Kaz Dağları’nı koruma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP, Kaz Dağları’ndaki siyanürlü altın madeni çalışmalarını TBMM gündemine taşıdı. Maden çalışmalarının yarattığı doğa katliamından söz edildikten sonra araştırma komisyonu kurulması talep edildi. Talep, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Kaz Dağları’nı koruma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
  • 18 Temmuz 2019, Perşembe 19:13

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın ve 25 CHP’li vekilin imzası ile gündeme gelen Atikhisar Su Havzası’nda maden şirketleri eli ile yaşanan doğa katliamının araştırılması için komisyon kurulmasını içeren araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’na geldi.

Önergeyle ilgili konuşan Ceylan, Çanakkale ve Balıkesir’de tarımla uğraşan 800 bin kişinin feryadını dillendirdiklerini, siyanür madenciliğine izin verilerek insanların temiz su kaynaklarının ve gıda güvenliğinin yok edildiğini, yine şirket eliyle 196 bin ağacın katledildiğini belirtti.

Atikhisar’daki altın madeninde 26 bin ton siyanür ve arsenik gibi ağır metallerin kullanılacağını ifade eden Ceylan, buna bağlı olarak bölgenin tek su kaynağı Kaz Dağları’nın derelerinin, yeraltı sularının, tarım alanlarının ve ormanlarının zarar göreceğini, Türkiye’deki 7 bitki türünün yok olacağını söyledi.

Danıştay’ın ÇED raporunu hukuksuz bulmasına karşın katliamın durmadığına dikkat çeken Ceylan, “Kim vardır bu firmanın arkasında? Kim koruyup kollamaktadır bu firmayı? Neyin karşılığında korumaktadır?” diye sordu.

Ceylan’ın konuşmasının ardından önergenin oylamasına geçildi. Araştırma önergesi talebi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Sendika.Org

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık