İYİ PARTİ BASIN ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NE TAŞIDI

“YEREL BASIN YILLARDIR DEĞER VERİLMEYEN, CİDDİYE ALINMAYAN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMEYEN KONUMDA KALMIŞTIR” Gazetecilik bugün Türkiye’de en zor şartlarda yapılan mesleklerden biri. Kamuoyuna doğru haberi vermek için uğraşan gerçek gazeteciler işlerinin meşakkatli olmasının yanında sektördeki ciddi sıkıntılarla da baş başa kalıyor.

İYİ PARTİ BASIN ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NE TAŞIDI
  • 03 Ekim 2019, Perşembe 18:27

Yıllardan beri çözülemeyen problemler özellikle yerel basında gazetecilik yapanların sırtındaki yükü gün geçtikçe daha da artırıyor. 

İYİ Parti yerel basın çalışanları başta olmak üzere sektördeki problemleri TBMM gündemine getirdi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

YEREL BASINIMIZIN PROBLEMLERİNİ ÇÖZMEYE YÖNELİK NE GİBİ TEDBİRLER ALMAKTASINIZ?

Hükümet’in yerel basının problemlerini çözmeye yönelik ne gibi adımlar attığını soranBahşi, “Yerel basınımız ayakta, hatta hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Hükümet olarak yerel basınımızın problemlerini çözmeye yönelik ne gibi tedbirler almaktasınız?” diye sordu.

Türkiye’de yerel basının sorunlarının, yaygın basının sorunlarıyla benzerlikler gösterdiğine dikkat çeken Bahşi, “Gazete okuma oranının düşük olması, halkın isteklerine cevap verilmemesi, yetersiz tirajlar, teknolojilerden akılcı bir biçimde yararlanılamaması, niteliksiz işçi çalıştırılması, çalışanların eğitimine önem verilmemesi, satışı arttırmak için içerik iyileştirmesi yerine magazin haberlerinden ve promosyon kampanyalarından medet umulması, günümüzde yerel basının da gelişmesini, iyileşmesini önleyen temel etkenlerdir. Buna devlet kurum ve kuruluşlarının yerel basına yönelik ilgi eksikliği eklenince, yerel basın yıllardır, kendisine değer verilmeyen, ciddiye alınmayan, sorunlarına çözüm üretilmeyen bir konumda kalmıştır.” dedi.

BASIN KARTI İLE İLGİLİ SORUNLAR ACİLEN ÇÖZÜLMELİ

İYİ Partili Bahşibasın kartı ile ilgili sıkıntılara da dikkat çektiği önergesinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan konuyla ilgili sorulara cevap vermesini istedi. 

Bahşi,Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması isteğiyle verdiği önergede şunları sordu:

Yerel basınımız ayakta, hatta hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Hükümet olarak yerel basınımızın problemlerini çözmeye yönelik ne gibi tedbirler almaktasınız?

Yerel yazılı ve görsel basın, imkânsızlıklar sebebiyle teknik alandaki gelişmelere ayak uyduramamaktadırlar. Çünkü son derece kısıtlı, kendi imkânlarıyla yayınlarını sürdürme gayreti içindedirler. Basın için Acil Destek Paketi çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeleri günümüz koşulları göz önüne alınarak değiştirmek için bir çalışmanız var mıdır?

Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan, Düzenleme-Denetleme-Destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurmak için bir çalışmanız var mıdır?

Basın Kartları Yönetmeliği’nin aksayan yönlerini, sektörün de görüşleri alınmak sureti ile gidermeyi düşünüyor musunuz?

Bir yılı aşkın süredir basın kartı alma hakkına sahip oldukları halde alamayan meslek üyelerinin haklarının iadesini sağlamak için bir çalışmanız var mıdır?”- BÜLTEN-

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık