Kral Selman oğlunu ABD'ye büyükelçi yaptı

Suudi Arabistan Kralı Selman oğlu Prens Halid bin Selman'ı ABD Büyükelçisi olarak atadı. Savaş pilotu olan Prens Selman, DAEŞ ve Husilere karşı yapılan koalisyon harekatlarına katılıyordu.

Kral Selman oğlunu ABD'ye büyükelçi yaptı
  • 24-04-2017 14:37

Suudi Arabistan'da ülkenin ABD Büyükelçisi Abdullah bin Faysal dahil pek çok üst düzey bürokrat ve bazı bakanların görevden alınmasının ardından yeni atamalar gerçekleşmeye başladı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, oğlu Halid bin Selman'ı Suudi Arabistan'ın yeni ABD Büyükelçisi olarak atadı. 

Arabistan Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olan Halid bin Selman, koalisyonun bombardımanlarında aktif görev alıyordu. Amerika Prens için tanıdık bir yer, zira Halid bin Selman, ABD'de havacılık okumuş ve Harvard ile Georgetown üniversitelerinde eğitim görmüştü. 

TRUMP'LA İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRME ADIMI

Kral Selman'ın Abdullah bin Faysal'ı görevden alıp yerine oğlunu ataması, Riyad yönetiminin ABD Başkanı Donald Trump'la bağları güçlendirme adımı olarak yorumlandı. Prens Selman'ın Washington'da bulunması nedeniyle Donald Trump kraliyet ailesine istediği zaman ulaşabilecek. Suudi Arabistan ve ABD ilişkileri, Amerika'nın İranla yapmış olduğu nükleer anlaşmanın ardından gerilmişti. 

GÖREVDEN ALMALAR
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından imzalanan, ülkenin Washington Büyükelçisi, İstihbarat Başkan Yardımcısı, Kara Kuvvetleri Komutanı ve bazı bakanların görevlerinden alınarak, yerlerine yeni atamaların yapıldığı 40'tan fazla kraliyet kararnamesi yayımladı. (NTV)Etiketler: KRAL SELMAN
ÇOK OKUNAN HABERLER