İstifa kararı alan Kayseri Belediye Başkanı Büyükılıç'ı Özhaseki ikna etti

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın belediyenin 2 milyarı aşkın borcu yüzünden istifa kararı aldığı ancak Mehmet Özhaseki tarafından bu kararından vazgeçirildiği iddia edildi.

İstifa kararı alan Kayseri Belediye Başkanı Büyükılıç'ı Özhaseki ikna etti
  • 13 Temmuz 2019, Cumartesi 11:57

ayseri Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Memduh Büyükkılıç’ın belediyenin 2 milyarı aşkın borcu yüzünden istifa kararı aldığı ve AKP'li Mehmet Özhaseki’nin devreye girerek Büyükkılıç’ı kararından vazgeçirdiği iddia edildi.

Yeniçağ'dan Muharrem Kılıç'ın haberine göre seçimi kazanan Büyükkılıç, belediyenin mali tablolarını inceledikten sonra bu şartlarda hizmet etmenin mümkün olmadığını ve acil paraya ihtiyaç olduğunu söyleyerek istifa restini çekti. Büyükkılıç'ın Belediye Meclisinden 150 milyon TL borçlanma yetkisi almasına rağmen kaynak bulunamamasının da istifa kararında etkili olduğu belirtildi. AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin devreye girerek Memduh Büyükkılıç’ı istifa kararından vazgeçirdiği aktarıldı.

BELEDİYE YOLSUZLUK VE RÜŞVET DAVALARIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2010 yılında başlayan yolsuzluk ve rüşvet davaları ile gündeme gelmiş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki arasındaki mahkeme süreçleri ve tazminat davaları uzun süre gündemde yer almıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2010 yılında kamuoyuyla paylaştığı iddialar kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol ve bazı çalışanlar hakkında açılan rüşvet davasında, rüşvet iddialarının kaynağı olarak ortaya çıkan Hacı Ali Hamurcu 7 yıl 11 ay, UKOME Başkanı Süleyman Temeltaş ise 7 yıl 10 ay hapis cezası almıştı.

Kamuoyunda "sucuk davası" olarak bilinen mahkeme süreçleri sonucu Kemal Kılıçdaroğlu tazminata mahkum edilmiş ancak daha sonra Kılıçdaroğlu ödediği tazminatı Özhaseki’den geri almıştı.

Aradan geçen dokuz yılda Kayseri Büyükşehir Belediyesi, öz kaynaklarını tüketerek 2 milyar liranın üzerinde borçlanarak hizmet edemez hale geldi. (HABER MERKEZİ)

EVRENSEL

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık