İŞKUR, İŞGÜCÜ PİYASASININ İHTİYAÇLARINI TESPİT ETTİ

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 Nisan Mayıs döneminde gerçekleştirdiği işgücü piyasası araştırma sonuçları açıklandı. Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU yapılan araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verdi.

İŞKUR, İŞGÜCÜ PİYASASININ İHTİYAÇLARINI TESPİT ETTİ
  • 28 Kasım 2018, Çarşamba 13:03

İŞKUR Mersin’de 20 ve daha çok personel çalıştıran2 bin 140 işyerini ziyaret ederek işgücü piyasasının ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret, Ulaştırma ve Depolama ile İnşaat sektörlerinde yer almaktadır. 

EN ÇOK AÇIK İŞ İMALAT SEKTÖRÜNDE

Mersin genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin ,2’sinde bin 485 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. En çok açık iş; İmalat sektörü,  İdari ve destek hizmet faaliyetleri sektörü ile Toptan ve Perakende Ticaret sektöründedir.

İŞVERENLER EN ÇOK BU MESLEKLERDE TALEPTE BULUNDU

İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Güvenlik Görevlisi, El Ve Makine Dikişçisi (Genel), Beden İşçisi (Genel), Garson (Servis Elemanı), Konfeksiyon İşçisi, Makineci (Dikiş), Temizlik Görevlisi, Satış Danışmanı / Uzmanı, Şoför-Yük Taşıma ve Reyon Görevlisi meslekleridir.

EN ÇOK ARANILAN BECERİLER

Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Fiziki ve Bedensel Yeterlilik, Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe ile Takım Çalışması’ dır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR veAkraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır. 

ELEMAN TEMİNİNDE GÜÇLÜK ÇEKİLEN MESLEKLER

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin #,9’unda bin 662 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler El Ve Makine Dikişçisi (Genel), Güvenlik Görevlisi, Hasta Ve Yaşlı Bakım Elemanı, Satış Danışmanı / Uzmanı, Beden İşçisi (Genel), Paketleme İşçisi, Konfeksiyon İşçisi, Garson (Servis Elemanı)ve Aşçı meslekleridir.

İSTİHDAM ARTIŞI BEKLENEN SEKTÖR ve MESLEKLER

Mersin genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 5 bin 389 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2019 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 5,5 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İnşaat, Toptan ve Perakende Ticaret,İdari ve destek hizmet faaliyetleri ve Ulaştırma ve Depolama sektörleridir.

Beden İşçisi (Genel), El Ve Makine Dikişçisi (Genel), Güvenlik Görevlisi, Konfeksiyon İşçisi ve Beden İşçisi (İnşaat) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken,  Betonarme Demircisi, Asma Tavan Ustası (Metal), Elektronik Haberleşme (Telekomünikasyon) Teknikeri ve İnşaat Elemanları Kalıpçısı (Elle)mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa KUTLU; gerçekleştirilen çalışmanın kurumun gelecek faaliyetlerini ve programlarının planlanması açısından son derece önemli ve yol gösterici olduğunu belirterek çalışmanın sonuç raporunun en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılmak üzere  www.iskur.gov.tr adresine ekleneceğini ifade etti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık