Korunan alan sayısı 41'e yükseldi

Bağımsız Uluslararası Seyahat Sitesi 16 Korunan Alana Daha 4,5- 5 Yıldız Arasında Puan Verdi…

Korunan alan sayısı 41'e yükseldi
  • 22-07-2017 12:18

Bağımsız Uluslararası Seyahat Sitesi TripAdvisor web sitesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’ne bağlı 16 korunan alana daha 4,5-5 yıldız arasında puan verdi. Derecelendirmede 5 yıldız en yüksek puanı temsil ediyor. Böylece TripAdvisor’dan tam not alan korunan alan sayısı 41’e ulaştı.

Milli Park ve Tabiat Parklarına Bol Yıldızlı Puanlar

Bakanlık olarak gayelerinin tabiat güzelliğini, tarihi dokuyu ve ekolojik dengeyi bozmadan yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilere en kaliteli hizmeti verebilmek olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Milli park ve tabiat parklarında yerli ve yabancı misafirlerin rahatça gezebilmesi ve huzurlu bir şekilde vakit geçirebilmesi maksadıyla birçok yatırım gerçekleştiriyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 2017 yılında DKMP Genel Müdürlüğümüze bağlı 16 korunan alan daha tam not aldı” diye konuştu.
 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca “Puanlar sadece tabii güzellikler üzerinden değil, milli parklarımızda verilen hizmetler ve uygulamalarımız dikkate alınarak verilmiştir” diyerek yapılması planlanan projeler ile yüksek notlu park sayısının artacağını da sözlerine ekledi.

“Yatırımlarımız Tam Not Alıyor”

Korunan alanlarda gerçekleştirdikleri yatırımların tam not aldığını vurgulayan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye’de 42 adet milli park ile 214 adet tabiat parkı bulunuyor. Bakanlık olarak parklarımızda vatandaşlarımızın rahat etmesi için gereken ne varsa yapıyoruz” dedi.

TripAdvisor web sitesinden mükemmellik sertifikası alan yerler arasında Beyşehir Gölü, Boraboy Gölü, İğneada Longoz Ormanları, Spil Dağı, Truva, Küre Dağları Milli Parkları ile Boraboy, Dülükbaba, Güzeldere, İncekum, Karagöl ve Yazılı Kanyon gibi tabiat parkları yer alıyor.

Ayrıca diğer yüksek puan alan yerler arasında Köprülü Kanyon, Saklıkent, Honaz Dağı, Küre Dağları, Altındere Vadisi, Nemrut Dağı, Yedigöller Milli Parkı gibi milli parklarımızın yanı sıra Abant Gölü, Bafa Gölü, Meryem Ana, Ballıca Mağarası gibi tabiat parkları da bulunuyor. 

-ormansu.gov.tr-ÇOK OKUNAN HABERLER