İstanbul Milletvekili Oya ERSOY Önerge verdi

İstanbul Milletvekili Oya ERSOY'un TRT çalışanlarına El Kaide kökenli HTŞ örgütünün verdiği ödül hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a vermiş olduğu soru önergesi

İstanbul Milletvekili Oya ERSOY Önerge verdi
  • 16 Temmuz 2019, Salı 18:25

Değerli basın emekçileri;

Gazetecilerin attıkları bir tweet nedeniyle bile cezaevine gönderildiği bir ortamda, TRT ve çalışanlarının cihatçı terör örgütleri ile bu diyaloğunu cesaretlendiren nedir?

Geçtiğimiz günlerde bir çok gazete haberinde Suriye’nin İdlip vilayetinde, Türkiye'nin terör örgütleri listesinde yer alan El Kaide kökenli Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünün siyasi yapısı “Kurtuluş Hükümeti”nin, TRT’ye ve TRT World çalışanlarına “devrime katkıları” dolayısıyla ayrı ayrı plaket verdiği, görüntülü olarak gerek kendi sosyal medya hesaplarında gerek medyada yer almıştır. Bu haberler üzerine İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bir soru önergesi verdi.

Kamu kaynaklarıyla, kamu yayıncılığı yapan, bu anlamıyla Türkiye'yi de temsil eden TRT'nin ve adı geçen çalışanlarının El Kaide türevi bu örgüt ile nasıl bir ilişkisi vardır?

Ersoy Soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

1. Kamu kaynaklarıyla, kamu yayıncılığı yapan, bu anlamıyla Türkiye'yi de temsil eden TRT'nin ve adı geçen çalışanlarının El Kaide türevi bu örgüt ile nasıl bir ilişkisi vardır?

2. Söz konusu muhabirlerin, yüzde 90'ı Türkiye tarafından terör örgütü kabul edilen HTŞ'nin kontrolündeki İdlip'in kurtarılmış bölge olarak tanımlanıp, Arap medyasına ve yabancı medya kuruluşlarına “gelmeyin” çağrısının yapıldığı törene katılması ve TRT’ye ödül verilmesi bilginiz dahilinde midir? Bu konuda bir talep olmuş mudur? Görevlendirme yapılmış mıdır?

3. Geçtiğimiz günlerde uluslararası basın kuruluşlarının Türkçe departmanlarında çalışan Türkiyeli gazeteciler hakkında yazdıklarıyla çokça tartışılan sözde düşünce kuruluşu SETA raporunda başarılı bir örnek olarak övülen TRT World'ün El Kaide tarafından ödüllendirilmesi üzerine, TRT Word yayınlarına dair soruşturma yürütülecek midir?

4. Söz konusu ödül törenine katılan TRT çalışanları hakkında cezai ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu şahıslar hala TRT bünyesinde çalışmaya devam etmekte midir?  - bülten-

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık