Detay Üst

Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 178’inci Yıl Dönümü

Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 178’inci Yıl Dönümü

Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 178’inci Yıl Dönümü
  • 14-06-2017 23:08

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve beraberlerindeki heyet Jandarma Teşkilatının 178. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindeki heyet Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:
"Aziz Atatürk, yüce Türk milletinin huzuru ve bekası için üstün bir gayretle görev yapan Jandarma Teşkilatının kuruluşunun 178'inci yıl dönümü münasebetiyle manevi huzurlarınızdayız. 21'inci yüzyılın giderek artan küresel güvensizlik ortamında, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini temin etmek için gece gündüz demeden görev başında olan jandarmamız özellikle terör ve uyuşturucu ile mücadelede her yeni gün, yeni bir destan yazmaktadır. Kurulduğu günden bugüne kadar üzerine aldığı sorumluluğu büyük bir büyük bir fedakarlık ve şerefle yerine getiren Jandarma Teşkilatımız aynı zamanda modern teknolojiye uyum kabiliyetiyle göstermiş olduğunuz muasır medeniyet hedeflerine doğru da emin adımlarla ilerlemektedir."
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Teşkilatının 178 yılın birikimi, milletten aldığı güç ve ilhamla görevinin başında olacağını, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de vatana uzanmış karanlık elleri bertaraf etmeye devam edeceğini kaydederek, kuruluş yıl dönümünü kutladı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Anıtkabir'i ziyaretin ardından, Jandarma teşkilatının 178'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Jandarma teşkilatının çeşitli kademe ve rütbelerindeki personelle İçişleri Bakanlığında bir araya geldi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Jandarma teşkilatının 178'inci kuruluş yıl dönümünün Türk milletine ve teşkilata hayırlı olmasını diledi. Kurulduğu günden bu yana milletin huzuru, ülkenin birliği, beraberliği ve bağımsızlığı için 1915'te Çanakkale'den 2017'de Kato'ya kadar büyük bir mücadele ortaya koyan teşkilata teşekkür eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir taraftan asayiş, trafik, uyuşturucu diğer taraftansa terörle mücadele gibi pek çok alanda ülkenin huzuru için çalışan teşkilatın her geçen gün kapasitesini arttırdığını anlattı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, jandarma teşkilatının, başarılı yöneticiler ve akademisyenleriyle Türkiye'nin göz bebeği haline geldiğine işaret ederek, "Jandarmanın gücü, milletin gücüdür, Türkiye'nin gücüdür, cumhuriyetimizin, değerlerimizin, inancımızın gücüdür. Bunun farkındayız. Ülkemin 780 bin kilometre karesinde çalışan ve yurt dışında da bizi başarılı bir şekilde temsil eden bu büyük aileyi canı gönülden tebrik ediyorum. Bu ailenin mensubu olmaktan da onur ve gurur duyuyorum." dedi.
Teşkilatın, gerek disiplin gerekse göreve bağlılık, riayet ve görevi yerine getirme açısından olağanüstü sistematik bir yapı üzerine kurulduğuna dikkati çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:
"Bugüne kadar bu hasletleriyle gelen kurum, gelecekte de bu hasletlerini daha da yükseklere taşıyarak, bu ülkenin her noktasında huzur ve sükunu sağlayacaktır. Her geçen gün gelişen ve yarınlara da güçlü adımlar atan jandarmamızı Allah muvaffak eylesin, başarılı eylesin ve bugün mücadele eden askerlerimizi Allah korusun. Bu mücadelede gazi olanlara, gaza için yola çıkanlara, onu bir şeref olarak taşıyanlara şükran, öteki dünyaya göçenlere rahmet, aramızda o nişanesiyle birlikte yaşayanlara minnetimizi ifade ediyoruz."
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler de kabulden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Jandarma teşkilatı olarak her daim Türk halkının emrinde olduklarını söyledi.
Milli değerlere sahip teşkilatın, yurdun her bir karışında ay yıldızlı bayrağı dalgalandırdığını ifade eden Güler, "Jandarma teşkilatı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da zatıaliniz emir komutasında her türlü faaliyetini icra edecek. Özellikle terörle mücadelede son terörist kalıncaya kadar da mücadelemiz sürecektir." ifadesini kullandı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı’ndaki kabulün ardından Jandarma Genel Komutanlığının 178. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Beytepe Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'nde düzenlenen törene katıldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, törende yaptığı konuşmada, Jandarma Teşkilatı'nın kuruluşunun 178. yılını kutlayarak, şehitlere Allah'tan rahmet diledi. Türkiye'nin yükünün ağır olduğunu belirterek, "Eğer bugün, Edirne'de, Ankara'da, Kato'da, Gabar'da ay yıldızlı bayrağımız, bizim şanlı bayrağımız nazlı nazlı dalgalanıyorsa, bu topraklara, bu dağlara ancak ve ancak o bayrak, bu aziz ve asil millet yakıştığı içindir. Bu toprakların hakkını verecek yiğitler, ancak bu millette var olduğu içindir. Bunu sadece savaşmakla er meydanındaki yiğitlikle düşünmeyin. Bu aziz millet, medeniyet sahasında da devlet yönetimi noktasında da insan hasletleri noktasında da bin yıldır bu toprakların hakkını vermiştir." dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu toprakları hiçbir mazlumdan esirgemediklerini ifade ederek, geçmiş zamanlarda değişik ülkelerdeki zulümden kaçan mazlumları kabul ettiklerini hatırlattı. Türkiye'nin milli gelirine oranla dünyanın en çok yardım yapan ülkesi olduğunu vurgulayan Soylu, Türkiye'nin sadece kendini düşünmediğini, böyle düşünmek isteyen "çatlak sesler"e rağmen, bencil bir ülke konumunda bulunamayacağını kaydetti.
"Biz tarihimizin, atalarımızın emaneti biliyoruz." diyen Soylu, Türkiye'nin dünyada adaleti ve hakkaniyeti savunan tek ülke olarak kalması durumunda bile ebediyete kadar bunun değişmeyeceğini bildirdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasına şöyle devam etti: "Biz kökü nevzuhur bir millet değiliz. Yüzyıllara dayalı bir devlet geçmişi olan, kurumları, kuralları, anlayışı, inançları, değerleri, yüksek bir insanlık ve medeniyet tanımı olan bu coğrafyada neyin nasıl yapılacağını bilen bir milletiz. Devlet yönetmeyi de biliriz, mazluma el uzatmayı da biliriz, insanı korumayı da biliriz, ülkemizi savunmayı da biliriz. İşte jandarma teşkilatımız, bu anlattıklarımın hepsini 178 yıldır büyük bir başarıyla gerçekleştirmektedir. Vatan müdafaasıysa, Çanakkale'den bugün terörle mücadeleye kadar her noktada emek vermiştir, vermeye devam etmektedir. Mazluma el uzatmaksa gecenin bir yarısı insanların 'imdat' çağrısına koşmuştur. Kah çorba vermiştir, kah soğuktan donmaktan kurtarmıştır. Kah kaybolan çocuğunu, evladını bulmuştur, kah çalınan malını, parasını bulmuştur. Kaçakçısıyla da uyuşturucu taciriyle de insan taciriyle de terörle de kıyasıya mücadele vermiştir. 178 yıldır bu teşkilat, bu milletin hizmetinde, emrinde ve gönlündedir. Açıkça ifade edebilirim ki bugün jandarmamız, halkımızın güven ölçeğidir."
Jandarma teşkilatının her gün daha da geliştiğini, teknolojisini yenilediğini anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet birimlerinin modern dünyanın önüne geçmek zorunda olduğuna işaret etti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu yaklaşımın sonucu olarak, 1 Ocak'tan itibaren Jandarma Genel Komutanlığı'nın envanterine 2'si silahlı olmak üzere, 6 insansız hava aracı ve 3 insanlı keşif uçağının dahil edildiğini belirtti. Cemil Meriç'in "Bizim medeniyetimiz de topraklarımız da iftiraya uğramış medeniyettir ve milletimiz de iftiraya uğramış bir millettir." sözünü hatırlatarak, Türkiye'nin her zorlu döneminde içeriden ve dışarıdan engel gördüğünü ifade etti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu görüşlerini paylaştı: "Türkiye terörle mücadele ederken, bir insansız hava aracı alabilmek için çektiği sıkıntıları insansız hava aracının bozulduğu zaman tamir edilebilmesi için gönderdiği ülkelerden gelmesini beklediği ve gözü yollarda kaldığı o durumları biz unutmuş değiliz. Biz bugün eğer insansız hava araçlarımızı ihraç edebiliyorsak, insansız hava araçlarımızı dünyanın birçok ülkesinden talep ediyorlar. Sadece onları değil, Atak helikopterlerimizi, kısa menzilli füzelerimizi talep ediyorlar. Bu kabiliyetin, isteğin, bu ihtiyacın ortaya koyduğu bir taraftan da bu üretimi sağlayanların gerçekleştirdiği millileştirdiğimiz bütün savunma sanayi projelerimizi talep ediyorlar." dedi.
Yılbaşından bugüne kadar komutanlığın envanterine katılan ekipmanlar sayesinde 62 hedef, 84 sığınak tespitinin yapıldığını 86 teröristin etkisiz hale getirilmesine katkı sağlandığını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yakında 3'ü silahlı, 2'si silahsız olmak üzere, 5 insansız hava aracının daha alımının yapılacağını belirtti. 2 bin 400 civarında zırhlı araç ile ülkenin dört bir yanında terör ve suçla mücadele edildiğini, bu yıl içinde yaklaşık 900 zırhlı aracın daha alımının hedeflediklerini, ayrıca jandarma teşkilatına 5 bin subay ve astsubay, 12 bin uzman erbaş alımı yapıldığını, 3 bin 700 subay ve astsubay, 12 bin uzman erbaş alımının da devam ettiğini anlattı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, jandarmanın terörle mücadelenin yanı sıra trafik ve yol kontrollerinde de önemli bir çalışma ve teknoloji hamlesi ortaya koyduğunu belirterek, 52 il ve 194 ilçede jandarma plaka tanıma sisteminin (PTS) kullanıldığını kaydetti.
28 noktada daha jandarma plaka tanıma sisteminin yapımının devam ettiğini anlatan Soylu, PTS kurulamayan yerler için 335 mobil PTS kurulumunun da jandarma tarafından planlanlandığını bildirdi. Jandarmaya ait, kısa adı "JEMUS" olan Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sisteminin de faaliyette bulunduğunu, bilgi akışının anlık ve kesintisiz şekilde gerçekleştiğini ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, proje geliştirme çalışmalarının da devam ettiğini vurguladı.
Jandarmanın uyuşturucu ile mücadele noktasında da son derece başarılı operasyonlara imza attığını kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yaklaşık 10 bin personelin katılımıyla Diyarbakır Lice'de narko-terör operasyonu yapılmış, güvenlik güçlerince PKK/KCK'nın en büyük gelir kaynağı uyuşturucu ticaretine büyük bir darbe vurulmuştur. Sadece bu operasyonda 2,5 ton esrar maddesi ile 346 bin kök Hint keneviri ele geçirilmiştir." dedi. Yılbaşından itibaren Türkiye genelinde jandarma tarafından düzenlenen 3 bin 532 uyuşturucu operasyonunda toplam 4 bin 879 kişinin gözaltına alındığını bildiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu operasyonlarda 431 milyon lira değerinde 53 ton esrar, 703 kilogram eroin, 163 bin captagon tablet, 16 bin 765 extacy ve 3 milyon 747 bin 561 kök Hint keneviri ele geçirildiğini aktardı.
Diğer emniyet birimleriyle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdüren jandarma teşkilatının halihazırda 553 timden oluşan yaklaşık 8 bin 300 personelin katılımıyla 3'ü büyük, 145'i ise küçük çaplı 148 operasyon düzenlediğini aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son bir ayda ise 3 bin 443 timden oluşan 66 bin personelin katılımıyla, 4'ü büyük , 9'u orta, ve 3 bin 186'sı küçük olmak üzere, toplam 3 bin 199 operasyon gerçekleştirildiğini kaydetti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılbaşından itibaren ise yoğun kış şartlarında, metrelerce kar ve eksi 30 derece soğuklarda, 8'i büyük, 74'ü orta olmak üzere, 9 bin 71 operasyona imza atılarak, teröristlere göz açtırılmadığını anlattı. "Türkiye, bugün terörle mücadelesini rastgele değil, belli ilkeler çerçevesinde sergilemektedir. İlk ve en önemli ilkemiz, hukukun üstünlüğünden taviz vermemektir." diye konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, takip ettikleri bir diğer ilkenin ise koordinasyon olduğunu belirtti.
"Özellikle 1990-2000 arasındaki terörle mücadelede kurumlar arası uygulama farklılığı ve koordinasyon eksikliğinin bugün elde ettiğimiz tecrübeler çerçevesinde tamamen önüne geçmiş durumdayız. Bugün terör operasyonlarında askerimiz, jandarmamız, polisimiz, güvenlik korucularımız tam bir uyum ve iş birliği içinde hareket etmektedir. Bu da beraberinde başarıyı getirmektedir. Bunun nasıl koordine edildiğine hem gözlerimle hem de aklımla şahit oldum. Onun için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum."
Türkiye'nin, terörle mücadeleyi bir bütün olarak gördüğünü ve "sadece PKK'ya odaklanmış ve tehlikeyi kendine yöneldiğinde bertaraf etmeye çalışan bir yaklaşımın terk edildiğini" anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasına şöyle devam etti: "PKK, KCK, PYD, YPG, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C gibi bütün terör unsurlarını birbiriyle ilintili ve iş birliği içinde değerlendiren, stratejisini buna göre oluşturan ve tehlikeyi oluştuğu yerde bertaraf etmeye odaklanmış bir mücadele anlayışı benimsenmiştir. Bana göre yeni dönemin terörle mücadele şifresi, yeni güvenlik konsepti olarak isimlendirdiğimiz bu yaklaşımdır. Türkiye bugün, terörle mücadelesinde yalnız terörle değil, terörizmle de mücadele etmektedir. Yani terörü besleyen bütün unsurlarla mücadele ediyoruz. Teröre finansman sağlayan kaçakçılıkla, uyuşturucu ticaretiyle, eğitim imkanlarının kısıtlı oluşuyla, çocukların örgüte katılım amacıyla dağa kaçırılmasıyla, okulların ve kütüphanelerin tahrip edilmesiyle aynı anda mücadele ediyoruz."
15 Temmuz darbe girişimine de değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu ülkeye nasıl ihanet edildiğini ve birtakım şebekelerin bu ülkeyi dış dünyaya sattıklarını gördüklerini ve müdahale ettiklerini kaydetti.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sahibinin millet olduğuna vurgu yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu değerlendirmeleri yaptı: "Bu milletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sahibi olmasını iki unsur ayakta tutmaktadır. Birincisi bu büyük vatan, özgür, hür, bağımsız ülke için fedakarlıktır, ikincisi de demokrasidir. Bu iki konu bu milleti Türkiye Cumhuriyeti'nin ve bu toprakların sahibi yapmaktadır. Aramıza nifak sokmak istemeleri, bu ülkede 15 Temmuz gibi darbeleri gerçekleştirmek istemeleri, ekonomik saldırılarını, bu milletin güzel hasretlerini İslam düşmanlığı üzerinden, Türk düşmanlığı üzerinden tahrik etmelerinin yegane anlamı budur. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz. 1915'te Çanakkale'de bize karşı hangi zihniyeti yaşıyorlarsa, postallarıyla inancımızı, dinimizi, ahlakımızı, namusumuzu, medeniyetimizi, değerlerimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi nasıl ele geçirmeye çalışıyorlarsa bu salondakilerin ve salondakilerin arkadaşlarının bilmesini istiyorum ki o günkü düşüncelerinden bir adım bile geri atmamışlar, tam ileriye götürmüşlerdir.
Bir tek ürküntüleri var, bizi korkutamıyorlar. Bir tek çekinceleri var, bizi esir alamıyorlar, bizi öz güvenimizden yoksunlaştıramıyorlar. Bir taraftan ekonomimizi güçlendireceğiz, bir taraftan kamu düzenimizi sağlayan güvenlik kuvvetlerimizi en üst noktaya getireceğiz. Yurtdışından gelen misafirlerin karşısındaki saygınlığınız, onların size gösterdiği hürmet, bilginize, tecrübenize, birikiminize olan talep ve istekleri bu milletin gurur tablosudur. Bunu çok daha iyi noktalara taşımanın mükellefiyeti elbette bizimdir."
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teşkilatın mensupları olarak mesleki kararlılığı ve donanımı en yüksek noktaya taşıma gayretinin aynısını değerleri, inançları, dini değerleri ve dini hasretleri de en üstün noktaya taşıma konusunda göstereceklerini, böylece 15 Temmuz gibi darbe girişimlerinin yaşanmasına bir daha asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'ne gelişinde üzerlerinde yeni kıyafetleri bulunan tören takımı tarafından karşılandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, törenin yapıldığı bina girişinde, teşkilat kurulduğu ilk yıldan itibaren kullanılan jandarma kıyafetlerini giyen askerlerle tek tek tokalaştı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Jandarma Genel Komutanlığı tarihçesi okundu, Komutanlığın tanıtım filmi yayımlandı. Törenin son bölümünde ise Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Bandosu ve Öğrenci Toplulukları, jandarma üzerine yazılmış şiir ve türküleri seslendirdi. Tören, Jandarma Marşı'nın salondakilerin de katılımıyla söylenmesiyle sona erdi.
kaynak: icisleri.gov.tr ÇOK OKUNAN HABERLER