Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

Kalbinizi serin tutun!

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı
  • 01-08-2017 18:04

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aytaç Vural, sıcak ve nemli havaların kalp hastaları için riski artırdığına dikkat çekerek, bol sıvı alarak güneşin zararlı etkilerinden korunmaları uyarısında bulundu.

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aytaç Vural, sıcak ve nemli havanın kalp yetersizliği olan, yüksek tansiyon ve ağır kalp hastalarında daha ciddi sorunlara neden olduğunu söyledi. Dr. Vural, sıcak yaz günlerinde kalp krizini önlemek için özellikle kalp hastası olanların bol sıvı alması ve güneşin zararlı etkilerinden korunması gerektiği bilgisini verdi.

Sıcak havalarda tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte kanın pıhtılaşma oranının artmasının kalp krizi riskini artırdığını anlatan Dr. Vural, kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenler konusunda şu tavsiyelerde bulundu:

KALBİNİZ İLE İLGİLİ KONTROLLERİNİZİ YAPTIRIN

“Yaz aylarında; yağlı, bol kalorili yiyeceklerden kaçınılmalı, taze sebze ve meyve tüketilmeye özen gösterilmelidir. Açık renkli, rahat ve bol, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giysileri tercih edilmeli. Sıcak havalarda su tüketimine özen gösterilmelidir.

Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde açık havada güneş altında kesinlikle alkol alınmamalıdır.

Soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olmalıdır. Kontrolsüz maden suyu ve soda tüketimi tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da ortaya çıkmasına ya da daha ağırlaşmasına neden olabilir. Özellikle güneşin dik olduğu saatlerde açık havada dolaşmayın.

Terle birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın.

Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün. Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini sağlayın. Seyahate çıkmadan mutlaka kalbiniz ile ilgili kontrollerinizi yaptırın.”

-BASIN BÜLTENİ-ÇOK OKUNAN HABERLER