her yer dolu, bütün oteller. 'Türkiye'nin aklı şaşsın hedeflerinden sapsın' dediler o da olmadı. Etrafımızı, Suriye'yi, Irak'ı her tarafı ateş çemberine çevirdiler, 'Türkiye'yi etkileriz' dediler ona da muvaffak olamadılar, başaramadılar. Türkiye'deki hiçbir şeyi eksiltemediler ve bizi yolumuzdan çeviremediler, akamete uğratamadılar. Dertleri bu." diye konuştu.

Terörle mücadeleye değinen Soylu, şunları söyledi:

"Terör örgütü gün geçtikçe eriyor, bitiyor. Kime gidiyor? 3 tane imece için yolunu yapan adamı, silahsız adamı öldürüyor ve buna Türkiye'nin allı pullu aydınları sessiz kalıyor. Buna o HDP denilen PKK'nın partisinin temsilcileri, başka bir şey olunca yalan, dolan her türlü iftirayı atıyorlar ama sadece helal rızkıyla beraber çoluk çocuğuna nafaka getirmek isteyen işçinin öldürülmesine ses çıkarmıyorlar. Bunların derdi bu memleketin ilerlemesidir. Göreceksiniz bizim derdimiz sadece terörü bitirmek değil terörü bitirmek adımlarımızdan bir tanesidir. Bizim derdimiz terörü bitirmenin dışında buraların kalkınmasını ve gelişmesini sağlayabilmektir."

Batıda ne varsa bölgede vatandaşların hayat standardında da onun olmasını istediklerine işaret eden Bakan Soylu, "En iyi hastaneden istifade etsin, en iyi okuldan istifade etsin, en iyi ulaşımdan istifade etsin. Bunu sağlamak da çok zor değil." dedi.  

Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bütün bakanların bölge şehirlerine geldiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bizim canımız buradadır bunu bilesiniz. Burayı huzura ve sükûna kavuşturduğumuz an hem buradaki vatandaşlarımız huzur ve sükûnu yakalayacaklar hem Türkiye'nin yatırımları daha çok artacak hem ayakta durma kabiliyetimiz daha fazlalaşacak. Siz bunun için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Size minnettarız. Size de borçluyuz bunu net söylüyorum. Gücümüz neye yetiyorsa, ne imkân ortaya koyabileceksek koyabileceğimizi ifade ediyoruz. Burada askerlerimizle komutanlarımızla koyun koyunasınız. Allah razı olsun. Birlik, beraberlik içerisinde omuz omuza birbirine sırtını dönebilecek anlayışı ortaya koyabiliyorsunuz. Hiç merak etmeyin Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlü bir devlettir, bu millet de aziz bir millettir, büyük bir millettir."

- "Biz Almanya, Amerika gibi matematik hesabı yapmayız"

Bu dünyayı imtihan yeri olarak bildiklerine dikkati çeken Bakan Soylu, "Biz bugünler için yaşıyor değiliz, bu dünyayı imtihan yeri olarak biliriz, bizim için esas olan ahiret, öteki dünya. Burada öteki dünyaya ait ne kadar muvaffak olursak öteki dünyada Cenabı Allah bize o kadar güzel yerlerinden yer verecek biz buna talibiz." diye konuştu.

Bakan Soylu, "Biz Almanya ve Amerika gibi bugünün hesabını yapıyor değiliz. Onlar bugünün hesabını yapsın. Biz hem bu dünyada üzerimize düşen sorumluluğun hesabını yaparız hem öteki dünyanın hesabını yaparız. Bizi onlardan ayıran bunlardır. Biz onlar gibi matematik hesabı yapmayız, vicdan hesabı yaparız. Biz petrol hesabı yapmayız. Bizim vicdan ve insanlık hesabımız var. Bizim alnımız secdeye değiyor, biz insanı eşrefi mahlukat biliriz, yaratılmışların en şereflisi. Kendi çıkarlarımız için de başka ülkelerin insanlarına zulüm etmeyiz, etmedik de hiç. Tarihimiz, ecdadımız, Selçuklumuz, Osmanlımız, Allah'ıma hamdolsun hem medeniyet götürdü, insanlık götürdü." ifadesini kullandı.

- "Kültürleri uymaz, yapamazlar, halden anlamazlar"  

İçişleri Bakanı Soylu, Cerablus'ta, Azez'de ve El Bab'ta bulunduklarını anımsatarak, "Hadi gelsin Amerika orada bizim gibi huzurlu bir şekilde dursun bakalım durabiliyor mu? Hadi dursun. Çünkü biz bir milletiz onlarla. Aynı milletin unsurlarıyız. Beraber aynı sancak altında durmuşuz. Aynı bayramları yapmışız. Hadi dursun bakalım, İngilizi, Fransızı dursun bakalım. Duramazlar, beceremezler, kültürleri uymaz, yapamazlar, halden anlamazlar. Ama biz böyle değiliz. Biz bu topraklarda birbirimizle o kadar bir araya gelmişiz ki gözyaşımız, acımız, üzüntümüz, sevgimiz nedir, Ezan-ı Muhammedi okunduğu zaman bize ne ifade eder biz bunları bilen bir milletiz." dedi.

- "Güzel ufuklara doğru gidiyoruz"

Bakan Soylu, hep birlikte güzel ufuklara doğru gidildiğini belirterek, Türkiye'nin 15 Temmuz'da gecenin zifiri karanlığına itilmeye çalışıldığını ancak milletin hep beraber işin içerisinden çıktığını dile getirdi.

"Kuvvetimizi sadece kendimizden bilmiyoruz. Bu toprakların altında bizim için şehit olanlar var. Bizim için imar yapanlar var. Bizim için medeniyet oluşturanlar var. Bizim kuvvetimiz gücümüz dayandığımız yer cenabı Allah'tır." diyen Soylu, bölgeye har alanda yatırım yapılacağını. bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini bildirdi.  

Bakan Soylu, "Buradaki çocukların artık kafalarında terör olmayacak. Kafalarında şu olacak; toprağımızı nasıl verimli hale getireceğiz. Şehirlerimizi daha nasıl yaşanır hale getirebiliriz. Biz doktor nasıl oluruz, mühendis nasıl oluruz. Buralara turist gezmek ve görmek için daha nasıl gelir." dedi.

Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Bitlis'in kültür deryası olduğuna işaret eden Soylu, "Amerika'nın Almanya'nın böyle yerleri olacak, her birini yaşayan müze haline getirirler. Biz yaşayan müze haline getirmeyelim diye, kıymetinden istifade etmeyelim diye bizi meşgul ediyorlar, oyalıyorlar. Biz bu işlerle uğraşmayı bırakacağız doğru istikamete gideceğiz. Hedefimiz 2023, 2053, 2071 her birine ayrı hedeflerimiz var." diye konuştu.

- "Artık oyun kurma zamanı vicdanı ve merhameti olanlarındır"

Bakan Soylu, geçen hafta, 1071 Malazgirt Savaşı ile Anadolu'nun fethedilmesini anma etkinliklerine katıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Malazgirt, Kürtlerin de Türklerin de dahi Arapların da herkesin bu topraklara başka el değmesin diye birlikte ve bu topraklarda bu kapı bize daim açık olsun diye birlikte mücadele ettiği, bayraklaştırdığı bir alandır. Bu bugünkü iş değil ki. İşleri kolay, Kürtlerle Türkleri birbirine düşürecekler, Araplarla Kürtleri birbirine düşürecekler, Sünnilerle Şiileri birbirine düşürecekler, Alevilerle Sünnileri birbirine düşürecekler istedikleri gibi de oynayacaklar. Artık oyun kurma zamanı onların değil, oyun kurma zamanı vicdanı ve merhameti olanlarındır. En büyük oyun kurucu da Allah'tır. Biz buna inanıyoruz."

Siirt'te biri 40 diğeri 14 dönüm olan 2 büyük parkın yapıldığını söyleyen Bakan Soylu, çocukların eline sağlıklı büyümesi için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi. Soylu, "Biz çocukların eline taş verip attırmalı mıyız ya da onları o oyuncaklarıyla beraber zihinleri düzgün, kardeşliğe dayalı sağlıklı iyi büyüyen, gürbüz, afacan, çocukluğunu yaşayan, annesine babasına hürmetli, küçüklerine sevgili bir hale mi getireceğiz? Bu işte. Onun derdi okul ve öğretmen olacak. Bunu hep beraber sağlamalıyız." şeklinde konuştu.

Aktütün'ün şehitler tepesi olduğunu sözlerine ekleyen Soylu, konuşmasını, "Bu ay yıldızlı bayrak konuşuyor şu anda belki biz duymuyoruz ama hissediyoruz. 24 asker evladımız ve korucu kahramanlarımız burada şehit oldular." diye tamamladı.

Bakan Soylu ve beraberindekiler Şemdinli'nin Derecik beldesine hareket etti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Terör örgütünün yanına hiç bir şeyi bırakmıyoruz. Ne yapıyorlarsa kanını yerde koymuyoruz. Zaten hareket kabiliyetleri daraldı. Zannetmesinler ki sınırımızın dışında durdukları yer kendileri için emindir. Buradan, Derecik'ten söylüyorum; yakındır tepenize bineceğiz. Korkunun ecele faydası yok." dedi. 

Bakan Soylu, Hakkari ziyareti kapsamında, Şemdinli ilçesinin Derecik beldesinde yaptırılan şehitliğin açılış törenine katıldı.

Şemdinli'ye gelmeden Aktütün'ü ziyaret ettiğini belirten Bakan Soylu, "Orası da bir şehitler tepesi. 1992 yılında 31 şehidimiz var. 24'ü asker, 7'si korucu. 2008'de 6 şehidimiz var. Yine orada bizim evlatlarımız, şehitler tepesini bırakmadık." diye konuştu.

Geçen hafta da Muş'un Malazgirt ilçesine gittiklerini anlatan Bakan Soylu, "Orası da şehitler tepesi, Çanakkale'deydik hep birlikte, orası da şehitler tepesi. Kah Tendürek Dağı şehitler tepesi, kah Bestler Dereler şehitler tepesi, kah İnönü Zaferi'nin yaşandığı benim güzel topraklarım şehitler tepesi. Kah Dumlupınar şehitler tepesi. Kurtuluş mücadelemizin sürdürdüğü her cephe şehitler tepesi." ifadesini kullandı. 

Memleketin üzerinde hesabı olanların şehitler tepelerini, Derecikleri, Dumlupınarları, Tendürekleri, Çanakkaleleri, Malazgirtleri Sarıkamışları hesap etmediğini vurgulayan Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Onlar zannediyorlar ki biz sadece bu toprakların üzerinde bulunuyoruz. Onlar zannediyorlar ki biz sadece sabah kahvaltısını, öğlen yemeğini, akşam yemeğini yiyoruz. Sabahleyin Bismillahirrahmanirrahim diyerek dükkanımızı açtığımızda aslında ellerimizle, gönlümüzle Allah'a yöneldiğimizi, her 5 vakit ezanda her 5 vakit Allahu Ekber dediğinde bu ülkenin ve bu toprakların sahibinin sadece bu millet değil inananlar ve Allah olduğunu ve bizim bundan taviz veremeyeceğimizi biliyorlar."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bunun en mümtaz örneğinin Derecikliler olduğunu dile getirdi. 

Derecik'in kahraman bir belde olduğunu, burada kahraman insanların, kahraman ailelerinin bulunduğunu dile getiren Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Aktütün'de kıymetli Cumhurbaşkanımız... Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, orada hem köylülerle hem korucularımızla hem de askerlerimizle, aynı zamanda Sayın Başbakanımız hem korucularımızla hem askerlerimizle hem oradaki köylülerimizle bayramlaştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Sayın Başbakanımızın Kurban Bayramı dileklerini size iletiyorum; Allah nice bayramlara hep birlikte ulaşmayı nasip etsin."

- "İnsan hakları savunucuları PKK'nın taşeronu haline gelmişler"

Türkiye'de birilerinin hep insan haklarından bahsettiğine işaret eden Bakan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnsan hakları dedikleri zaman şu şehitliklere gelmiyorlar. Onların evlatlarının, biraz önce Sayın Valimiz söyledi, burada katledilen çocukların insan hakları yok mu? 13 yaşında PKK'nın zorla dağa götürüp de orada kız evladımızı taciz ederek insanlığa zulüm düşürecek bir olayı gerçekleştirirken insan hakları yok mu? İmece yaparken, köyün yolunu yaparken, üzerinde silah olmadığı halde katledilen, şehit edilen, çoluk çocuğunun nafakasını kazanmak isteyen o işçinin insan hakları yok mu? Maalesef Türkiye'de birtakım insan hakları savunucuları PKK'nın taşeronu haline gelmişlerdir. Buradan, bu şehitlikten, Derecik'ten söylüyorum; en ufak bir eksiklik veya eksiklik olmasa da yalan ve iftirayı gerçekmiş gibi anlatmaya çalışan sözde insan hakları savunucuları, bu ülkede öğretmenler şehit oluyor, sesiniz çıkmıyor, bu ülkede doktor şehit ediliyor sesiniz çıkmıyor, bu ülkede hemşire tehdit ediliyor sesiniz çıkmıyor, bu ülkede masum insanlar masum canlar katlediliyor, sesiniz çıkmıyor. İnsanlar çalışmaya geliyorlar, sesiniz çıkmıyor. Sosyal medya üzerinden, facebook üzerinden, twitter üzerinden PKK taşeronluğuna soyunanlar sizlere sesleniyorum; bir tükürük kadar ancak canınız var ancak bir tükürük kadar. Bu milletin tükürüğü kadar. "

"Hiç merak etmeyin, yolumuz, ufkumuz açıktır. Hiç merak etmeyin, ayağımızı hep çelmelemeye çalıştılar. Onlar ne kadar çelmelemeye çalıştılarsa biz bugün büyüyerek, biz bugün adımlarımızı iri iri atarak, adımlarımızı güçlü atarak yarınımıza baktık." diyen Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemiz bugün büyüyor mu? Birinci çeyrekte büyüdü. Ülkemiz bugün büyüyor mu? İkinci çeyrekte büyüdü. Ülkemiz bugün büyüyor mu? Üçüncü çeyrekte büyüyor. Ülkemize turist geliyor mu? Geliyor. Şehir hastaneleri yapıyor muyuz? Devam ediyoruz. Bölünmüş yollarımızı yapıyor muyuz? Devam ediyoruz. Barajlarımızı yapıyor muyuz? Devam ediyoruz. Çocuklarımıza daha modern okullar yapıyor muyuz? Devam ediyoruz. Uydularımızı uzaya atıyor muyuz? Devam ediyoruz. İnsansız hava uçaklarımızı ülkemizle buluşturuyor muyuz? Devam ediyoruz. Çatlasınlar, patlasınlar, kıskansınlar, büyüyeceğiz, zenginleşeceğiz, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız."

Bakan Soylu, bugün ayaklarına çelme takılmaya çalışıldığını, ancak bu ülkenin çocuklarının yarın Avrupa'da, Almanya'da, İngiltere'de ve Fransa'da ilmiyle, bilimiyle şefkatiyle, vicdanıyla aranan çocuklar olacağını vurguladı.

Bölgenin önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini anlatan Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Mezopotamya ve bilmenizi istiyorum ki bu coğrafya bölgenin en cazibeli bölgesi haline gelecek. Hiç merak etmeyin. Biz bir olmaktan, iri olmaktan, diri olmaktan vazgeçmediğimiz sürece yolumuz ve istikametimiz doğrudur. Sırat-ı müstakimdir. Biz oradan ayrılmayacağız. O istikamette devam edeceğiz. Biz bugün ilk kez bir bayram kutlamıyoruz. Bu topraklarda yüzyıllardır bayram kutlanıyor, Kurban Bayramı kutlanıyor. Bugün Edirne'den, Sinop'tan, Hatay'dan, Derecik'e kadar bu sabah tekbirlerle Allah'a hamdolsun ki kurban kanlarıyla yeniden imanımızı, inancımızı hep birlikte kucakladığımız, tekbirlerle beraber kucakladığımız bir Kurban Bayramı'nı bugün eda ediyoruz. Bayramlarımızla bir milletiz. Dini bayramlarımızla beraber, kahramanlık yaptığımız milli bayramlarımızla hep birlikte bir milletiz. Tarihimize olan sadakatimizle, medeniyetimize olan bağlılığımızla, hep birlikte bir milletiz. İşte bu millet büyük adımlar atıyor. Çekemedikleri, büyük adımlar atmasıdır."

- "Takatlarını kestik"

Terör örgütleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"PKK, DEAŞ, FETÖ, bunların kimin icadı olduğunu hep beraber biliyoruz. Bunun için bu icatlara hep birlikte nasıl cevap vereceğimizi de biliyoruz. Biz bu sonradan olma, milletimizin birliğini bozma üzerine kurulu bu icatlara nasıl cevap vereceğimizi de biliyoruz. Tünelin ucundaki ışığı gördüğümüzü söylemek istiyorum. Hiç endişe etmeyin. Takatlarını kestik. Takatlarını bir taraftan güvenlik kuvvetlerimiz, bir taraftan korucularımız, bir taraftan insansız hava uçaklarımız, bir taraftan teknolojimiz, bir taraftan milletimizin birliği ve beraberliği, takatlarını kestik. Bizi ateş çemberinin içine almaya çalışıp ülkemizi geriletmeye çalışanların takatlerini kestik. Onlar, muvaffak olamadıkça yerin dibine batıyorlar, batmaya da devam edecekler. Hiç merak etmeyin. "

Bakan Soylu, Dereciklilerin kahraman bir neslin evladı olduklarını, şehitlerle gazilerle yoğrulduklarını dile getirdi.

Bu durumun farkında ve bilincinde olduklarının altını çizen Bakan Soylu, "Emrinize amadeyiz. Hakkari'nin, Şemdinli'nin, Çukurca'nın, Yüksekova'nın, Derecik'in hep birlikte olduğunu, hem ülkemizin her noktasına, hem dünyaya, dosta düşmana göstermek durumundayız. Kim ne derse desin biz birbirimizi seviyoruz. Allah rızası için, Allah için seviyoruz ve Allah için sevmeye devam edeceğiz." diye konuştu.  

- "Her birine minnettarız"

İmarın, gelişmenin, büyümenin ve yükselmenin temelini bugüne kadar demokrasiyle, kardeşlikle attıklarını ve  atmaya devam edeceklerini aktaran Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Özellikle Hudut ve Tugay Komutanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Muhteşem bir tablo oluşturmuşlar. Tam Derecik'i anlatan bir tablo. 112 yıldızı bu şehitler tepesine nakşetmişler. Hepsine minnettarız. Bütün şehitlerimize, kurtuluş mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere bütün şehitlerimize, 15 Temmuz'da bu ülkeyi ele geçirmeye çalışanlara karşı çıplak elleriyle direnip bu ülkenin özgürlüğünü ve hürriyetini bağımsızlığını vermeyen ve bundan bir milim bile sapmayan fedayı can eden şehitlerimize, gaza içinde bulunan gazilerimize, her birine minnettarız. Onların sorumluluğu bizim omuzlarımızdadır. O şehitlerimiz bugün şu anda operasyonlarda bulunan evlatlarımız, aslanlarımız ve kahramanlarımızla beraberler ve onların muhafızlarıdırlar. Biz bunun inancı içerisindeyiz."

- "Yakındır tepenize bineceğiz"

Terörle mücadele konusunda değerlendirmede bulunan Bakan Soylu, "Terör örgütünün yanına hiçbir şeyi bırakmıyoruz. Ne yapıyorlarsa kanını yerde koymuyoruz. Zaten hareket kabiliyetleri daraldı. Zannetmesinler ki sınırımızın dışında durdukları yer kendileri için emindir. Buradan, Derecik'ten söylüyorum; yakındır tepenize bineceğiz. Korkunun ecele faydası yok." ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, cuma namazını Şemdinli Merkez Camisi'nde kıldıktan sonra Yüksekova'ya gitti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bir tek kırmızı çizgimiz var: terör. Kim terörün dışında kendisini ifade etmek istiyorsa başımızın üstünde yeri var. Bunu defalarca gösterdik. Hala göstermeye devam ediyoruz." dedi.

Bakan Soylu, Hakkari programı kapsamında Yüksekova Öğretmenevi bahçesinde düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşların huzur içinde yaşayabilmeleri, çocukların geleceğe daha güvenli bakabilmeleri için çalıştıklarını söyledi.

Yüksekova'ya havalimanı yapıldığını, altyapı çalışmaları gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Soylu, su sorununda da "tüneldeki ışığı" gördüklerini kaydetti.

Bakan Soylu, Türkiye'nin yıllardan bu yana darbeler, ekonomik krizler, dışarıdan birtakım oyunlarla çektiklerini kendilerinden sonra gelen neslin çekmesini istemediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Biz kendi kendine yetebilme kabiliyetine sahip bir anlayışa sahibiz. Bırakın her tarafı, Yüksekova'da, Şemdinli'de, Hakkari'de yaptıklarımızla demek ki yapılabiliyor. Eğer paralar har vurulup harman savrulmuyorsa, teröre finanse edilmiyorsa demek ki kendi içerisinde bunlar yapılabilme kabiliyetine sahip. Biz kendi kendimize yeteriz. Zaten bugün bizim üzerimize gelinmesinin temel sebeplerinden birisi bu." 

- "İstikrarımızı kimseye peşkeş çektirmek istemiyoruz"

Bakan Soylu, terörle mücadele ettiklerini, bir yıl önceki kabiliyetleriyle bugünkü kabiliyetleri arasında çok büyük fark bulunduğunu, 3-6 ay sonra daha büyük farklar olacağını vurguladı.

Huzur arttıkça ekonomik gelişmenin de yükseleceğine işaret eden Bakan Soylu, "İşsizlik sona erecek, istihdam artacaktır. Huzur yükseldikçe üniversitelerimiz daha fazla şenlenecektir." diye konuştu. 

Bakan Soylu, "Bu ülkede başbakanlar asıldı, hakaretler edildi, insanlar silahlarla tehdit edildiler. Sadece başörtüsü takıyor diye herkesi mıhladılar. Bu memleketin her kutsalına saldırdılar. Artık bunu, bundan sonra taşımayalım. Tecrübemiz, Allah'ımıza şükür bilgimiz, başımızda tam 2002-2017, 15 yıldır bu ülkeyi idare eden, yöneten, dünyayı bilen, Türkiye'nin kabiliyetlerini bilen, insanını iyi tanıyan liderimiz var." ifadesini kullandı. 

Terörle mücadele konusuna da değinen Bakan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir tek kırmızı çizgimiz var: terör. Kim terörün dışında kendisini ifade etmek istiyorsa başımızın üstünde yeri var. Bunu defalarca gösterdik. Hala göstermeye devam ediyoruz. Terörün kırmızı çizgimiz olmasının sebebi açıktır. Huzurumuzu, istikrarımızı kimseye peşkeş çektirmek istemiyoruz. Birileri vekalet savaşlarıyla beraber bu ülkede huzurun ve istikrarın ortadan kalkmasını talimat veremez. Bu ülke bizim. Elbap'ta, Azez'de, Cerablus'ta bizim arkadaşlarımız var. Bakın gittik orada emniyetimiz, jandarmamız, her şeyimiz tık tık tık kuruldu, devam ediyor. Şu anda kimsenin bir şikayeti yok. Hadi gelsin bakalım Batı'daki bir ülke o sistemi kursun orada. Hadi bakalım kültüründen, anlayışından, anne, baba, emmi, dayı ne demektir. Yardım, taziye, cenaze, düğün ne demektir. Karşılıksız borç vermek ne demektir. Bir anlasın bakalım görelim."

- "Teröre diz çöktüreceğiz"

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığından buraya atandığını anımsatarak, geçen yıldan bu yana ülkenin ve bölgedeki terörün nereden nereye geldiğini en çok bölgede yaşayan insanların bildiğini söyledi.

Çetin, "Allah'ın yardımıyla, askerimizin, polisimizin, jandarmamızın etkili operasyonları, vatandaşlarımızın çok değerli destekleriyle terörü yeneceğiz. Teröre diz çöktüreceğiz, bu ülkede huzur ve güvenliği, Manisa'da, İzmir'de, Antalya'da, Ankara'da olduğu gibi bölgede de sağlayacağız." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör konusundaki kararlılıklarını, bu yola nasıl baş koyduklarını her fırsatta dile getirdiğini aktaran Çetin, tek bir terörist kalmayıncaya kadar bölgedeki operasyonların kesintisiz devam edeceğini vurguladı.

- "Eşkıyaya geçit vermeyeceğiz"

Çetin, operasyonları vatandaşların canını, malını korumak, huzurlu şekilde yaşamasını sağlamak için yaptıklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkenin her yerinde vatandaşın evinde, işinde çalışmasını, üretmesini, eğitimin engellenmemesini sağlamak için okul, dozer yakan eşkıyaya geçit vermeyeceğiz. Bunları sizlerin desteğiyle yok edeceğiz. Burası ülkemizin en şirin köşesi. Turizm, bu arkamızda gördüğünüz dağlarda patlayacaktır. Yaylalar serbest olacak, milyonlarca hayvan beslenecek ve bundan sizler de zenginleşeceksiniz.

Bizim görevimiz vatandaşımızın canını malını korumak, gerekirse bu uğurda daha önce olduğu gibi binlerce şehit vererek sizi huzurlu yaşatmaktır. Buradaki vatandaşımızın, hükümetimizin bu konuda ne kadar kararlı olduğunu bilmesi gerekiyor. İçişleri Bakanımız bulduğu her fırsatta buraya geliyor. İnanın en küçük olayda bile bakanlıkta bir araya geliyoruz, inceliyoruz, çözüm yolu buluyoruz. 24 saat sizin için çalışıyoruz. Ülkemizin bu Anadolu güneşi altında yaşayan herkes birinci sınıf vatandaştır. Edirne'deki vatandaşımız da Yüksekova, Hakkari, Şemdinli, Van'daki vatandaşımız da birinci sınıf vatandaştır."

Çetin, ülkedeki herkese en iyi hizmeti vermek, huzurlu şekilde yaşamalarını sağlamak için ne gerekiyorsa yaptıklarını, vatandaşların desteğiyle ülkede terörün bitirileceğini ifade etti. 

Devletin insanlara en iyi hizmeti sunmak için var olduğunu anlatan Çetin, şunları kaydetti:

"Velinimetimiz ve varoluş sebebi hikmetimiz olan siz vatandaşlarımız için buradayız. En iyi hizmetin verilmesi için önce terörün bitmesini istiyoruz. Çünkü terör bitmeden yatırım olmaz. Bu ülkede, burada sizler zenginleşemezsiniz. Yatırım olmadığı için sürekli terörle boğuşursunuz. Vatandaşımıza hizmetle mükellef olan bizler, vatandaşımızın emrinde, hizmetindeyiz. Vatandaşımız bizim emir erimiz değil, biz vatandaşlarımızın amiri değiliz, biz vatandaşımızın hizmetkârıyız. Bu duygu ve düşüncelerle çalışıyor ve sizlerin desteğinin daha da artmasını bekliyoruz. Bizim operasyonlarımızdaki gücümüz tank, top, İHA, uçak değil. Bizim silahımız sevgidir, onu da sizden alıyoruz. Anadolu güneşi söner ama bizim sevgimiz sönmez. Sizlere hizmet için emrinizdeyiz. Hepinize hayırlı bayramlar diliyorum. Ülkemizin her yerinde birlik ve beraberlik içinde terörü yenmeyi Allah bizlere nasip etsin." 

Bakan Soylu ve beraberindekiler bayramlaşma programının ardından Van'ın Başkale ilçesine hareket etti.

-içişleri.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER