“İnsanı Deprem Öldürmüyor, Kötü Yapılar Öldürüyor”

Bakan Özhaseki 17 Ağustos’un 18. Yılında Gölcük’te: “İnsanı Deprem Öldürmüyor, Kötü Yapılar Öldürüyor”

“İnsanı Deprem Öldürmüyor, Kötü Yapılar Öldürüyor”
  • 17-08-2017 12:10

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde Gölcük’te kentsel dönüşüm temel atma törenine katıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 17 Ağustos 1999 depreminin 18. yılında bir dizi anma programına katılmak üzere gittiği Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde kentsel dönüşüm temel atma törenine katıldı. Törende geçmişte yaşanan depremlere değinen Bakan Özhaseki, devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendirdi. Özhaseki, “Gölcük’ün başına gelen felaketten sonra buraya olan özel ilgim hiç eksilmedi. Denizevler Mahallesi ve üç ayrı alanın riskli ilan edilmesinden sonra projeleri yakından takip ettim. Bugün de büyük bir mutluluk içinde temelleri atıyoruz. TOKİ’ye de bunun için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Depremin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki, bu gerçekle yaşama kurallarının öğrenilmesi gerektiğini belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yasa çalışmalarının tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde çıkacağını açıklayan Özhaseki şunları söyledi:

 

“İnsanoğlu tabiatla iç içe yaşıyor. Bu tabiatın kendine has kuralları var. İnsan olarak bizim bu dengeyi, kuralları iyi bilmemiz, ona uygun davranmamız gerekiyor. Onu değiştiremeyiz, savaşamayız. Bir deprem ülkesi olduğumuz gerçeğini bilmeliyiz. Topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde. Vatanımızda, son yüz yıl içinde 6 şiddetinde ve üzerinde olan deprem sayısı 56. Tüm bunları bildiğimiz halde bizler neden tedbir almayalım?  İnsanı deprem öldürmüyor, kötü yapılar öldürüyor. Yeni yönetmeliğe göre yapılan binalar sağlıklı olarak inşa ediliyor. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kentsel dönüşüm yasası çıkarıldı.  O yasa ile yaklaşık bir milyon 35 bin binanın dönüşümü sağlanıyor. Türkiye’de bir deprem tehlikesi olduğunu biliyoruz. Mevcut yasa ile ortaya koyduğumuz performans da ortada ancak daha geniş kapsamlı, yeni bir yasa üzerinde çalışmalarımızı tamamladık. Sayın Başbakanımıza da ilettik. Yasa önümüzdeki günlerde çıkacak. Bu yasa ile hedefimiz yılda 500 bin konutu dönüştürmek olacak. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde rahat edeceğiz.”

-csb.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER