Kaşıkçı unutuldu, Suudiler Davos'ta şov yaptı

Cemal Kaşıkçı cinayetinin yarattığı küresel tepki çabuk unutuldu. Suudi Arabistan'ın Dünya Ekonomik Forumu’na gönderdiği heyet pek çok temasta bulundu.

Kaşıkçı unutuldu, Suudiler Davos'ta şov yaptı
  • 24 Ocak 2019, Perşembe 17:41

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin yarattığı küresel tepkiye rağmen Suudi Arabistan bu yıl Davos’ta 49'uncusu gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’na kalabalık bir heyet göndererek en büyük şirketlerinin yöneticilerini uluslararası muhataplarıyla bir araya getirmeyi başardı.

Davos, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a Kaşıkçı’nın ekim ayında Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda öldürülmesi nedeniyle karşılaştığı küresel eleştirileri ve tepkileri unutturması için bir fırsat oldu.

Batı dünyasının önde gelen şirket yöneticilerinin katıldığı "Suudi Arabistan’ın bir sonraki adımı" temalı oturumda Suudi maliye ve ekonomi bakanları Fransız petrol devi Total’in CEO’su Patrick Pouyanne ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından Morgan Stanley Başkanı James Gorman ile yan yana oturmayı da başardı.

Dünya genelinde nefretle karşılanan cinayet, daha önce ülkesinde reformları desteklediği için Batı’dan takdir toplayan Veliaht Prens Selman'ın itibarına ciddi bir darbe vurmuştu.

CEMAL KAŞIKÇI DAVASINI ÇOKTAN KAPATTIK

Ancak Davos’ta konuşan İsviçre Cumhurbaşkanı Ueli Maurer, Suudi Arabistan’ın geçmişi geride bıraktığını söyleyerek, küresel yatırımcı petrol zengini Suudi Arabistan krallığı ile güçlü ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Maurer, “Kaşıkçı davasını çoktan kapattık. Finansal diyalogu sürdürme ve ilişkilerimizi yeniden normalleştirmeye karar verdik” dedi.

Reuters’a konuşan Suudi Ekonomi Bakanı Muhammed Al Tuwaijri de, Davos’ta onlarca görüşmeleri olduğunu ve hiçbir Batılı yatırımcıdan iptal gelmediğini söyledi.

İŞLER ESKİSİ GİBİ DEVAM EDİYOR

Bakan Tuwaijri şöyle konuştu:

“Suudi Arabistan’da günlük düzende işler eskisi gibi devam ediyor. Bizim hükümet olarak görevimiz başta yasal alanda olmak üzere altyapıyı sağlamlaştırmak. Bu değişim süreci umarım ki, yatırımcıları çekecek.”

Cinayetle ilgili olarak ülkesinde devam eden yasal sürecin zaman alacağını söyleyen Bakan, Veliaht Prens Selman'a götüreceği mesajın, ‘yatırımcıların görüşüne kulak vermesi’ olacağını söyledi.

CNBC televizyonuna konuşan Maliye Bakanı Muhammed el Jadaan da, bu ay 7.5 milyar dolarlık Suudi tahvillerine çok yüksek talep gelmesinin, yatırımcı güveninin yeniden sağlandığını gösterdiğini söyledi.

KAŞIKÇI CİNAYETİ SONRASI İLK TAHVİL İHRACI

Dünya Ekonomik Forumu da, Suudi Arabistan’ın en büyük iki kamu kurumu Aramco ve Sabic’i 2019 yılı için 100 stratejik ortağı listesine aldı.

Davos’ta basın özgürlüğü konusunda düzenlenen bir oturumda Kaşıkçı cinayeti de tartışıldı ancak oturuma hiçbir Suudi yetkili katılmadı.

ARTI GERÇEK

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık